Време: Следува сончев и топол викенд


ВРЕМЕТО УТРЕ: Претпладне сончево со мала до умерена облачност, а попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб, долж Повардарието умерен ветер од северен и северозападен правец. Утринската температура во земјава ќе биде во интервал од 12 до 19, а дневната од 23 до 29 степени. УВ=6 . СКОПЈЕ УТРЕ: Сончево со мала до умерена облачност и со умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе достигне до 26 степени. ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Следува период на претежно сончево и топло време. Особено топло ќе биде кон средината на наредната седмица, кога на повеќе места дневните температури ќе се искачат над 30 степени.
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонија во вторник ќе биде под влијание на висок воздушен притисок и јужно воздушно струење кои што ќе условат сончево и топло време. Ќе дува слаб јужен и југоисточен ветер, а во западните предели ќе дува слаб југозападен и западен ветер. Утринските температурите повторно ќе бидат пониски од просечните, но за некој степен повисоки од денешните и ќе се движат во интервал од 7 до 17 степени, додека пак максималните температури ќе бидат во пораст и ќе достигнат до 24 односно до 34 степени. УВ индексот ќе има вредност 6. СКОПЈЕ – Во Скопје во вторник ќе биде сончево и топло. Слаб југоисточен ветер. Утринската температура од 15 степени, а максималната дневна ќе достигне до 32 степени. УВ индексот 6. Во Македонија во среда ќе биде сончево и топло. Утринските температури од 9 до 19 степени, а максиманите дневни температури ќе достигнат до 24 односно до 35 степени.
| | веќе видена | слични
23 копии

Во Македонија времето денеска ќе биде претежно сончево и релативно топло со слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура во земјава ќе биде во интервал од 8 до 17, а дневната од 25 до 32 степена. УВ=6 Во Скопје сончево со слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе достигне до 30 степени. До крајот на работната недела подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на топла и сува воздушна маса од југ, која ќе услови сончево и доста топло време за овој период од годината.
| | веќе видена | слични
4 копии

Претежно сончево и релативно топло со слаб југоисточен ветер. По одделни котлини ќе има услови за слаба утринска магла. Утринската температура ќе се движи од 7 до 17 Целзиусови степени, додека дневната ќе биде во интервал од 22 до 32 степена. Во Скопје и околината слично време со утринска температура од 13 и дневна до 30 степени. УВ индексот ќе изнесува 6. The post Сончево и релативно топло време appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични
2 копии

Продолжува влијанието на топлата сува воздушна маса кое носи и повисоки дневни температури некарактеристични за септември. Денеска максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 30 Целзиусови степени, Куманово 30, Велес 29, Маврово 22, Тетово 29, Крушево 23, Претор и Охрид 27, Битола 28, Гевгелија 32, Дојран 31, Кавадарци 30, Радовиш 28, Виница 29, Прилеп 27, Дебар 29, Демир Капија 31, Сртрумица 29, Крива Паланка 27, Свети Никола 20, Штип 30, Берово 25… Утре дневните температури ќе бидат од 27 до 33 степени, в четврток од 28 до 34 и петок од 29 до 35 степени. УВ индексот ќе биде 6. За време на викендот ќе имаме благ пад на дневните температури.
| | веќе видена | слични
2 копии

До крајот на работната недела подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на топла и сува воздушна маса од југ Времето во Македонија ќе биде претежно сончево и релативно топло со слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура во земјава ќе биде во интервал од 8 до 17, а дневната од 25 до 32 степена. УВ=6. ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ: До крајот на работната недела подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на топла и сува воздушна маса од југ, која ќе услови сончево и доста топло време за овој период од годината.
| | веќе видена | слични

Денешниот ден ќе биде претежно сончев, со мала облачност попладне, поизразена во северозападниот дел од земјата. Ќе дува слаб југоисточен ветер. Денеска очекуваме максималната температура да биде повисока од вчера и ќе достигне вредности околу 31°С во повардарието, до 29°С во Пелагонија и околу 24 во охридско-преспанскиот регион.
| | веќе видена | слични

Вторник ќе започне со ведро утро, но со мала шанса за сосема слаба утринска магла во повисоките котлини од источниот дел од земјата. Потоа во најголем дел од земјата следува сончев ден. Мала облачност се очекува попладне во северозападниот регион, пишува МетеоПро . Ќе биде релативно топло овој вторник. Највисоката дневна температура во повардарската област ќе достигне околу 31°С. Охрид и Преспа очекуваат максимална околу 26°С, додека Пелагонија до 29°С. Малешевијата ќе биде посвежа, околу 24°С. Сепак, утрото ќе биде посвежо, а минималната температура во низините ќе има вредности од 10°С до 15°С. Во Скопје се очекува претежно сончево време со температура од минимални 12°С до максимални 31°С.
| | веќе видена | слични

Во текот на оваа работна недела се очекува температура која ќе биде над просекот за овој дел од годината. Според Метеопро, ќе биде претежно сончево и сосема малку ветровито. Температурата ќе бележи пораст од ден на ден. Во вторник, максималната температура ќе има вредности до околу 31°С . Се до петок се очекува пораст на температурата во просек за околу два степена на ден, па во петок веќе би требало да ја надминеме „границата“ од 35 Целзиусови степени во делови од Повардарието, а во останатите низини низ земјава се очекува максимална температура помеѓу 30 Целзиусови степени и 35 Целзиусови степени.
| | веќе видена | слични

Утре и во наредните денови во Македонија се очекува многу топло време за овој период од годината со температури кои до петок ќе достигнат и до 35 степени. Не очекува свежо утро со услови за слаба утринска магла по одделни котлини. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева замина во историјата, прашањето кое преостанува е каков статус ќе добијат специјалните обвинители на кои со разрешувањето на Јанева им престана ...
сите 311 | | | веќе видена

Наспроти увереноста на премиерот дека земјата станала „гордост европска“, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека сега е време кога треба да покажеме и ...
сите 161 | | | веќе видена

На два дена пред истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева 15 септември, стручната јавност, партиите и обвинителите се обидуваат да ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Време: Следува сончев и топол викенд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: