Репортерката-фашист оди во затвор поради шутирање на бегалците


Петра Ласло, која што буквално се изживуваше над Сириецот кој што го носеше во раце и своето дете, беше отпуштена од телевизијата N1TV, a би можела да добие и затворска казна во времетраење од пет години. Унгарската снимателка Петра Ласло која што го шутна и му подметна нога на несреќниот сириски бегалец недалеку од унгарско-српската граница, е всушност десничарка и жена која што драматичната состојба со мигрантите се обидела да ја искористи за лична промоција. Меѓутоа, видео записот кој што прикажува како таа се изживува над луѓето и притоа го турка и соборува човекот со мало дете во своите раце, го заобиколи светот и предизвика лавина од негативни коментари и обвиненија на нејзина сметка. Многу корисници на друштвените мрежи повикаа и на нејзин линч. Инаку, Ласло во моментот на изживувањето над бегалците работела за унгарската телевизија N1TV која што е во сопственост на антимиграционата ултрадесничарска странка Јобик. Сепак, и покрај тоа, таа веднаш после обелоденувањето на видео-записот на кој што турка ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Сирискиот фудбалски тренер Осама ал Абд ал Мохсен и неговиот седумгодишен син, кој се најдоа во центарот на светската јавност откако беа објавени снимките на кои се гледа како на унгарската граница ги сопнува снимателката Петра Ласло, безбедно пристигнал во Германија. Мохсен во саботата пристигнал во Минхен со седумгодишниот син, а како што изјавил патувал 12 дена од Турција до Германија. -Еден дел од патот го поминавме со автобус, а друг дел пешачевме, кажал тој. Спомнувајќи се на немиот настан кој се случи на српско – унгарската граница, Мохсен кажал дека во еден момент толпата станала фрустрирана и дека не им било дозволено да поминат. -Ситуацијата беше хаотична, луѓето почнаа да се буткаат. Не видов кој ме бутна, дали тоа беше полицаец или камерман. Само паднав на земја, држејќи го синот во рацете, раскажал тој. Додал и дека преноќил кај пријател во Минхен, а дека планира да смести во хотел. -Во иднина сакам да ја донесам и мојата сопруга и другите деца. Не сакам да патуваат како мене, туку тоа да го ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Таткото и синот кои што беа жртви на физички напад од страна на унгарската камерманка Петра Ласло од Сирија преку Турција, Грција, Македонија, Србија, Унгарија, Австрија и Чешка стигна на крајната дестринација Германија. Сириецот Осама ел Абд ел Мохсех заедно со својот седумгодишен син беа дел од жртвите на омразената телевизиска снимателка која што на влезот во Унгарија сопнуваше и туркаше бегалци додека тие се обидуваа да ја минат границата. Абд Ел Мохсех кој е познат фудбалски тренер во Сирија вчера вечер заедно со неговиот син бил примен во центар за бегалци во Минхен и му била прижена соодветна помош, пренесуваат сириски активисти на социјалните мрежи. (фото: Фејсбук) И покрај тоа што меѓународни организации за човекови права на Мохсех му понудиле правна помош за тужба против унгарската тв снимателка неговото семејство нема намера да покренува судски процес. (фото: Фејсбук) Снимателката Ласло по инцидентот беше суспендирана од работа, а унгарските власти се уште вршат истрага по која Ласло би можела да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Унгарската камерманка Петра Ласло ја заслужи улогата на една од најморазените личности на планетата, откако на непримерен начин сопна бегалец од Сирија на унгарската граница. Приказната доби дополнителна доза на трагедија, бидејќи човекот во рацете го држеше својот 7-годишен син. Ласло е суспендирана од работа, а се најавува и истрага по која би можела да заврши во затвор. Сопнатиот човек е Осама ел Абд ел Мохсех, познат фудбалски тренер во Сирија. Го препознаа неговите сонародници, откако излегоа фотографиите на интернет. Ел Мохсех го предводел клубот „Ел Фотува СЦ“, член на најквалитетната сиријска фудбалска лига. Тој изјави дека е обичен човек, кој со своето семејтво бегал од военото подрачје.
| | веќе видена | слични
2 копии

Познат фудбалски тренер бил човекот кој со дете во рака беше сопнат од поранешна унгарска новинарка. Неговото име е Осама ал Абд Ал Мохсен познат како Осама ал Габад и е од сириски град Деир Eзoр. Како што пишува Плусинфо, тој тренирал многу играчи во нeкогашниот сиријски фудбалски клуб „Ал фотива СЦ“, клуб кој некогаш се натпреварувал во сиријската Премиер лига. Него го препознале бегалците од Сирија кои се разбегани ширум Европа. Тие нагласуваат дека тој е избегал од џихадистите и бил прв кој го заробиле и го мачеле приврзаниците на Башар ал-Асад.
| | веќе видена | слични

Несреќниот човек кого го шутна унгарската снимателка бил прволигашки тренер во Сирија. Сириецот Осама Ал Абда ал Монсех бегајќи пред ИСИС ја напушти својата татковина во која работел како тренер на една прволигашка екипа. Тој работел во екипата на Ал Фотува и бил еден од првите револуционери кои го заробиле и измачувале припадниците на режимот на Башар ал Асад. Светот го запозна овој човек преку видео снимката на која снимателката на унгарската телевизија Петра Ласло го сопна човекот со дете кој се обидува да ја премине границата. По овој срамен чин таа доби отказ.
| | веќе видена | слични

Медиумите низ светот ја пренесуваат приказната на човекот што заврши под нозете на унгарската снимателка Петра Ласло. Бегајќи од војната во родната Сирија, од силите на Асад, но и од џихадистите на Исламска држава, човекот заедно со неговото дете заврши под нозете на унгарската снимателка, која денес во писмо изјави дека „во неа нешто пукнало“. Петра Ласло ги клоцаше и ги сопна мигрантите Во Унгарија пред два дена се случи инцидент кога камерманката на телевизијата Н1ТВ Петра Ласло ги клоцаше и ги сопна мигрантите што се обидуваа да побегнат од полицијата во прифатниот центар Реска. Меѓу нив имаше и деца, а снимката што остави најсилен впечаток е онаа на која беше прикажан човек кој трчи заедно со детет во прегратките и паѓа заедно со него во моментот кога таа му ја подметна ногата. Според една сириска Фејсбук страница човекот од снимката учествувал во опозициските демонстрации против Башар ал Асад и неговиот режим. Наводно тамошните власти го измачувале и го затворале, а потоа бил пуштен на слобода по ...
| | веќе видена | слични

Секој нормален човек е запрепастен од глетката на сопнување на сириските бегалци од страна на унгарската снимателка, која не само што ладнокрвно ги сопкала несреќните луѓе, туку во стампедото на емигранти шутирала и деца. The #Hungary N1TV camara-woman who tripped this #refugee , running w his child, and others has reportedly been fired pic.twitter.com/b5kVdF0R4n — Lotte Leicht (@LotteLeicht1) September 9, 2015 Снимките од непознатата локација во Унгарија го обиколија светот, а не помина многу од моментот кога е утврден идентитетот на човекот кој безобразната Унгарска го сопна додека трчаше со дете во прегратките. Во прашање е прволигашки фудбалски тренер во Сирија. The man kicked by #PetraLaszlo . Turned out he was tortured under Assad & escaped from ISIS. http://t.co/AqYgEGDZDg pic.twitter.com/10rxonkT0i — Szabolcs Panyi (@panyiszabolcs) September 9, 2015 Се вика Осама ал Абд ал Мохсех и е од сирискиот град Деир ез Зор и пред да побара спас во бегалството, тренирал фудбалери на клубот Ал Фотува СЦ од ...
| | веќе видена | слични

Осама ал Абд ал Мохсех од сирискиот град Деир Езор ги тренирал фудбалерите на клубот „Фотува СЦ“ од сириската Премиер лига, а го препознаа членовите на една сириска заедница од Европа, објави денес сајтот „Еуроњуз“. Тие изјавија дека Мохсех Сирија ја напуштил бегајќи од џихадистите на Исламската држава, а наводно бил еден од првите револуционери кои ги заробиле и мачеле припадниците на претседателот Башар ал Асад. На снимката која се прошири низ интернетот, снимателката Петра Ласло е снимена како го сопнува човекот кој трча со своето дете во рацете, а потоа шутира друго дете кое трча кон местото Реске во близина на границата со Србија. После инцидентот кој се случи на 8 септември во бегалскиот камп во Унгарија, Петра Ласло остана без работа, а вчера унгарското обвинителство против неа подигна кривична истрага поради нарушување на редот. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Бегалецот кого унгарската снимателка го удри со нога е прволигашки сириски фудбалски тренер Откако снимката со унгарската снимателка и новинарка Петра Ласло, која прикажува како таа бездушно со нога ги удира бегалците кои трчаат околу неа, ја шокираше светската јавност, денес е откриено и кој е еден од луѓето кои снимателката ги напаѓаше, пишува Јуроњуз. По медиумите се прошири вест дека Унгарката му подметнала нога на Осама ал-Абд ал-Мохсен, славниот сириски фудбалски тренер. Осама, жител на Деир Езор, соработувал и со сирискиот клуб во Премиер лигата ал-Фотува СЦ. На снимката што се појави на друштвените мрежи на 8 септември се гледа како Ласло му подметнува нога на Осама кој бега од бегалскиот камп во Унгарија. Осама, бегајќи од полицијата, во прегратки го држеше неговиот седумгодишен син. Осама беше препознаен од членовите на интернет страницата на една сириска заедница, а пишуваат дека тренерот побегнал од Исламска држава. Различни извори го опишуваат како "револуционер" кој бил заробен и мачен од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Патниците од Истанбул и Дубаи, местата кои имаат врска со регионот во Кина, каде што е жариштето на вирусот денеска на Скопскиот аеродром ја поминаа термо ...
сите 778 | | | веќе видена

Лино Червар бараше алиби и го навреди Ѓорѓи Начевски за одлуката кога во последниот напад на Хрватска во 59. минута досуди чекори. Колку и Червар да се буни и ...
сите 415 | | | веќе видена

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 103 | | | веќе видена

Светот се уште не се соземал од големата трагедија во која од овој свет си замина големата легенда Коби Брајант. Коби вчера го загуби животот во пад на ...
сите 270 | | | веќе видена

Денеска по две одлагања продолжува судењето за случајот „Рекет“, откако адвокатката на обвинетата поранешна специјална обвинителка Катица Јанева - Ирена ...
сите 222 | | | веќе видена

Стефанова пред почетокот на исказот на прашање на судот дали е скарана со некој од обвинетите, таа одговори дека со никој не е скарана, но оти со Јанева не се ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Репортерката-фашист оди во затвор поради шутирање на бегалците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: