ПАДНА ПРВИОТ ЧОВЕК НА МАКПЕТРОЛ: Андреа Јосифовски си лапнал 375 милиони денари од Макпетрол?!


2 копии

МВР поднесе кривична пријава против 21 лице поврзани со незаконско прелевање на капитал од акционерското друштво Макпетрол во Командитното друштво со акции Оилко. Десетте членови на Управниот одбор, осумте членови на надзорниот, како и тројца одговорни во Централниот регистар, Централниот депозитар за хартии од вредност и Комисијата за хартии се товарат за „злоупотреба на службена положба и овластување“. Првоосомничениот, А.Ј.(63) кој се јавува во својство на Претседател на Управен одбор во Макетрол и Комплементар и Управител во Командитно друштво со акции за транспорт ОИЛКО КДА Скопје и Управител во Командитно друштво со акции за транспорт ОИЛКО КДА Скопје, второосомнилениот С.Л.(60), како Член на Управен одбор и Комплементар и Управител во Командитно друштво со акции за транспорт ОИЛКО, заедно со останатите осомничени, според досега прибавените докази, се товарат дека во својство на службени лица, заради стекнување со противправна имотна корист, искористувајќи ја службената положба и овластување нанеле ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Рафинеријата ОКТА во понеделникот потврди дека привремено го суспендира снабдувањето на Макпетрол додека не биде нормализирана состојбата со банкарската сметка на нафтената компанија. Притоа од ОКТА потенцираат дека не станува збор за прекинување на договорот за снабдување со Макпетрол, туку дека станува збор за времена мерка откако Судот ја замрзна сметката на Макпетрол по барање на Обвинителството кое отвори истрага по кривичната пријава на МВР против менаџментот. МВР во четврток поднесе кривична пријава против против првиот човек на Макпетрол, Андреја Јосифовски и за уште 20 други лица, членови на Управен одбор, членови на надзорен одбор, одговорни во Централниот регистер, Централниот депозитар за хартии од вредност и Комисијата за хартии, кои се товарат за „злоупотреба на службена положба и овластување“. Во реакцијата на компанијата се наведува дека Макпетрол работи законски и дека пријавата е тенденциозна и неоснована. Дел од медиумите наведуваат дека бензинските пумпи на Макпетрол, кои се најбројни во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дали одлуката на судот да ги замрзне сметките на “Макпетрол” по кривичните пријави за првите луѓе на компанијата е вовед во нафтена криза? Со вакви информации излегоа дел од медиумите кои ги повикаат граѓаните да ги наполнат автомобилите со гориво, Дали одлуката на судот да ги замрзне сметките на “Макпетрол” по кривичните пријави за првите луѓе на компанијата е вовед во нафтена криза? Со вакви информации излегоа дел од медиумите кои ги повикаат граѓаните да ги наполнат автомобилите со гориво, бидејќи според нив, Макпетрол имал гориво за само уште неколку дена. Дополнително од ОКТА, фирмата која го снабдува Макептрол со гориво, велат дека поради блокираните сметки на нафтената компанија, тие привремено ќе престанат да им доставуваат горива. “ОКТА привремено го суспендира снабдувањето со горива за Макпетрол додека не биде нормализирана состојбата со банкарската сметка на компанијата” - се наведува во соопштението на компанијата. По овие најави се доведува во прашање и испораката на нафта за болници, ...
| | веќе видена | слични

Рафинеријата ОКТА од денеска прекина да го снабдува Макпетрол со нафтени деривати. Од компанијата во своето кусо соопштение ја потврдија веста. „ОКТА не го прекинува договорот за снабдување со Макпетрол, туку само привремено го суспендира снабдувањето додека не биде нормализирана состојбата со банкарската сметка на компанијата“, велат од ОКТА. Кризата со најголемата домашна нафтена компанија Макпетрол се продлабочи откако МВР во четвртокот поднесе кривична пријава против првиот човек на Макпетрол Андреа Јосифовски и уште 20 други лица од компанијата, од централниот депозитар за хартии од вредност и комисијата за хартии од вредност. Полицијата ги сомничи за незаконско прелевање на капитал од акционерското друштво Макпетрол во Командитното друштво со акции Оилко. Според информациите на бензиските станици на Макпетрол, кои сочинуваат 60 отсто од пазарот во земјава, има залихи на нафтени деривати доволни само за уште неколку дена. Некои од медиумите, анализираат дека земјава може да влезе во енергетска криза, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

ОКТА не го прекинува договорот за снабдување со „Макпетрол“, туку само привремено го суспендира снабдувањето додека не биде нормализирана состојбата со банкарската сметка на компанијата. Ова е кусото соопштение од компанијата што беше објавено откако во повеќе македонски медиуми се појави информација дека ОКТА нема да испорачува нафта за „Макпетрол“. Сметката на АД „Макпетрол“ како и на уште неколку фирми беше замрзната во петокот со одлуката на судија на претходна постапка од скопскиот Кривичен суд, по барање на обвинителство. Претходно, за отштета на акционерите на АД „Макпетрол“ во висина од 6, 1 милиони евра и незаконско формирање на таканаречено командитно друштво, МВР поднесе кривична пријава против 21 лице, од кои 10 лица се членови на Управниот одбор, меѓу кои и претседателот А.Ј., осум члена на Надзорниот одбор, и три лица што го овозможиле ова, а тоа се регистрант во Централниот регистар, директорот на Централниот депозитар за хартии од вредност и претседател на Комисијата за хартии од вредност. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поради блокираните сметки скопската компанија „Окта“ одлучи да не доставува нафта до „Макпетрол“, јавува телевизијата „Алсат“ од свои извори во раководството на компанијата. Според „Алсат“, Макпетрол располага со залихи на своите бензиски пумпи за уште два дена. Сметките на „Макпетрол“ беа замрзнати по отпочната истрага против повеќе лица во раководството на „Макпетрол“, меѓу кои и претседателот на Управниот одбор Андреја Јосифовски, како и вработени во Централниот регистер и централниот Депозитар на хартии од вредност. Полицијата ги сомничи дека учествувале во незаконско прелевање на капитал од АД „Макпетрол“ во Командитното друштво со акции „Оилко“. Искористувајќи ја службената положба според МВР осомничените им нанеле штета на акционерите од 6 милиони евра. Со ова се отвора можноста да завладее голема енергетска криза во Македонија. Училишта, болници, аеродроми, енергетски капацитети ќе останат без неопходните енергенси, доколку ваквата состојба потрае. ите сметки на Макпетрол, и сиот движен и недвижен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Опасност од недостиг на енергенси поради случувања со Макпетрол постои, но засега нема проблем со дистрибуцијата, велат дел од енеркетските капацитети. Од држажвната ЕЛЕМ која користи мазут од Макпетрол за потребите на ТЕЦ Осломеј и РЕК Битола велат дека досега не добиле известување од Макпетрол за прекин на дистрибуцијата на мазут, но доколку се случи тоа ќе бараат други алтернативни извори. – Во моментов доставата на мазут трае. Состојбата со случувањата во Макпетрол ја следиме. Засега нема застој во испораката на мазут за РЕК Битола и ТЕЦ Осломеј, а немаме добиено ниту известување од Макпетрол дека ќе ја прекинат испорката. Во случај да дојде до тоа ќе бараме други алтернативни извори односно дистрибутери, велат од ЕЛЕМ. Замрзнувањето на сметката на најголемата домашна нафетна компанија Макпетрол отвори серија прашања во јавноста, дали ваквата состојба може да предизвика енергетска криза но и дали дел од институциите како училишта, болници, енергетски капацитети може да останат без неопходните енергенси. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

„Се издава привремена мерка на начин што се запира примената на одлуката на „Макпетрол“ АД Скопје за одобрување зделка со заинтересираната страна број 001-17/4 од 1.6.2013 г., и тоа под 1) ’Оилко KДА’ Скопје како продавач на ствари и давател на услуги и 2) ’Оилко KДА’ Скопје како купувач на ствари и давател на услуги“. -Ова е дел од содржината на мерката која пред две години со Решение П1 бр.695/13 од 12.7.2013 г. ја издал Основниот суд Скопје 2 Скопје против „Макпетрол“ АД Скопје на барање на акционери надвор од менаџментот на „Макпетрол“ предводен од Андреја Јосифовски, а со која се стопира зделката. Решението е донесено по повод тужбата на 20 помали акционери на „Макпетрол“, кои се спротивставиле Јосифовски да ја направи зделката со „Оилко“, чија вредност изнесувала 925 милиони денари (околу 15 милиони евра). Подоцна мерката ја укинал Апелацискиот суд, но ова укажува дека уште пред две години постоеле индиции дека Јосифовски преку својата контрола во „Макпетрол“, најголемиот продавач на нафта и нафтени ...
| | веќе видена | слични

Серија прашања во јавноста по замрзнувањето на сметката на најголемата домашна нафтена компанија „Макпетрол“. Неизвесно е дали вработените ќе ги добијат своите плати. Дополнително, нема одговор од надлежните дали ваквата состојба може да предизвика енергетска криза. Училишта, болници, енергетски капацитети може да останат без неопходните енергенси. Според информациите на бензиските станици на „Макпетрол“, кои сочинуваат 60 отсто од пазарот во земјава, во моментот има залихи на нафтени деривати доволни само за наредните пет дена. Блокираната сметка може да доведе до прекин и во снабдувањето со природен гас на почетокот на септември. Случајот со „Макпетрол“ предизвика лавина од реакции во јавноста. Домашната експертска јавност прашува зошто институциите чекале толку долго и дури сега е поднесена кривична пријава кога случајот се однесува на дејствија од 2006-2007 година. Дел од аналитичарите кривичната пријава против Јосифовски, ја толкуваат и како притисок врз Телма Телевизија чиј сопственик е „Макпетрол“. ...
| | веќе видена | слични

Поради замрзнатата сметка, исплатата на платите на вработените во компанијаја „Макпетрол“ доцни и неизвесно е дали тоа ќе се случи в понеделник. Според пишувањата на дел од медиумите, вчера беше замрзната сметката на Макпетрол, откако Јавното обвинителство отвори предмет против раководството на компанијата. Претходно МВР поднесе кривична пријава против 21 лице поврзани со незаконско прелевање на капитал од акционерското друштво Макпетрол во Командитното друштво со акции Оилко.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска во Кривичниот суд продолжува судењето за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Труст“ во кои обвинети се бизнисменот Сеад Кочан и уште две ...
сите 106 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска до Собранието на Република Македонија треба да ги достави предлозите за реконструкција на Владата. Премиерот Зоран Заев денеска до ...
сите 60 | | | веќе видена

Саудиски патнички авион морал принудно да слета, кога неговите предни тркала не се спуштиле на време, па леталото лизгало по пистата.До инцидентот, во кој биле ...
сите 126 | | | веќе видена

Подгответе здрава варијанта на омилените грицки! 1 голема тиквица 50 гр сусам 100 гр пченкарно брашно или презла малку млеко сол малку лук во прав слатка или ...
сите 86 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека подготовките за негова средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун продолжуваат, но таа сепак може ...
сите 175 | | | веќе видена

Уште пет дена ги делата ракометарите на Вардар од нов настап на завршниот турнир и одбрана на трофејот во Лигата на шампионите. Македонскиот првак викендов го ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПАДНА ПРВИОТ ЧОВЕК НА МАКПЕТРОЛ: Андреа Јосифовски си лапнал 375 милиони денари од Макпетрол?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: