Повторно нема договор меѓу работните групи


КАТИЦА ЈАНЕВА ИЗБРАНА ЗА НАЈЖЕШКАТА ФУНКЦИЈА Случаите кои ќе ги отвори специјалниот обвинител Катица Јанева ќе бидат под меѓународен мониторинг, од отворањето на истрагата и поднесувањето евентуални обвиненија, па се до до судскиот процес и изрекувањето на пресудата за секој од случаите поврзани со прислушувањето, без исклучок. Тие експерти, обвинители и истражители што ќе го набљудуваат текот на истрагите и на судските процеси и кои, според новиот закон, ќе му помагаат на специјалниот обвинител ако побара меѓународна помош, ќе бидат делегирани од ЕУ и од САД. Ова било најголемото изненадување за партиите кое го ставиле на маса вчераутро Ван Хауте и амбасадорите. Некои го доживеале како студен туш, а некои се радувале. Начелно, и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се восхитуваа дека тоа, всушност, било "најдоброто и највредно нешто постигнато со договорот за специјален обвинител". Овој мониторинг ќе трае пет години, колку што ќе трае специјалното јавно обвинителство. Вчера партиите не открија чиј предлог е Јанева, покрај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Катица Јанева утрово е најбараното име на интернет и најозборуваното во земјава. Обвинителката која до ноќеска ја знаеја нејзините соседи во Гевгелија и сигурно и колегите во фелата, ноќеска ги остави без спиење преговарачите на најголемите партиите во земјава, извор 24вести Но не само таа, уште поголема мака на тимовите кои требаше во дело да го спроведат договорот од Пржино им зададоа законот кој на специјалната обвинителка требаше да и овозможи специјален третман и независност да ги истражи „бомбите“ на Заев и пучот за кој Груевски тврди дека му се направил. 15-ти септември тимовите на 4-те најголеми партии во земјава го дочекаа со изгрејсонце на преговарачка маса. Заедно со нив ги раздени и дел од нивните лидери. Никола Груевски и Зоран Заев по повеќедневен неуспех на нивните преговарачи, изборот на специјалниот обвинител го земаа во свои раце. Ги потурнаа амбасадорите Џес Бејли и Аиово Орав и се договорија. ДУИ го бараше Бадинтер, но и рамномерна распределба и тоа го доби. На тој колосек беа и ДПА. ...
| | веќе видена | слични

За време на средбата немаше информации, ниту пристап на новинарите во Клубот на пратеници, а до затворањето на весникот средбата сѐ уште траеше. Доколку партиите ги усогласат ставовите за предлог-законот, следен чекор ќе бидат и конкретни персонални предлози за обвинител. Во врска со тоа дали има некаква согласност за специјалниот јавен обвинител, со оглед на тоа што рокот притиска, од делегацијата на ЕУ во Македонија кратко ни одговорија дека договорот мора да се испочитува, до денеска, 15 септември Амбасадорот на САД Џес Бејли меѓу првите пристигна на разговорите ДЕНЕСКА ИСТЕКУВА РОКОТ ЗА ИЗБОР НА СПЕЦИЈАЛЕН ОБВИНИТЕЛ Рокот за избор на специјалниот обвинител изминува денеска, а партиите во текот на вчерашниот ден долго преговараа на средбата на работната група во Клубот на пратеници. За време на средбата немаше информации, ниту пристап на новинарите во Клубот на пратеници, а до затворањето на весникот средбата сѐ уште траеше. Пред да започне средбата, во Клубот посебно се состанале тројцата посредници, ...
| | веќе видена | слични

Пред да биде постигнато решението за целосно нов закон, ‘lex specialis’, за специјалниот обвинител и изборот на личноста, според извори на Либертас од преговарачките тимови, претходела тричасовна жолчна полемика помеѓу Никола Груевски и Зоран Заев. Груевски не се согласувал околу ингеренциите и должината на мандатот на специјалниот обвинител како што било предвидено во законот понуден од ЕУ и САД во координација со ОБСЕ. За да ја скрати расправата, како што дознаваме, Ванхоуте во раните утрински часови, на сите им пренел дека еврокомесарот Јоханес Хан му се јавил и дека е револтиран, а американскиот амбасадор Џес Бејли се јавил во Вашингтон за да сигнализира дека одлуката околу законот го кочи конечниот договор. По ваквите јасни пораки, според нашите извори, Груевски се решил да прифати и целосно нов закон за обвинителот кој сам ќе избере колку и кои обвинители ќе му помагаат во истрагата и кој му гарантира целосна автономност. CV-то на овинителката Катица Јанева било беспрекорно, обука во Италија и САД а ...
| | веќе видена | слични

Политичките партии во последен момент го испочитуваа договорот за одредување на специјален обвинител и целата законска рамка треба денес да помине и во Собранието. По тешките и исцрпувачки преговори и големиот притисок од меѓународните олеснувачи договорено е да се избере специјален обвинител кој ќе ги води случаите од Пуч и Прислушување, а притоа ќе има можност самиот да го одбере својот тим на експерти. Тоа што најмногу го привлекува вниманието е кој ќе ја превземе оваа тешка и одговорна задача, па најверојатно обврските ќе паднат на товар на Катица Јанева која е актуелен јавен обвинител во Гевгелија, но за нејзината кариера или политичка припадност има малку информации.
| | веќе видена | слични
2 копии

Предлог верзија за измена на Законот за избор на Специјалниот обвинител, денеска експресно ќе се најде пред пртениците на собраниска седница во 13 часот. Денеска, пратениците исто така ќе се гласаат и за предлогот на партиите Катица Јанева да биде новиот Специјален обвинител. Инаку, Јанева е актуелната обвинителка од Гевгелија, а важи за почитувана во професијата. Според Договорот од Пржино специјалниот обвинител со целосна автономија да ја води истрагата за случаите „Прислушување“ и „Пуч“. Засега нема официјална информација дали и што е договорено на вчерашната последна рунда разговори на работните групи на политичките партии и белгискиот експерт Питер Ванхоуте, на која присуствувале и амбасадорите на ЕУ и на САД, Аиво Орав и Џес Бејли.
| | веќе видена | слични
2 копии

Факт дека за пошироката јавност Катица Јанева е непозната; не работела на случаи кои добиле поголем одек „Неслучајно токму Катица Јанева е предложена за специјален обвинител од страна на меѓународните претставници во преговорите меѓу четирите партии. Не знам што точно имале предвид тие кога ја предложиле, но, за Јанева можам да кажам дека е голем професионалец без никаква дамка во кариерата", велат од гевгелискиот суд, објави „Капитал". Но, исто така е факт дека за пошироката јавност Катица Јанева е непозната; не работела на случаи кои добиле поголем одек. Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева, да биде Специјален јавен обвинител, во раните утрински часови се договорија четирите партии потписнички на Договорот од Пржино, по долги преговори. Договор има и за предлог-законот за специјално обвинителство, според кој самиот обвинител ќе ги бира своите соработници, како што беше предлогот на европските олеснувачи. Притисокот за постигнување договор од европскиот експерт Питер Ван Хоуте последниве два дена беше ...
| | веќе видена | слични

Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева, ќе биде специјален јавен обвинител. Таков договор постигнаа четирите партии по маратонските преговори што траеја до раните утрински часови. Има договор и за Закон за специјално обвинителство, а обвинителот ќе ги бира соработниците. На европскиот експерт Питер Ванхојте во последните два дена му се придружија амбасадорите Аиво Орав и Џес Бејли. Претпладнето се одржа координација на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски со шефовите на пратеничките групи. Пленарната сесија за утврдување на текстот на Законот за специјалниот обвинител е закажана за 13 часот. За попладне се најавува уште една седница за утврдување на предлогот Катица Јанева да се именува за специјален обвинител. Изборот го врши Советот на јавни обвинители.
| | веќе видена | слични

Катица Јанева, обвинителка од Гевгелија, ќе биде специјален јавен обвинител, што ќе ги расчистува случаите „Пуч“ и „Прислушување“, се договорија претставниците на четирите партии по долгите преговори што траеја до раните утрински часови во вторник. Веста дека е постигнат договор ја објави на Твитер и Антонио Милошоски, кој беше дел од преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ. Во преговарачките тимови во Клубот на пратеници учествуваа Никола Тодоров, Антонио Милошоски и Биљана Бришкоска од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Артан Груби од ДУИ, Радмила Шекеринска, Рената Дескоска, Оливер Спасовски и Цветанка Иванова од СДСМ, и Беким Фазлиу и Имер Алиу од ДПА. Секако, постигнат е договор и за Закон за специјално обвинителство, при што самиот обвинител ќе ги бира своите соработници, како што беше предложено од европските консултанти. На европскиот експерт Питер Ванхауте последните два дена му се придружија амбасадорите Аиво Орав и Џес Бејли, а како што пишуваат некои медиуми, неофицијално, на финалното договарање присуствувале и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во интервју за МРТВ 2, претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека Заев сака ново СЈО кое што ќе му служи за офанзива врз политички ...
сите 460 | | | веќе видена

Катица Јанева замина во историјата, прашањето кое преостанува е каков статус ќе добијат специјалните обвинители на кои со разрешувањето на Јанева им престана ...
сите 311 | | | веќе видена

Наспроти увереноста на премиерот дека земјата станала „гордост европска“, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека сега е време кога треба да покажеме и ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повторно нема договор меѓу работните групи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: