Ципрас го доби договорот, но го загуби мнозинството во Парламентот

Откако бројот на противниците на договорот со кредиторите се зголеми на 42 од досегашните 30 пратеници кои беа "против", се поставува прашањето дали Владата, која ја сочинуваат партијата Сириза на Ципрас и партијата Независни Грци, се уште има мнозинство во Парламентот Со 222 гласови "за", 64 "против" и 11 "воздржани", грчкиот Парламент во петокот утрото го одобри новиот договор постигнат меѓу Владата и кредиторите за третиот пакет финансиска помош за државата. Гласањето се одржа по седумчасовна дебата во која премиерот Алексис Ципрас го оквалификува договорот како "принуден избор". Ципрас истакна дека до тој избор се стигнало откако државата била соочена со дилемата: "или меморандум со еврото или меморандум со драхмата". Но, ова гласање во Парламентот е "пирова победа" за Ципрас, бидејќи иако доби "зелено светло" за договорот, тој по се изгледа го загуби парламентарното мнозинство. Имено, на гласањето по предлогот на Владата за прифаќање на договорот се изјаснија само 118 пратеници од редовите на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанскиот парламент го одобри во вторникот вечерта учеството на земјата во новиот трет европски пакет финансиска помош за Грција во кој Шпанија ќе учествува со 10 од вкупно 86 милијарди евра. Владата на десниот центар на премиерот Маријано Рахој не мораше да бара одобрување од парламентот, меѓутоа инсистираше на изјаснување за во пресрет на изборите кон крајот на годинава да ја покаже цврстата поддршка во водењето на политики што ги спроведува во соработка со Европската унија. За новото кредитирање на Грција гласаа 297 пратеници, а против беа 20 пратеници од левицата. Шпанскиот министер за економија, Лиус де Гуиндос, истакна дека реформите не може да се одбегнуваат. „Алармите на популизмот завршуваат во создавањето илузии. Неодговорните политики имаат цена“, им порача де Гуиндос на пратениците пред гласањето. Учеството на Шпанија во износ од 10,15 милијарди евра министерот ги нарече „значајни“. Грција врз основа на претходните финансиски аранжмани со меѓународните доверители веќе му должи на Мадрид 26 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчкиот државен министер за координација на владините операции, Алекос Фламбурарис, изрази уверување дека гласање за доверба на владата сигурно ќе се одржи. Во изјава за телевизијата „Мега“, тој додаде дека ако владата не добие доверба, изборите ќе се одржат 25 дена подоцна. - Ако немаме парламентарно мнозинство, повторно ќе соработуваме со Независни Грци (Анел). Оваа соработка функционира - истакна тој. Главниот исход од изборите ќе биде стабилизација на економијата. И подобрување на секојдневниот живот на грчките граѓани, додаде Флабурарис.
| | веќе видена | слични

По револтот во владејачката СИРИЗА во врска со новиот пакет за спас на земјата, грчкиот премиер е принуден на тој чекор АТИНА – Се чини голема е веројатноста дека грчката влада ќе бара гласање за доверба по револтот меѓу законодавците од владејачката партија СИРИЗА, во врска со новиот пакет за спас на земјата, изјавија вчера високи министри. Министерот за енергија, Панос Скурлетис, го опиша таквото парламентарно гласање како „очигледно“, по бунтот во петокот, кога речиси една третина од пратениците на СИРИЗА се воздржаа или гласаа против договорот. Со мали знаци дека левото крило на СИРИЗА ќе се врати во партијата, Скурлетис исто така ја покрена можноста за одржување на предвремени избори, ако премиерот Ципрас не добие доверба. Ципрас мора да смета на поддршката на опозицијата за да го истурка договорот за финансиска помош низ парламентот, а друг министер тврди дека изборите би биле начин за постигнување на политичка стабилност. Политичките превирања во Грција предизвикаа несигурност за тоа како владата ќе ...
| | веќе видена | слични

„Изборите се императив за целите на политичката стабилност. Со оглед на проблемите во владиното мнозинство, ситуацијата може да се нарече секако мирна, но не и стабилна“, изјавил министерот за енергетика Панос Скорлетис за телевизијата „Скај“, цитиран од агенциите. Минатата недела една третина од пратениците од владејачката партија „СИРИЗА“ гласаа против позицијата на премиерот Алексис Ципрас за време на гласањето за третиот пакет за спас на земјата во износ од 86 милијарди евра, што го натера да смени неколку опозициските пратеници, за да биде прифатен предлогот. „Слични значителни загуби на парламентарно мнозинство се без преседан“, додал уште Скорлетис, поранешен портпарол на премиерот Ципрас. Членот на Европскиот парламент Димитрис Пападимулис, кој е член на партијата на премиерот, исто така изјавил пред телевизијата дека е „веројатно и логично“ Ципрас да побара гласање за доверба а исто така, рече дека според него е веројатно да бидат одржани избори во следните месеци. Најверојатно Ципрас ќе одлучи дали ...
| | веќе видена | слични

Политичката ситуација во Грција се усложнува и земјата оди уште во подискретни и предвремени парламентарни избори. Во интервју за грчката телевизија „Skai“ енергетскиот министер Панајотис Скурлетис изјавил дека по расцепот во „СИРИЗА“ е потребно владата да побара гласање за доверба, пишува „Economic Times“. Ова е првото јавно искажување на член на владата во Грција дека премиерот се подготвува да ја преброи и да ја потврди поддршката на пратениците во парламентот. Опозициските партии веќе рекоа дека нема да гласаат „за“ кабинетот, иако досега даваа „зелено светло“ на нејзината политика. Всушност гласањето на доверба е дури задолжително за владата на Алексис Ципрас. Во последното гласање во пленарната сала во петокот за договорот со кредиторите за уште една спасувачка програма премиерот ја изгубил поддршката на пратениците од неговата партија и поддршка за неговите активности гласаа само 118 пратеници од владејачката коалиција. Според парламентарните правила во Грција една малцинска влада има потреба од ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за енергетика Панос Скурлетис изјави дека владата ќе побара во парламентот да се гласа доверба после побуната меѓу пратениците на владејачката СИРИЗА поради усвојувањето на новиот финансиски пакет од договорот со кредиторите. Владата претходно објави дека приоритет и е да обезбеди почеток на ново финансирање од меѓународните кредитори, со цел Грција да може да го плати долгот од 3,2 милијарди евра кон Европската централна банка до 20 август. Скурлетис ја навести и можноста за распишување предвремени избори доколку премиерот Алексис Ципрас изгуби во текот на гласањето. Речиси третина од пратениците од редовите на СИРИЗА беа воздржани од гласање или се изјаснија против спогодбата со кредиторите за време на гласањето во петокот. /извор:
| | веќе видена | слични
5 копии

Само предвремени избори можат да ја вратат политичката стабилност во Грција, изјави грчкиот министер за животна средина и енергетика Панос Скурлетис за телевизијата Скај. Само предвремени избори можат да ја вратат политичката стабилност во Грција, изјави грчкиот министер за животна средина и енергетика Панос Скурлетис за телевизијата Скај. - За три недели Владата доби удари од некои пратеници од владината коалиција. Оваа ситуација не може да се дефинира како одржлива. Изборите се потребни за политичка стабилност во земјата, додаде Скурлетис. Коментирајќи кога би биле изборите, тој рече дека „треба да се одржат наскоро“. На 14 август за новиот договор за кредит гласаа 118 пратеници од партиите кои ја сочинуваат владината коалиција – Сизира и Независни Грци, а премиерот Алексис Ципрас соопшти дека планира да побара од Парламентот гласање доверба за неговиот кабинет. Се очекува гласањето да биде побарано откако земјата на 20 август ќе ја добие првата транша од новата помош. Опозициските партии ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Опозициска партија „Потами“ бара интерпелација на претседателката на Собранието Зои Константопулу, кој е испратен до пратеничките групи на другите опозициски партии, со исклучок на Златна зора, јави дописникот на МИА од Атина. Иницијативата за телевизијата Мега ја откри пратеникот на „Потами“ Јоргос Амирас, тврдејќи дека Владата „не се осмели да го реши проблемот“. Според Амирас, Константопулу „е првиот претседател на Претставничкиот дом во парламентарните историја што не ги извршува своите граѓански должности, туку политичките и оти ја крши суштината на Уставот“. Амирас истакна дека Константопулу го користи националното собрание, административниот персонал и телевизискиот канал на Парламентот за „лични стратегии, без одобрение на Владата, опозицијата и на грчкото општество“. Ако Грција не ги спроведе реформите помошта ќе биде стопирана Доколку Грција не успее да ги спроведе мерките, за кои постигна спогодба со Европската унија во замена за третата финансиска програма за спас, помошта брзо ќе биде стопирана, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со 222 гласa „за“, 64 „против“ и 11 „воздржани“, грчкиот парламент вчера го одобри новиот договор постигнат меѓу Владата и кредиторите за третиот пакет помош од 85 милијарди евра Гласањето се одржа по маратонска дебата, во која премиерот Алексис Ципрас го оквалификува договорот како „принуден избор“. Но гласањето претставува Пирова победа за Ципрас, бидејќи иако доби поддршка за договорот, тој по сѐ изгледа го загуби парламентарното мнозинство. Имено, дури 43 пратеници од СИРИЗА, речиси една третина, беа воздржани или гласаа против договорот. Ципрас најави гласање доверба во парламентот откако Грција ќе исплати рата од кредитот од Европската централна банка на 20 август, но од Нова демократија веднаш нагласија дека нема да ја поддржат Владата, со што само ја зголемија можноста Ципрас да поднесе оставка, пренесува „Катимерини“.
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас го доби договорот, но го загуби мнозинството во Парламентот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: