Убиецот на двајцата новинари во Вирџинија се самоубил


Убиецот на двајцата новинари во Вирџинија се самоубил, јави ДПА. Претходно медиумите јавија дека тој го снимил злосторството и снимките ги објавил на Твитер и Фејсбук Од тие снимки се гледа акко прво напаѓачот го насочува пиштолот кон новинарката Алисон Паркер и и се приближува при што никој не го забележува. Потоа тој стрела во насока на репортерката. Снимките се објавени на Твитер @bryce_williams7, кој веќе е недостапен. Претходно денеска гувернерот на американската сојузна држава Вирџинија Тери Маколиф изјави дека осомничениот убиец на двајцата новинари од локалната телевизија, кои беа застрелани при директен пренос, бил идентификуван. Тој најверојатно е поранешен вработен во телевизијата и оти тој избегал со автомобил од местото на настанот. Репортерката Алисон Паркер (24) и фоторепортерот Адам Ворд (27), кои работеле за вирџинската телегизија Даблју-Ди-Би-Џеј Севн (WDBJ7) беа застрелани изутрината по локално време во градот Монета, додека во живо правеле интервју за локален трговски центар. Убиството ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Алисон Паркер, новинарката која брутално ја уби нејзиниот поранешен колега во текот на емисијата која се емитуваше во живо, штотуку наполнила 24 години. Планирала венчавка со колега од ТВ станицата. Во текот на јавувањето во живо во утринската програма, поранешниот колега наишол и одеднаш започнал да пука. Во крвавиот поход на Вестер Фланаган убиени се Алисон и снимателот Адам Вард (27), а ранета е и нивната соговорничка Вики Гарднер. Најмалку осум куршуми биле истрелани. Крис Хертс, водител во истата ТВ станица, на твитер објавил дека тој и Алисон криеле од јавноста дека се заедно веќе девет месеци и планирале венчавка. Исто така додал дека неодамна се свршиле и водителката се преселила во неговиот стан.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во проштално писмо на 23 страници, 41 годишниот Вестер Фланаган ги објаснил причините зошто ги уби своите поранешни колеги, 24-годишната новинарка Алисон Паркер и три години постариот снимател Адам Ворд, пренесува телевизија 24 Вести . Во него тврди дека како хомосексуалец и Афроамериканец, бил жртва на расна дискриминација и сексуално злоставување на работното место. Кратко по крвавиот поход, на својот Твитер профил загинатата новинарка ја обвинил за расистички коментари, а снимателот го застрелал зошто се пожалил од него во службата за човечки ресурси и зошто го снимал моментот кога бил отпуштен од работа. Потоа паднал во финансиска криза и долгови. Сакал да ја тужи телевизијата, но поради недостиг на докази тужбата е отфрлена. Претпоставените велат дека бил „многу тежок човек за соработка“. „Често се жалеше за третманот кон него, за кој сметаше дека е омаловажувачки. Ги истраживме сите случаи, но немаше докази за такво нешто“, изјави Џефри Маркс, менаџер телевизиската станица ВДБЈ7. „Кога работеше за нас, ...
| | веќе видена | слични

Вестер ли Фланаган, 41-годишниот убиец на двајцата новинари во Вирџинија, за време на директен телевизиски пренос, два часа после злосторството по факс испратил свое проштално писмо до телевизиската станица Еј-Би-Си – Моите куршуми имаа иницијали на жртвите, напишал Фланаган. Во писмото од 23 страници тој објаснува дека неговиот бес се таложел, дека бил човечка вреќа за удирање, која чека само да експлодира. Фланаган вчера ги застрела своите поранешни колеги новинарката Алисон Паркер и снинмателот Адам Ворд додека имаа телевизиско јавување во живо, а и самиот со мобилен телефон напарви снимка која подоцна ја објави на социјалните мрежи. По долгата полициска потера, на 275 километри од местото на злосторството, тој излета од патот и се самоуби. Фланаган од телевизијата Даблју-Ди-Би-Џеј Севн, добил отказ пред две години, поднел и тужба за расна дискриминација, но таа била отфрлена како неоснована. Тој под име брус вилијамс 7 на Твитер објавувал дека на работа шефот го нарекувал „мајмун“, Алисон имала ...
| | веќе видена | слични

Новинарка и снимател во една американска локална телевизија во Вирџинија, поврзана со телевизиската мрежа CBS, биле убиени додека вршеле јавување во вестите во живо, пренесуваат американските медиуми. Според генералниот менаџер на телевизијата WDBJ-TV, Џеф Маркс, жртвите, 24-годишната новинарка Алисон Паркер и 27-годишниот снимател Адам Вард починале набрзо откако на нив било пукано во месноста Бриџвотер Плаза, близу планинското езеро Смит во градот Монета. „Имам тажна должност да соопштам дека Адам и Алисон починаа утринава. Не знаеме кој е осомничениот или убиецот“, изјавил Маркс. Според WDBJ-TV, Вард бил студент на факултетот „Вирџинија Тек“, додека Паркер дипломирала на Универзитетот „Џејмс Медисон“. „Се уште е нејасно дали двајцата биле цел на напаѓачот“, рекол Маркс, додавајќи дека телевизијата соработува со полициските власти во трагањето по сторителот. На интернет е објавено видео во кое е прикажано како младата новинарка има интервју со гостинка во вестите и одеднаш се слушаат пукотници, по што ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Осомничениот за убиството на новинарката и снимателот на американската телевизиска мрежа „WDBJ7“, Вестер Фланаган, го снимил настанот и го објавил на својот Фејсбук профил. На снимката се гледа како на настраданите им приоѓа од зад грб, го насочува пиштолот кон нив и пука. Фланаган во меѓувреме во „ABC News“ испратил манифест на 23 страници, во кој ги објаснува причините за неговата постапка. Во него се наведува дека тој бил мета на дискриминација на работа, додека работел со жртвите, бидејќи, како што посочил, бил црнец и хомосексуалец. Како најголема причина, го навел масакрот над црнци во црквата во Чарлстон, од пред неколку месеци, кој го направи млад белец од расистички побуди. Од истата телевизија во која работеле жртвите, Фланаган е отпуштен пред две години. Тој, според тоа што го напишал, после тоа западнал во голема финансиска криза и долгови, а бил многу навреден поради тоа што снимателот кој е убиен, го снимил моментот кога на Флананган му даваат отказ од работа. Уште тогаш, тој ја предупредил ...
| | веќе видена | слични

Убиецот на новинарите од Вирџинија, кој вчера ги застрела додека известуваа во живо пред камера, го најавувал убиството. Тој бил нивни поранешен колега во телевизијата WDBJ7 и имал репутација на човек со кого е тешко да се работи. Тој испратил електронска пошта со најава дека ќе го направи убиството поради расна дискриминација. Убиецот Вестер Л. Фланаган неколку години работел во телевизијата под името Брајс Вилијамс, но бил отпуштен бидејќи било тешко да се работи со него. По убиството тој избегал на другиот крај од државата, но бил препознаен од полицаец по регистарските таблички на неговиот автомобил. Полицаецот се обидел да го застане, но бегајќи Вестер излетал од автопатот, а неколку часа подоцна им подлегна на повредите.
| | веќе видена | слични

Новинарот Алисон Паркер и фотографот Адам Вард, кои имале 24 и 27 години, и работат за вирџиниската локална телевизија WDBJ-TV, разгранок на „Си-Би-Ес“, беа застрелани вчера утрото по локално време во градот Монет додека имале во живо интервју во еден локален трговски центар. Убиството беше прикажано буквално во живо на телевизија, за која работеа новинарите. Додека новинарот зема интервју од посетителка на трговскиот центар, одекнаа најмалку 8 истрели и камерата на нејзиниот колега падна на земјата. Таа продолжи да работи и ги сними нозете на напаѓачот, како и последните извици на ужасната новинарка. На снимката на интервјуто се слуша дека се истрелани најмалку осум куршуми, пренесува АФП и додава дека камерата, откако паднала на земјата, го снимила и убиецот кој носи пиштол. Осомничениот за убиството на новинарката и снимателот, починал денес во болницата во Вирџинија, објавил Вашингтон пост, цитирајки полициски извори. Полицијата во Вирџинија соопшти дека во текот на потрагата по осомничениот Фланган ...
| | веќе видена | слични

Осомничениот за убиство на новинарката и снимателот на американската телевизиска мрежа Даблју-Ди-Би-Џеј Севн (WDBJ7), Вестер Фланаган, почина во болница во Вирџинија, објави „Вашингтон пост“, цитирајќи полициски извори. Флананган (41) пукал во себе и се здобил со тешки повреди, по полициската потера покрената откако тој за време на интервју во живо отворил оган кон новинарката, снимателот и локалната функционерка, која ја интервјуирале. Полицијата во Вирџинија соопшти претходно дека за време на потерата осомничениот Фланаган доживеал сообраќајна несреќа, откако со автомобилот излетал од патот и е пронајден со прострелна рана. Трагедијата се случила во трговскиот центар во местото Бедфорд, кога се слушнале пукотници од огнено оружје по што новинарите и нивните соговорници се обиделе да се скријат. Телевизијата Даблју-Ди-Би-Џеј Севн (WDBJ7) јави дека е убиена новинарката Алисон Паркер (24) и камерманот Адам Ворд (27), а дека интервјуираната извршна директорка на стопанската комора на областа „Смит Маунтин ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Убиецот на новинарката и на снимателот во Вирџинија, САД, своевремено работел во истата телевизиска куќа под името Брајс Вилиамс, но бил отпуштен под нејасни околности. Вестер Фланаган (41), како што е вистинското име на Вилијамс, два часа по пукотницата испратил манифест до телевизиската станица „Еј-Би-Си њуз“ во кој на 23 страници го опишал причините за стравичниот чин. Во него тврди дека како хомосексуалец и Афроамериканец бил жртва на расно и на сексуално малтретирање на работното место. Воспитуван како Јеховин сведок, порачал дека на злосторство го натерал Јехова. Објаснува дека мотивот за злосторството лежи во пукотницата во Чарлстон каде што во црква беа убиени девет Афроамериканци. Уште тогаш набавил пиштол. Реагирала и Белата куќа, која апелирала до Конгресот под итна постапка да донесе закон со кој се ограничува поседувањето и користењето оружје.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Чарлиевите ангели“, какошто ги нарече јавноста кога започнаа со работа, денеска ја завршија својата кариера во СЈО. Со одлука на Советот на јавни обвинители, ...
сите 405 | | | веќе видена

Откако и вчерашниот обид за приближување на ставовите за законот за ЈО на власта и опозицијата заврши без успех - о позициската ВМРО – ДПМНЕ утрово го достави ...
сите 865 | | | веќе видена

Заев посочи дека првпат слуша за предлогот и не сака да води преговори преку медиумите, но оти треба убаво да се разгледа решението за воспоставување ...
сите 178 | | | веќе видена

Како што порача Дескоска, напад врз здравствен работник е исто како да нападнете полицаец и предвидена е казна од една до 10 години за физички напад.
сите 114 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 122 | | | веќе видена

ОВЕН Вложувате многу енергија во работата. Овој период ќе дознаете многу нешта кои не сте ги ни претпоставувале. Не трошете време на туѓите грижи и чувајте се ...
сите 156 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Убиецот на двајцата новинари во Вирџинија се самоубил

Од:
До кого (е-маил):
Порака: