Пусиќ: Киднаперите на Салопек не се јавувале за да се преговара со нив

Томислав Салопек го киднапирала разбојничка група која барала пари за негово ослободување, а потоа завршил во рацете на терористите од Исламска држава, изјави министерката за надворешни и европски работи на Хрватска, Весна Пусиќ на прес-конференција во Риека и нагласи дека се уште нема потврда дека Салопек е убиен. „Салопек е киднапиран на 20 јули, а осум дена подоцна за него се побарани пари. Ова барање било упатено само еднаш и бил насочено кон француската компанија за која работел Салопек и потоа веќе не се споменувало“ изјавила, Пусиќ. После тоа немало контакт со терористите се до 5 август кога Исламската држава објави снимка. „Тогаш беше побарано да се ослободат заробените жени од исламска вероисповед“, изјавила Пусиќ додавајќи дека барањето не било специфицирано и тоа било непријатно предупредување. Киднаперите не се јавувале за да може со нив да се преговара. „Проблематично во тоа барање е тоа што практично 99 отсто од жените во египетските затвори се муслиманки, а на никој начин не било специфицирано ...
| | веќе видена | слични

Кристоф Барнини, порпарол на француската компанија ЦГГ за која работеше Томислав Салопек, изјави дека осум дена по киднапирањето на хрватскиот државјанин примиле електронска порака со барање за откуп и одговориле на неа. Барнини за РТЛ изјави дека компанијата тоа барање го примила неколку минути откако киднапираните стапиле во контакт со сопругата на Салопек, пренесува Танјуг. „Барањето не беше потпишано, немавме никаков контакт освен имејл адреса. Следното утро одговоривме на мејлот и побаравме од киднаперите да потврдат дека Томислав е жив и им дадовме телефонски број да не' повикаат“, вели Барнини. Според неговите зборови, тој мејл го праќале секој ден, но никогаш не добиле одговор, пренесува загрепскиот „Јутарњи лист“. Судбината на Томислав Салопек, за кого групата Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ) тврди дека е ликвидиран, се' уште не е позната, изјави претходно во текот на вчерашниот ден хрватската министерка за надворешни и европски работи Весна Пусиќ, прецизирајќи дека ниту хрватската ниту ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ тврди дека, и натаму се „копаат и бараат“ дополнителни информации во врска со случајот Томислав Салопек, за кој џихадистите на Исламската држава тврдат дека го убиле, јави Мета. – Искуството во вакви ситуации вели дека, никогаш ништо не можете да кажете со стопроцентна сигурност- изјави Милановиќ при посетата на островот Хвар. На хрватските граѓани кои заминуваат на работа во странство им порача да се чуваат. – Чувајте се, бидејќи осигурувањето на луѓето од страна на работодавците во вакви случаи, не значи ништо – предупреди Милановиќ. Исламската држава тврди дека Салопек, кој беше киднапиран на 22 јули е погубен, но ниту хрватските, ниту египетските власти немаат официјална потврда за тоа.
| | веќе видена | слични
4 копии

Исламската држава никогаш досега не вратила тело на ниеден заложник и според него, најмалку е веројатно џихадистите да го предадат телото, чија фотографија ја објавиле, тврди американски експерт за исламски тероризам во изјава за HRT, кога се уште нема официјална потврда дали хрватскиот државјанин Томислав Салопек е навистина погубен. Француската фирма за којашто работел Салопек во Египет откри дека киднаперите барале од нив милионски износ за да го ослободат Салопек, но не откриле колку пари точно барале џихадистите. Портпаролот на фирмата изјавил дека цело време биле во контакт со хрватските и француските власти, а првиот одговор на киднаперите им го испратиле еден ден по барањето за откуп. „Барањето го добивме неколку минути откако киднаперите стапиле во контакт со сопругата на Томислав. Барањето не беше потпишано, и немавме никаков контакт освен и-мејл адреса. Следното утро одговоривме на мејлот и побаравме од киднаперите да ни потврдат дека Томислав е жив и им дадвме број на телефон за да не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Условите за ослободување на Томислав Салопек биле намерно саботирани од страна на џихадистите. Како што пренесуваат египетските медиуми, џихадистите веќе го ликвидираа Хрватот, но не поради политички причини, туку поради тоа што бил атеист. Инаку денес хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ на вонредна прес конференција соопшти детали за киднапирањето на Томислав Салопек од страна на Исламската држава. -Томислав Салопек е градежен техничар кој работи за фрадежна компанија во Египет. Киднапиран е на 22 јули, а осум дена подоцна за него е побаран откуп. Со неговите грабнувачи немаше никаков контакт се до 5август кога е снимен во поза карактеристична за ИД, вели Пусиќ. Оцени ја веста
| | веќе видена | слични

Сé уште нема официјална потврда дека Томислав Салопек е убиен, но се појавија нови детали за околностите на неговото киднапирање. Киднаперите ја исконтактирале француската фирма за која Хрватот работел во Каиро, а за неговото ослободување барале милионски износ. Сепак, од фирмата не смеат да ја откријат точната сума. Кристоф Барнини, претставник за медиумите од фирмата, рекол дека сето време биле во контакт и со хрватските и со француските власти, а првиот одговор на киднаперите го испратиле еден ден после барањето. „Тоа барање го примивме неколку минути откако киднаперите на Томислав стапија во контакт со неговата сопруга. Барањето не беше потпишано, немавме никаков контакт освен е-маил адреса. Наредното утро одговоривме на пораката и побаравме потврда дека Томислав е жив и здрав, па им дадовме телефонски број да нé побараат. На дадената адреса праќавме пораки секој ден, но не добивме никаков одговор“, открил Барнини. Потпретседателката на Владата на Хрватска, Весна Пусиќ, вчера изјави дека ќе тргаат по ...
| | веќе видена | слични

Додека безбедносните служби и понатаму ги проверуваат информациите за егзекуцијата на Хрватот Томислав Салопек, американски експерт за исламски тероризам Бил Роџио вели дека е најмалку веројатно сценариото џихадистите да го предадат телото на личноста чии фотографии ги објавија. Тој за ХРТ изјавил дека таканаречената Исламска држава никогаш досега не вратила ниту едно тело на заложник – Американец, Британец, јордански пилот. „Телата обично се оставани на непозната локација“, вели американскиот експерт. Да потсетиме, дека уште нема официјални потврди дека Томислав Салопек е убиен, но се појавија нови детали за околностите на киднапирањето. Киднаперите ја контактирале француската компанија „Compagnie Generale de Geophysique“ за која Томислав работел во Каиро. За неговото ослободување барале милионска сума, а од компанијата не ја откриваат бројката. Портпаролот на компанијата изјавил дека цело време биле во контакт и со хрватски и со француски власти, а првиот одговор кој киднапрерите му го испратиле е ден ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Компанијата за која работел Салопек по грабнувањето на хрватскиот државјанин примила и одговорила на барањето за откуп Томислав Салопек Кристоф Барнини, портпаролот на француската компанија ЦГГ за која работеше Томислав Салопек, изјави дека осум дена по грабнувањето на хрватскиот државјанин примиле електронска порака со барање за откуп и одговориле на барањето. Барнини за РТЛ изјави дека компанијата барањето го примила неколку минути откако грабнувачите стапиле во контакт со сопругата на Салопек, пренесува Танјуг. -Барањето не беше потпишано, немавме никаков контакт освен имејл адресата. Следното утро одговоривме на имејлот и побаравме од грабнувачите потврда дека Томислав е жив и им дадовме телефонски број да не контактираат, рече Барнини. Според него, таков имејл испраќале секој ден, но никогаш не добиле одговор, пренесува загребски "Јутарњи лист". Судбината на Салопек за кого групата Исламска држава Ирак и Левант тврди дека е ликвидиран, се уште не е позната, соопшти вечера хрватската министерка за ...
| | веќе видена | слични

Сакам да верувам и да се надевам дека мојот Томислав е сеуште жив. Надежта умира последна, вели Наташа Салопек, сопругата на погубениот хрват од страна на џихадистите во Египет. Таа за АФП изрази сомневање иневерување во непотврдените информации за тоа дека исламистите му ја отсекоа главата на нејзиниот сопруг. Таткото на Салопек, Златко истакна за истата агенција дека неговиот син отишол во Египет само за да заработи за издржување на своето семејство и заради ништо друго. -Ќерката го чекаше минатиот петок, планираа сите заедно да одат на море, наведува близок пријател на семејството Салопек. Салопек беше киднапиран на 22 јули на пустинскиот пат во близина на Каиро, а пред десетина дена киднаперите, инаку исламисти од најозогласените џихадистички групи во Египет, објавија видео на кое се закануваат дека ќе го ликвидираат Хрватот доколку египетските власти не ги ослободат муслиманските жени од затворите. Во средата беа објавении фотографии наводно од обезглавеното тело на Томислав Салопек.
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ на вонредна прес конференција соопшти детали за киднапирањето на Томислав Салопек од страна на Исламската држава. Хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ на вонредна прес конференција соопшти детали за киднапирањето на Томислав Салопек од страна на Исламската држава.-Томислав Салопек е градежен техничар кој работи за фрадежна компанија во Египет. Киднапиран е на 22 јули, а осум дена подоцна за него е побаран откуп. Со неговите грабнувачи немаше никаков контакт се до 5август кога е снимен во поза карактеристична за ИД, вели Пусиќ.Шефицата на хрватската дипломатија истакнала дека е заклучено дека барањето од видеата за ослободување на муслиманските жени е неспецифичен и како нема специфично барање.-Во овој момент се уште не сме сигурни дека личноста на фотографијата е Салопек. Немаме дефинитивна потврда, ниту од наша, ниту од египетска страна, додава министерката.Сопругата на Томислав и неговиот татко се уште веруваат дека тој е жив.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска во Кривичниот суд продолжува судењето за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Труст“ во кои обвинети се бизнисменот Сеад Кочан и уште две ...
сите 106 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска до Собранието на Република Македонија треба да ги достави предлозите за реконструкција на Владата. Премиерот Зоран Заев денеска до ...
сите 60 | | | веќе видена

Саудиски патнички авион морал принудно да слета, кога неговите предни тркала не се спуштиле на време, па леталото лизгало по пистата.До инцидентот, во кој биле ...
сите 126 | | | веќе видена

Подгответе здрава варијанта на омилените грицки! 1 голема тиквица 50 гр сусам 100 гр пченкарно брашно или презла малку млеко сол малку лук во прав слатка или ...
сите 86 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека подготовките за негова средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун продолжуваат, но таа сепак може ...
сите 175 | | | веќе видена

Уште пет дена ги делата ракометарите на Вардар од нов настап на завршниот турнир и одбрана на трофејот во Лигата на шампионите. Македонскиот првак викендов го ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пусиќ: Киднаперите на Салопек не се јавувале за да се преговара со нив

Од:
До кого (е-маил):
Порака: