Дванаесетте медали на атлетите се доказ за нивната силна волја и посветеност

Македонските "специјалци" се натпреваруваа во атлетика, пливање, пинг-понг и јунифајд кошарка Членовите од Специјална олимпијада Македонија, кои од Летните олимписки игри во Лос Анџелес се вратија со освоени дванаесет медали, имаа прием во Агенцијата за млади и спорт и во Владата на Република Македонија. Премиерот Никола Груевски, информираат од Секторот за односи со јавноста, им упати честитки за остварениот успех и ангажманот на членовите на македонската специјална олимпијада што, според него, резултираше со огромен успех. Тој истакнал дека развивањето на спортскиот дух, ентузијазмот, волјата и подготвеноста која ја пока'уваат учесниците на олимпијадата во различните спортови е за почитување и доказ за нивниот посветен пристап, но и пример кој треба да го следат сите останати. Членовите на Специјалната олимпијада, на премиерот Груевски му доделија признание во знак на благодарност за поддршката и ангажманот што го добиваат од Владата, а се многу важни за реализација на предвидените активности. Специјалната ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во вилата „Билјана“ во Охрид го прими Ровшан Мурадов, генерален секретар на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“ од Азербејџан, кој на покана на македонскиот претседател е гостин на шестата Школа за млади лидери. Двајцата соговорници, соопшти Кабинетот на претседателот Иванов, уште еднаш го поздравија Меморандумот за соработка кој годинава во Баку беше потпишан помеѓу Школата за млади лидери и Меѓународниот центар „ Низами Ганџави". Иванов и Мурадов изразиле очекување дека во иднина ќе бидат отворени и нови можности за соработката меѓу Република Македонија и Република Азербејџан, особено во сферата на образованието и науката. Меѓународен центар „Низами Ганџави“ е главен организатор на Глобалниот Баку форум во Азербејџан, на кој редовно учествуваат околу 40 активни и поранешни претседатели, меѓу кои и претседателот Иванов.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во вилата „Билјана“ во Охрид се сретна со амбасадорот Марк Оте, кој е директор на Кралскиот институт за меѓународни односи на Кралството Белгија ЕГМОНТ , еден од најпрестижните институти од овој тип во Европа, пренесе МИА. Амбасадорот Оте е еден од предавачите на 6. Школа за млади лидери, што се одржува на иницијатива на претседателот Иванов , а која свечено ќе биде отворена утре. На средбата, како што информира Кабинетот на претседателот Иванов, разменети се мислења за актуелните геополитички случувања и евроинтегративните процеси на Македонија. Претседателот Иванов ја поздравил соработката меѓу Кралскиот институт од Белгија и Школата за млади лидери, а разменети се мислења и околу можноста за проширување на соработката помеѓу ЕГМОНТ институтот и други образовни и научни институции во Република Македонија. Марк Оте искажал задоволство што дел од своето искуство во дипломатијата ќе може да им го пренесе на учесниците на шестата Школа за млади лидери ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Претседателот Иванов со сопругата г-ѓа Маја Иванова и синот Иван, вчера во „Вила Билјана“ во Охрид, ја прими делегацијата на Специјалната oлимпијада на Македонија, која учествуваше на Летните олимписки игри на Специјалната oлимпијада одржани од 25 јули до 2 август во Лос Анџелес, САД. Повод за средбата беше извонредниот настап на македонските спортисти на игрите во Лос Анџелес на кои постигнаа одличен успех со освојувањето на 2 златни, 6 сребрени и 4 бронзени медали, и тоа во неколку спортови: атлетика, пливање, јунифајд, кошарка и пинг понг. На средбата, претседателот Иванов им го честита успехот на членовите на македонската Специјална oлимпијада и го пренесе своето високо почитување на нивната работа, истакнувајќи дека особено ги поддржува активностите поврзани со лицата со посебни потреби. Претставниците на Специјалната oлимпијада го информираа претседателот Иванов дека ова беше најуспешен настап на олимписки игри од ваков карактер, како и за плановите во иднина и учеството во големите интернационални ...
| | веќе видена | слични

На средбата претседателот Иванов им го честита успехот постигнат на Олимписките игри и им го пренесе своето високо почитување на нивната работа, истакнувајќи дека особено ги поддржува активностите поврзани со лицата со посебни потреби.  - Вашиот успех претставува позитивен пример да се мотивираат и други да се вклучат во спортувањето, бидејќи токму спортот е еден од најуспешните начини за интеграција и социјализација на лицата со посебни потреби. Благодарение на успесите на спортистите на Специјалната Олимпијада, се промовира и нашата земја, истакна Иванов. Претставниците на Специјалната Олимпијада го информираа претседателот Иванов дека ова е најуспешен настап на олимписки игри од ваков карактер, како и за плановите во иднина и учеството во големите интернационални манифестации кои следат, изразувајќи цврста заложба и понатаму да постигнуваат врвни резултати. Повод за средбата беше извонредниот настап на македонските спортисти на игрите во Лос Анџелес на кои постигнаа одличен успех со освојувањето на ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за млади и спорт ги прими учесниците на ЛОИ на Специјалната Олимпијада ЛА 2015. Оваа Олимпијада е всушност најглобален хуманитарен настан на кој 7000 атлети, 3000 тренери од 177 земји се натпреваруваа во 25 Олимписки спортови. Македонските претставници се вратија со повеќе од очекуваните резултати, две златни, шест сребрени и четири бронзени медали. Директорот на Агенцијата за млади и спорт им посака срдечно добредојде и им честита на огромниот успех. Златните Јулијана Петровска (100м. атлетика) и Марио Мицковски (25 м пливање) беа видно возбудени од освоените резултати, но зад нив не заостануваа ниту сребрените Ајвази Себат (200 и 400м атлетика), како и Марио Мицковски и Стефан Трпковски на 50м во пливање-слободен стил. Посебно остварување е среброто во првиот настап на Унифајт-тимот во кошарка. Бронзите беа резервирани за пинг-понг тимот составен од Фатиме Бељур и Давид Стојановски, како и за пливачите Стефан Трпковски и Јована Павловиќ. Најуспешниот настап досега потврдува дека само со ...
| | веќе видена | слични

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) им честита на 17-те спортисти кои ја претставуваа Македонија на Специјалната Олимпијада во Лос Анџелес, за огромниот успех и за освоените 13 медали. На сликата е Горијан Стојковски заедно со Мајкл Фелпс, американски пливач и најуспешен Олимпиец на сите времиња со освоени 22 медали. ОМД беше во постојан контакт со организаторите на Олимписките Игри и со градот Ел Сегундо каде беа сместени македонските спортисти. Претставници на ОМД и членови на Македонската Православна Црковна Заедница Света Богородица од Витиер, Калифорнија редовно присуствуваа на натпреварите како и на официјалното отварање и затварање на Олимписките Игри. Ни беше голема чест што екипата на Македонија ни подари Златна Маска од Требеништа. “Горди бевме да ја поддржиме екипата на Македонија и воодушевени сме од нивниот ентузијазам и љубов кон спортот. Постојано не правеа горди и им посакуваме сè најдобро во нивните животи и да продолжат да успеават,” рече претставникот на ОМД за Лос Анџелес Марија ...
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дванаесетте медали на атлетите се доказ за нивната силна волја и посветеност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: