ЕП КОШАРКА: Спектакл и рекорд во Лил

Франција долго го чекаше овој момент. На фудбалскиот стадионот “Пјер Мороа“ во Лил се собраа 26.135 навивачи да им дадат поддршка на своите миленици на чело со Тони Паркер. Со оваа бројка Французите го урнаа рекордот на Црвена Завезда која на 26 март 2014 година против Будивелник играше пред 24.232 гледачи. Сето ова беше доволно за да Франција ја победи Турција со убедливи 76:53 и да се пласира во четвртфиналето каде за противник ќе ја има селекцијата на Летонија. Утре на програмата се вторите осминафинални двојки.
| | веќе видена | слични

Натпреварот меѓу Франција и Турција од осмина-финалето на 39. Евробљаскет ќе влезе во книгата на рекорди како најпосетен настан во историјата на европската кошарка, откако на трибините на покриениот мултифункционален стадион „Пјер Морој“ во Лил се собраа 26.135 гледачи. Претходно, најлгедан кошаркарски меч на европска почва беше тој меѓу Црвена звезда и Будивелник, кој во „Белградска арена“ го следеа 24.232 гледачи. Досега рекорден на европските првенства, пак, беше дуелот за златниот медал меѓу Грција и Русија од 2005 година, кога на трибините во Атина се собраа 18.900 навивачи. Бранителот на титулата Франција, која од организацијата на групната фаза во Монпелје и на завршницата во Лил се очекува да инкасира 17 милиони евра, продолжи да гази на теренот и во втората фаза, декласирајќи ја Турција со 76:53. „Атмосферата беше неверојатна и се надеваме дека ќе видиме таква уште неколку пати. Тоа е нашата цел сега“, не го криеше задоволството францускиот селектор Венсан Коле. Неговите избраници денеска во ...
| | веќе видена | слични

На стадионот „Пјер Маруа“ имаше вкупно 26,135 гледачи со што беше поставен нов европски рекорд. Претходно, најгледан меч беше Црвена звезда-Будивелник, на кој во „Белградска арена“ се појавија вкупно 24,232 гледачи. На Европските првенства, пак, најгледан меч беше оној меѓу Грција и Русија во 2005 година. На мечот за златото, на трибините имаше вкупно 18,900 фанови. Се очекува до крајот на првенството рекордот на гледаност да се подобри, затоа што домаќинот Франција има отворен пат до финалето на ЕП.
| | веќе видена | слични

Нов рекорд е поставен по бројот на гледачи на кошаркарски натпревар одигран во Европа. Синоќа на дуелот од осминафиналето од Евробаскетот меѓу Франција и Турција на Стадионот Пиер Моро беа присутни 26.135 гледачи. Со тоа соборен е рекордот од дуелот на Еврокупот (1/4 финале) одигран во Белградска Арена на 26.март 2014 година кога беа присутни 24.322 гледачи. Вчерашниот дуел Шпанија - Полска го следеа 21.302 гледачи со што беше соборен рекордот од ЕП од Белград од 2005 година од 18.900 гледачи.
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 205 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 250 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 733 | | | веќе видена

Синоќешното апсење на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков и азилот на екс премиерот Никола Груевски остануваат во фокусот на вниманието. Судскиот известувач ...
сите 165 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕП КОШАРКА: Спектакл и рекорд во Лил

Од:
До кого (е-маил):
Порака: