Ристоски: Ова е голема ноќ за нас


Голема победа постигнаа македонските одбојкари во полуфиналето од Европската лига совладана беше Естонија со 3:0. Селекторот Жарко Ристоски по дуелот истакна: Ова е голема ноќ за нас. Од натпревар во натпревар игравме се подобро и тимот заслужи да игра во финалето. Сакам да им честитам на сите играчи. Тие ветија дека ќе се борат за секој поен и тоа го направија. Лани игравме полуфинале, сега сме во финалето и ова е најголем успех за македонската одбојка. Ветуваме дека нема да застанеме тука. Утре е нов ден и нов предизвик за нас. Честитки стигнаа и од противничкиот табор. Македонскиот тим ја заслужи победата. Од самиот почеток на натпреварот тие покажаа карактер и во оние моменти тие покажаа верба во себе и дека се силни како тим. Ние треба да се разбере дека кога ќе излеземе мора да бидеме како тим, а не како група на поединци, изјави селекторот на Естонија Георге Карету. Капитенот на Естонија Керт Тобал изјави: Честитки Македонија. Вечерва тие покажаа што значи да се биде тим и тоа како еден тим треба да ...
| | веќе видена | слични

Нашите одбојкари напредуваа едно скалило на најновата ранг-листа на ЦЕВ и сега се 19. со вкупно 170 поени, благодарение на одличниот настап во Европската лига и освоеното второ место на фајналфор-турнирот во Полска. Сребрениот дострел ѝ донесе 28 бода на нашата селекција и со нив ја престигна и ја потисна Црна Гора која со 166 поени е на делба на 20. место, со Белорусија. Пред Македонија се наоѓа Грција со 188 поени. Покрај неа, од учесниците во Европската лига подобар рејтинг од нашата репрезентација имаат Естонија (17.) и шампионот Словенија (11.). Рангирани се вкупно 48 земји, а на чело се Русија, Србија и Полска. Скокот на Македонија е само една позиција поради начинот на рангирање на ЦЕВ, во кој се смета успехот само од последната сезона во Европската лига. На тоа се додава оствареното на последните две Европски првенства и на последното Светско првенство и Олимписки игри, сметајќи ги квалификациите во секое од овие натпреварувања. Македонија немаше големи успеси на овие минати турнири, на кои редовно ...
| | веќе видена | слични

Утре ќе биде познато дали нашата одбојкарска репрезентација ќе биде дел од Светската лига. По големиот успех и освојувањето на второто место во Европската лига нашите одбојкари се во очекување на одлуката на интернационалната федерација дали во следната сезона ќе бидеме дел од Светската лига. Конечната одлука треба да биде донесена утре, а според последните најави покрај победникот во континенталната лига, настап во елитното натпреварување треба да обезбеди и освојувачот на второто место.
| | веќе видена | слични

Освојувањето на второто место е најголем успехна македонската одбојка на репрезентативно ниво и е скалило погоре од лани на победничкиотпиедестал, кога Македонија на деби-настапотбеше трета, зад Црна Гора и Грција ПО УСПЕШНИОТ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕН НАСТАП ВО ЕВРОПСКАТА ЛИГА Македонија го освои второто место во Европската лига, откако во финалето на фајналфор-турнирот во Валбжих, Полска, загуби од Словенија со 0-3 (21-25, 20-25, 17-25). Во дуелот за третото место домаќинот Полска ја совлада Естонија со 3-0 (25-22, 25-23, 25-20). Освојувањето на второто место е најголем успех на македонската одбојка на репрезентативно ниво и е скалило погоре од лани на победничкиот пиедестал, кога Македонија на деби-настапот беше трета, зад Црна Гора и Грција. Македонија имаше повеќе од успешен настап годинава. По лошиот почеток и двата порази на гости од Естонија во 1. коло, наиде серијата добри игри и резултати на домашниот паркет, со исклучок на киксот и поразот во Скопје од Данска. Круна на одличните игри беа победите на гости ...
| | веќе видена | слични

Успехот на машката одбојкарска репрезентација на Македонија, која заврши на второто место во ова издание од Евролигата го потврдува и индивидуалната статистика. Јовица Симовски, најдобриот коректор во идеалниот состав, е и најдобар поентер. На 12 натпревари популарниот Гума има реализирано 211 поени или во просек 4,91 поен на сет. Тој исто така е и најефикасниот смечер во лигата, со 186 директни поени или 4,33 на сет. Второто место во овие категории му припаѓа на Данецот Петер Троле Бонесен, кој има 172 поена, од кои 153 се директни поени. На третата позиција е капитенот на националниот тим Никола Ѓоргиев, кој со 165 поени или 3,84 на сет е на листата на поентери, додека неговата ефикасност е 147 директни поени или 3,42 на сет. (Фото: cev.lu) Симовски е на второто место на листата на најдобри сервери, со 17 аса, далеку зад Митја Гаспарини од Словенија, кој има 27 ас-сервиси. Ѓоко Јосифов е најдобриот блокер во Европската лига, кој на 12 натпревари има забележано 39 блока или просек од 0,91 блок на сет. Зад ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија очекува дозвола за настап во „Светска лига 2016“. За тоа ќе расправа Светската одбојкарска федерација (ФИВБ) на утрешниот состанок во Лозана Македонската јавност ги слави и им оддава почит на одбојкарите за натчовечките напори и успех што го постигнаа во Европската лига. Тоа се новите национални херои на чии гради блесна сребро со златен сјај по завршниот турнир во Полска. Ланското полуфинале во второто по ранг континентално натпреварување на репрезентативен план беше надградено со финале овој пат, што упатува на големо срце, на напорна работа, на професионален пристап и залагање. Амбициите, сепак, не застануваат тука. Летвичката се поместува кон достигнување на нова горна граница за 2016 година, а тоа е учество во Светската лига. Иако е друга димензија, сепак, момчињата ја посакуваат, селекторот Жарко Ристоски, пак, верува дека можеме да се носиме со предизвикот. Затоа и фокусот е насочен кон Лозана каде што за утре е закажан состанок на Светската одбојкарска федерација (ФИВБ) во очекување на ...
| | веќе видена | слични

Македонската одбојкарска репрезентација оваа сезона Европската лига ја заврши на втората позиција откако во финалето беше совладана од Словенија со 3-0 во сетови. Серијата добри игри особено во финишот го донесоа овој резултат за нашиот одбојкарски состав, што е најдобар во историјата на овој спорт во нашава земја. Утре Светската одбојкарска организација (ФИВБ) од Лозана ќе објави дали второто место во ЕЛ за Македонија ќе биде доволно да се крене едно скалило погоре и идната сезона да игра во Светската лига. - Го постигнавме најголемиот успех во историјата на македонската одбојка. Очекуваме следната година да одиме еден чекор понатаму, да забележиме победа во финалето. Пред нас е период за сумирање на постигнатото и прославување, бидејќи ова воопшто не е мал успех. Сепак, е наш најдобар резултат и јас сум горд на моите играчи. Им честитам на Словенците за победата. Пред дуелот стравував единствено од нивниот добар сервис. За жал, тие имаа ден, а ние имавме тешкотии во приемот - изјави селекторот на ...
| | веќе видена | слични

Македонската машка одбојкарска сениорска репрезентација дефинитивно оваа 2015 година нема да ја заборави после пласманот во финалето од Европската лига. И покрај тоа што во самата завршница загубивме од Словенците, избраниците на селекторот Жарко Ристоски заслужуваат почит и многу поголемо внимание со оглед на фактот што за еден краток период направија еден голем успех, а сето тоа доаѓаше веднаш после тешката и напорна сезона на клупски план. Да се биде пред еден светски шампион од минатата година, Полска, квалитетната селекција на Естонија, потоа Грција, Турција, Хрватска, Израел, Австрија..не е мала работа. Македонија на Ф4 турнирот ја доби наградата за фер плеј, имаме двајца играчи во дрим-тимот, капитенот Никола Ѓоргиев и Јовица Симовски кој воедно беше и најдобар поентер со 211 поени, а вп Топ 3 е и Н. Ѓоргиев со 165. Да додадеме, уште дека Ѓоко Јосифов се најде на првото место на листата блокери (39), пред Полјакот Јан Новаковски (36). Ексклузивно за Спорт365 говореше македонскиот одбојкарски ...
| | веќе видена | слични

Одбојкарската репрезентација на Македонија го освои второто место во Европската лига, откако во петокот навечер го загуби финалниот меч од Словенија со 0:3 (21:25, 20:25, 17:25). Македонските одбојкари и покрај поразот го постигнаа најголемиот успех во историјата на овој спорт. Словенија покрај титулата изброи место во Светската лига, додека Македонија ќе чека административна шанса за пласман во светската одбојкарска елита. Импресионирани од настапот во финалето, физички и емотивно исцрпени од полуфиналната победа над Естонија, македонските одбојкари во ниту еден момент не им пружија оптпор на расположените Словенци. Словенците од стартот го наметнаа ритамот, со сервисите целосно го пореметија приемот на македонската селекција и на крајот таквата игра ја крунисаа со победа. „Макфакс“
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската одбојкарска репрезентација оваа сезона Европската лига ја заврши на втората позиција откако синоќа во финалето беше совладана од Словенија со 3:0 во сетови. Македонската одбојкарска репрезентација оваа сезона Европската лига ја заврши на втората позиција откако синоќа во финалето беше совладана од Словенија со 3:0 во сетови. Серијата добри игри особено во финишот го донесоа овој најдобар резултат за нашиот одбојкарски состав.- Им честитам на Словенците за победата. Пред дуелот стравував единствено од нивниот добар сервис. За жал, тие имаа ден, а ние имавме потешкотии во приемот. Сепак, ова е наш најдобар резултат и јас сум горд на моите играчи, изјави селекторот на Македонија Жарко Ристоски.Честитките за добриот настап на Македонија стигна и од селекторот на Словенија, Андреа Џани.- Македонија е добар тим и во полуфиналето одигра навистина добро. Но, и ние ја посакувавме победата. Им честитам на моите одбојкари, бидејќи по многу напорна работа сезонава, ја постигнавме нашата цел.Во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 449 | | | веќе видена

Обвинителките Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи или кој било обвинител назначен како вршител на должноста не можат да ја преземат функцијата на специјалната јавна ...
сите 436 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ристоски: Ова е голема ноќ за нас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: