Режисерот Златко Паковиќ со „Брехтовата поучна драма“ гостуваше на АКТО во Битола

Една од работите по која ќе се памети десеттото издание на фестивалот АКТО, е претставата на белградскиот режисер Златко Паковиќ, “Ибзеновиот непријател на народот како Брехтова поучна драма“, во која тој ја пренесува на публиката својата страст и беспоговорна верба дека театарот може да го промени човекот. Базирајќи се на “Непијателот на народот“ од Ибзен и поучните претстави на Брехт, Паковиќ низ театарска реконструкција на едно тв интервју на српскиот претседател Николиќ, говори за доблеста, корупцијата, моќта и моралот, одејќи уште подалеку и испитувајќи колку театрот може да биде активен општествен чинител и да влијае врз мислењето на гледачите. „Пеколно сериозен подвиг не’ чека – ние сме оние, што чекавме да дојдат“ – повоторуваат актерите неколку пати низ песна, во оваа извонредно силно и актуелно театарско дело. Освен ова претстава, вчера на програмата на фестивалот беше перформансот „Убава наша“ на Славен Тољ од Хрватска, кој во кафулето „Јагода“ гледајќи на тв екран снимки од прославата на ...
| | веќе видена | слични

Со перформанс по битолски Широк Сокак, учесниците на АКТО фестивалот за современа уметност во Битола, го изразија својот револт, затоа што велат, годинава за десетото јубилејно издание останаа без поддршка од општината и без можност да користат јавен простор за организирање настани. Фестивалот годинава се одржува во приватен двор, во центарот на градот, каде е поставена мобилна галерија. Иако организаторите аплицирале за средства на јавниот повик на битолското културно лето „Битфест“ чиј покровител е градоначалникот Владимир Талески, не добиле известување дека се одбиени. Во изминатите 9 години, АКТО беше финансиран со различни суми од битолската општина и се одржуваше во рамките на „Битфест“. -Буквално измислуваме алтернативи како да се справиме со неможноста да ги користиме јавните простори. Самиот фестивал го поставува прашањето што значи да се прави култура во време на окупација на општеството од политичките случувања, рече Александар Јовановски,уметнички директор на АКТО. Организаторите поднеле ...
| | веќе видена | слични

По протестниот марш и перформансот на актерот Иван Јерчиќ, вчера на првиот ден од своето десетто издание во Битола, наспроти одбивањето на општината да даде дозвола за поставување на Монтажна/мобилна галерија, од Општина Битола, практично ја потврдија изјавата на нивна вработена според која АКТО останеле без пари за јубилејното издание заради тоа што биле „неблагодарни“. На прашањето зошто фестивалот АКТО не е дел од годинешната програма на Бит фест“ испратија писмен допис во кој се вели: „Програмата на Бит фест е одамна објавена, а реакцијата задоцнета веројатно поради недоразбирањето и распадот на првичната екипа на акто која секогаш била поддржувана од Општина Битола Поединци од некогашната група АКТО кои веројатно без дозвола на останатите членови кои си заминаа од групата – си го присвоија фестивалот, излегоа со изјави дека финансиите што Општина Битола ги доделува за нив биле незначителни. Оваа година износот предвиден за културни манифестации е доделен на оние учесници на кои финансиската помош од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на Партијата на европските социјалисти, Сергеј Станишев порача дека местото на Северна Македонија и Албанија е во Европската Унија. На подготвителната ...
сите 1440 | | | веќе видена

Европските лидери едногласно го прифатија договорот за Брегзит, на ред е британскиот Парламент. Тие се согласија дека тој договор треба да стапи во сила на ...
сите 312 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Секако, не треба сега тука и да застанеме, напротив треба да продолжиме со уште позасилено темпо на работа, што ќе придонесе сегашниот квалитет да биде ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Режисерот Златко Паковиќ со „Брехтовата поучна драма“ гостуваше на АКТО во Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: