Политичка наместо професионална дипломатија?

Именувањето на Ванчо Каргов за советник во Мисијата на Македонија во ОН во Женева, за претседателот на дипломатскиот синдикат Сашко Тодоровски е само уште едно парче во целосната ерозија на дипломатската служба на Република Македонија. Постои таков механизам за одредени експерти да бидат уиспратени на дипломатска служба, но во многу строга процедура и строги услови. Ништо од тоа не е направено и затоа се работи за еден страшен преседан, човек со криминално досие да заминува во дипломатија, тврди Тодоровски. Општа состојба во дипоматијата е загрижувачка. Особено со конкурсите на кои се бирани амбасадори без никаква дипломатска кариера. Политичка наместо професионална дипломатија. Од осамостојувањето до денеска ситуацијата никогаш не била толку лоша. Ваков облик на партизација на дипломатската служба, според Тодоровски досега немало. Ваквите потези во дипломатијата влијаат и на работното ниво кај колегите, вели претседателот на дипломатскиот синдикат. Не само членови на синдикатот туку и други вработени кои ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Одлуката за назначување на поранешниот директор на Царината и довчерашен прв човек на Инспекцискиот совет, Ванчо Каргов, како дипломатски кадар во Женева е спротивно на Законот за надворешни работи, а воедно и скандалозен потег. Ова го истакна Сашко Тодоровски, претседателот на Синдикатот на дипломатската служба кој рече дека биле шокирани од ваквото решение. Тодоровски истовремено посочува и дека е неразбирлив односот на власта да именуваат кадри кои немаат никакви допирни точки со дипломатијата, особено што во овој случај се работи и за важен дипломатски центар. Од друга страна, Македонија на ваков начин покажува многу несериозен однос, со тоа што испраќа несоодветен кадар да ја претставува земјава во светски дипломатски центар, вели Тодоровски. Груевски вчера изјави дека е отворен конкурс за директор на Инспекцискиот совет, поради заминувањето на Каргов во дипломатија. Екс директорот на царинската управа, во ноември минатата година беше осуден за злоупотреба на службена должност, на тримесечна условна ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По најавата дека поранешниот директор на царината и инспекциските служби заминува во дипломатија преставниците на Сидикатот на македонската дипломатија изразија загриженост и како што велат крајно се шокирани од одлуката поранешниот директор на Царина, Ванчо Каргов да извршува дипломатска функција. Претседателот на Синдикатот на македонската дипломатска служба Сашко Тодоровски вели дека Законот за надворешни работи предвидува преземање на експерти во дипломатската мрежа, меѓутоа не е јасно зошто е потребен царински експерт. Но, според него најмногу загрижува фактот што Каргов беше осуден на три месеци условна затворска казна, која нема да се изврши доколку тој не стори прекршок во рок од година ипол. Не само што тој условен период се уште трае, вели Тодоровски, туку Каргов не ги исполнува условите за безбедносен сертификат без кој не може да биде упатен во дипломатско конзуларно претставништво. Така што има број на дилеми и очигледни контроверзи од законски аспект и автоматски денеска упатуваме и жалба до ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Политичка наместо професионална дипломатија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: