Словенија сепак преголем залак за Македонија

И покрај големиот мотив кај македонските одбојкари, уште од самиот почеток противникот беше тој што ја наметна сопствената игра и целосно го контролираше резултатот. Македонската одбојкарска репрезентација загуби со 3:0 од Словенија во финалето од Европската лига. И покрај големиот мотив кај македонските одбојкари, уште од самиот почеток противникот беше тој што ја наметна сопствената игра и целосно го контролираше резултатот. Вечерашниот пораз никако не смее да го избрише она што македонските одбојкари го остварија во изминатите два месеци, кога ги надминаа бројните проблеми, добија фантастични мечеви и се пласираа во елитното друштво од Европската лига.
| | веќе видена | слични

Второто место во Европската лига ја искачи машката одбојкарска репрезентација на Македонија една позиција на најновата листа на ЦЕВ, на која е на 19. место меѓу 48 земји. Веднаш пред „црвено-жолтите“ е Грција, а веднаш зад нив Белорусија, кои исто така настапија во Европската лига летово. Нејзиниот освојувач, Словенија, остана на 11. место, „бронзената“ Полска од четвртото се искачи на третата позиција, а Естонија е 17. Олимпискиот и европски шампион Русија и понатаму е на врвот, пред финалистот на Светската лига, Србија. (Р.Д.)
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонските одбојкари напредуваа едно место на најновата ранг листа на ЦЕВ и сега се 19. место со 170 поени, благодарение на пласманот на фајналфор-турнирот во Полска во рамки на Европската лига, каде што го освоија 2. место. На табелата пред Македонија се наоѓа Грција со 188. поени, а од противниците во Европската лига подобар рејтинг од нашата репрезентација имаат Естонија 17. место и шампионот Словенија 11. место. Рангирани се вкупно 48 земји, а на чело се Русија, Србија и Полска. Македонија можеби ќе добие шанса и во Светската лига наредната сезона. Тоа треба да го дефинира Светската одбојкарска федарација (ФИВБ) на утрешниот состанок во Лозана.
| | веќе видена | слични

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија напредуваше за едно место на последната ранг-листа на Европската конфедерација (ЦЕВ), па сега стоиме на 19. позиција во континенталните рамки. Со пласманот во финалето на Европската лига 2015, Македонија заработи 28 поени, кои ни овозможија од 20. позиција, на која стоевме од лани во септември, сега да се најдеме едно место погоре. Пред нас се Грција (18. место) и Естонија (17. место) со која се сретнавме во полуфиналето на Евролигата. На врвот е Русија, која ја задржа позицијата од последната ранг-листа, Србија е втора, зад неа е Полска, а на четвртото место е Бугарија. Сите три репрезентации се искачија за една позиција.
| | веќе видена | слични

Нашите одбојкари забележаа благ скок од 20-то на 19-то место, што се должи на пласманот во финалето од Европската лига , каде Македонија беше поразена од Словенија . Само едно место пред Македонија се наоѓа селекцијата на Грција, додека Словенија и покрај титулата во Европската лига остана на 11-та позиција. На врвот на оваа ранг-листа се уште се наоѓаат одбојкарите на Русија, пред Србија, Полска и Бугарија, додека Италија забележа пад од три места и „аѕурите“ сега важат за петта европска одбојкарска велесила.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската одбојкарска репрезентација забележа напредок на најновата ранг листа на Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ). Подобрувањето на нашиот ранкинг се должи на извонредните игри на избраниците на Жарко Ристоски во Европската лига во која стигнаа до второто место, па на најновото одбројување со 170 поени сме на 19 позиција со што скокнавме за едно место. Пред нас е јужниот сосед Грција со 200 поени, а ние сме пред Белорусија, Црна Гора, Хрватска ... По завршените настапи на најголемите натпреварувања немаше промени на врвот, Русија остана прва, по што следат Србија, Полска и Бугарија кои напредуваа на сметка на Италија.
| | веќе видена | слични

Одличните настапи на македонската одбојкарска репрезентација во Европскат лига ова лето овозможија нашиот национален состав да скокне едно место на најновата ранг-листа на ЦЕВ. Европската одбојкарска федерација вчера ја објави најновата листа по завршените настапи на репрезентациите на сите големи натпреварувања ова лето. Нашата селекција од досегашното 20. место сега се наоѓа на 19. позиција во Европа. Добрите игри и пласманот во финалето од Европската придонесе „црвено-жолтите“ да ја минат Црна Гора, која не се прослави при овогодинешниот настап во Светската лига. Само едно место пред Македонија се наоѓа селекцијата на Грција, додека Словенија и покрај титулата во Европската лига остана на 11. позиција. На врвот на оваа ранг-листа се уште се наоѓаат одбојкарите на Русија, пред Србија, Полска и Бугарија, додека Италија забележа пад од три места и „аѕурите“ сега важат за петта европска одбојкарска велесила.
| | веќе видена | слични

На табелата пред Македонија се наоѓа Грција со 188. поени, а од противниците во Европската лига подобар рејтинг од нашата репрезентација имаат Естонија 17. место и шампионот Словенија 11. место. Рангирани се вкупно 48 земји, а на чело се Русија, Србија и Полска. Македонија можеби ќе добие шанса и во Светската лига наредната сезона. Тоа треба да го дефинира Светската одбојкарска федарација (ФИВБ) на утрешниот состанок во Лозана.
| | веќе видена | слични
2 копии

Одличните игри на одбојкарската репрезентација во Европската лига овозможија нашиот национален тим да скокне за едно место на најновата ранг-листа на ЦЕВ. Европската куќа на одбојката вечерва го обелодени рејтингот на селекциите по завршените настапи на најголемите натпреварувања, при што нашата селекција забележи скок за една позиција, па од 20. сега се наоѓа на 19. место на листата од најдобри светски одбојкарски репрезентации. Добрите игри и пласманот во финалето од Европската придонесе „црвено-жолтите“ да ја минат Црна Гора, која не се прослави при овогодинешниот настап во Светската лига. Само едно место пред Македонија се наоѓа селекцијата на Грција, додека Словенија и покрај титулата во Европската лига остана на 11. позиција. На врвот на оваа ранг-листа се уште се наоѓаат одбојкарите на Русија, пред Србија, Полска и Бугарија, додека Италија забележа пад од три места и „аѕурите“ сега важат за петта европска одбојкарска велесила. Извор: екипа.мк
| | веќе видена | слични
2 копии

Неодамна македонските одбојкари го освоија второто место во Европската лига на Ф4 турнирот во Полска.Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ) ја објави најновата ранг листа, а Македонија во неа напредуваше за една позиција и моментно е на 19. место со 170 бодови.Повеќе на: sport365.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенија сепак преголем залак за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: