Замрзната сметката на АД Макпетрол

2 копии

Сметката на АД Макпетрол од петок е замрзната, а одлуката во четврток доцна вечер ја донел Судија за претходна постапка од Скопскиот Кривичен суд по барање на Скопското Обвинителство. Замрзнати се сметките и на уште неколку фирми, потврдија за Телма од Скопскиот Кривичен суд. МВР во четврток поднесе кривична пријава против 18 акционери во Макпетрол. Од компанијата реагираат и велат дека работат законски и дека пријавата е тенденциозна и неоснована. The post Замрзната сметката на АД Макпетрол appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични
9 копии

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) е загрижен од одлуката на скопскиот Кривичен суд да ги блокира сметките на „Макпетрол“, а со тоа и на телевизијата Телма, постапувајќи по кривичната пријава на МВР против акционери во компанијата. ССНМ верува дека во овој случај судот може непристрасно, професионално и непречено да дојде до правдата без да ги замрзне сметките. „Стравуваме дека ако оваа состојба потрае, новинарите на Телма ќе останат без месечните приходи и ќе им се загрози егзистенцијата. Потсетуваме дека некои од најважните предуслови за професионално новинарство се економски силна и независна редакција и новинари кои не се оптоварени со грижа за преживување. Затоа предупредуваме дека со финансиското истоштување на Телма дополнително ќе се урниса медиумската слобода во Македонија, која според „Репортери без граници“, „Фридом хаус“ и според други релевантни меѓународни организација е крајно загрижувачка“, порачуваат од ССНМ.
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Замрзната сметката на АД Макпетрол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: