Нѐ очекува сончево и топло време


36 копии

Времето утре во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе биде во интервал од седум до 16, а дневната од 23 до 30 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе достигне до 27 степени. Следува период на претежно сончево и топло време, по одделни котлини со услови за појава на слаба утринска магла.
| | веќе видена | слични

Во Македонија имаме уште еден сончев и топол летен ден. Температурите и понатаму се повисоки од просечните за овој период од годината, па утринските температури ќе се движат од 9 до 19 степени, додека пак максималните дневни температури ќе достигнат до 24 односно до 35 степени. УВ индексот ќе биде 6. СКОПЈЕ - Во Скопје во среда сончево и топло. Слаб југоисточен ветер. Утринската температура од 17 степени, а максималната дневна до 33 степени. УВ индекс 6. Утре во Македонија ќе биде сончево и топло. Утринските температури од 10 до 20 степени, а максималните од 26 до 37 степени. Потопло ќе биде во петок, кога максималните дневни температури ќе се движат во интервал од 27 до 38 степени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Во наредните денови, заклучно со сабота, во Македонија се очекува температура на воздухот која ќе биде над просекот за овој дел од годината. Според Метеопро максималната температура во поголем дел од земјава, ќе има вредности кои ќе бидат во границите од 30°С до 36°С. Најтопол, од оваа „серија“ на денови, ќе биде петок. Во сабота се очекува мал пад на температурата, но и покрај истиот, температурата станува со максимална вредност генерално над 30°С, а во југоисточниот крај околу 34°С. Според Метеопро нова промена на времето ни доаѓа во недела, во текот на вечерта кон понеделник. Ќе има пад на температурата за околу 8 до 10 степени во понеделник, со што максималната нема да надминува 25 степени. Во недела попладне и во текот на вечерта се очекува продор и на влажна вoздушна маса која ќе донесе нови врнежи од дожд.
| | веќе видена | слични

Во четврток во Македонија ќе биде сончево и топло. Утринските температури од 10 до 20 степени, а максималните од 26 до 37 степени. Потопло ќе биде во петок, кога максималните дневни температури ќе се движат во интервал од 27 до 38 степени. Во сабота претежно сончево со локална облачност. Утринските температури од 10 до 20 степени, а максималните ќе се движат од 25 до 36 степени.Дестабилизација на времето се очекува во недела. Претпладне умерено облачно, попладне и навечер нестабилно со врнежи од дожд. Максималните температури во опаѓање и ќе достигнат од 23 до 34 степени.
| | веќе видена | слични
8 копии

Сончево и топло со слаб ветер од југоисточен правец. По одделни котлини со слаба утринска магла. Утринската температура ќе се движи од 9 до 17 Целзиусови степени, додека дневната ќе биде во интервал од 23 до 33 степени. Во Скопје и околината слично време со утринска температура од 14 и дневна до 32 степена. УВ индексот ќе изнесува 6 The post ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Релативно сончево на целата територија appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични
12 копии

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло. Попладне во северозападните делови повторно ќе има појава на мала до умерена облачност. Ќе дува ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од 27 до 33 степени. Во Скопје времето ќе биде претежно сончево со температура до 32 степена.
| | веќе видена | слични
11 копии

Во текот на оваа работна недела се очекува температура која ќе биде над просекот за овој дел од годината. Според Метеопро, ќе биде претежно сончево и сосема малку ветровито. Во текот на оваа работна недела се очекува температура која ќе биде над просекот за овој дел од годината. Според Метеопро, ќе биде претежно сончево и сосема малку ветровито.Температурата ќе бележи пораст од ден на ден. Се до петок се очекува пораст на температурата во просек за околу два степена на ден, па во петок веќе би требало да ја надминеме „границата“ од 35 Целзиусови степени во делови од Повардарието, а во останатите низини низ земјава се очекува максимална температура помеѓу 30 Целзиусови степени и 35 Целзиусови степени.Инаку, од понеделник следува температурен шок. Температурите ќе паѓаат и ќе биде облачно и врнежливо.
| | веќе видена | слични

Утринската температура ќе се движи од  девет до 17, а дневната од 27 до 33 степени. Во Скопје времето ќе биде претежно сончево со утринска температура до 14 и дневна до 32 степена.     Во наредните денови ќе преовладува претежно сончево време, а температурите ќе бележат пораст во петок кога е очекува да се движат во интервал од 30 до 36 степени. Благо опаѓање на температурите ќе започне од викендот, а од недела попладне ќе има и локален дожд со ретки грмежи. УВ-индексот до сабота ќе има вредност 6.
| | веќе видена | слични
6 копии

Времето во Македонија Претежно сончево и топло со слаб ветер претежно од југоисточен правец. По одделни котлини ќе има услови за слаба утринска магла. Утринската температура во земјава ќе биде во интервал од 9 до 17, а дневната од 28 до 33 степени. УВ=6 Во Скопје сончево со слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе достигне до 32 степена. ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ: До крајот на работната недела нашето подрачје ќе биде под влијание на топла воздушна маса од југ, која ќе услови сончево и доста топло време за овој период од годината. Најтопло се очекува во петок, кога максималната температура ќе биде во интервал од 30 до 36 степени. Во деновите од викендот температурата ќе биде во постепено благо опаѓање, а од недела попладне ќе има и локален дожд со ретки грмежи.
| | веќе видена | слични

Среда ќе биде сончева и топла. Ќе дува повремен југоисточен ветер во најголем дел од земјава. Слаб западен ветер се очекува во крајниот западен регион. Температурата ќе бележи пораст во однос на вторник, но само за „степен до два“. Долж повардарието и во низините од источниот крај максималната ќе има вредност околу 32°С, во југозападниот регион околу 29°С. Најтопло ќе биде во гевгелискиот регион, до 34°С.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 42 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нѐ очекува сончево и топло време

Од:
До кого (е-маил):
Порака: