Македонија против Естонија во полуфиналето на ЕЛ

Македонија ќе се избори за настап на завршниот фајналфор-турнир од Европската лига во одбојка. В четврток Македонија во полуфиналето ќе игра со Естонија (20 ч), противник кој во првото коло од фазата по групи како домаќин ги совлада „црвено-жолтите“ двапати со 3-0 и 3-1. Во второто полуфинале истиот ден ќе се сретнат домаќинот Полска и Словенија. Финалето и малото финале се в петок. Естонија беше најмалку посакуван противник за Македонија во полуфиналето, но се очекува „црвено-жолтите“ да дадат многу посериозен отпор, сега откако влегоа во натпреварувачки ритам. Македонија се пласира на овој завршен турнир откако Словенија ја совлада Грција со 3-1 во сетови, во последното коло од натпреварите по групи. Македонија го освои второто место во својата група, но истовремено беше и подобра од второпласираната Грција во другата група, по што се избори за настап на фајналфор. Македонските одбојкари ќе имаат шанса да го поправат минатогодишниот пласман во истото натпреварување, кога го освоија третото место. Во ...
| | веќе видена | слични

Националниот одбојкарски тим на Македонија одбројува до финалето во Европската лига, вечерва, 20 часот, против Словенија. Словенечката репрезентација е добро познат противник за нас, со кој се сретнавме минатата сезона во групната фаза од Евролигата, кога на гостински терен ги загубивме и давата натпревари со 3:1. Исто така лани Словенците ни беа противници и во разигрувањето по групи во квалификациите за ЕП 2015, кога исто така забележавме идентичен негативен резултат, 3:2 во Скопје и истиот скор во Стожице. Имаме нерасчистени долгови и со Словенија, па финалето е одлична можност да му застанеме на пат на уште еден фаворит и да блеснеме во полн сјај. „Против Естонија прикажавме фантастична игра и никој не очекуваше дека така убедливо ќе ја добиеме. Ветивме дека ќе им се оддолжиме и го сторивме тоа. Како се развиваше играта, сè одеше во наша полза. Финалето со Словенија го посакував. Лани во секој меч со нив водевме со 2:1 и никако да ја премостиме таа пречка. Мислам дека е време и тие еднаш да загубат од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонската одбојкарска репрезентација во петок вечер од 20 часот го игра финалето на Европската лига против Словенија, откако во полуфиналето направи подвиг и уверливо ја совлада фаворизираната Естонија со 3:0. Доколку победат вечер во финалето, македонските одбојкари би оствариле историски успех, а следната година би се натпреварува во Светската лига. Словенија, која на сите досегашни 11 натпревари во Европската лига има исто толку победи, е фаворит на хартија пред вечерашниот меч. Но, Македонија во последните натпревари евидентно ја подигна формата и доколку прикаже борбена игра како против Естонија може да се надева на победа. Македонија вчера прикажа брилијанта партија и потполно и се реваншираше на Естонија за двата пораза во групата. Естонија до натпреварот со Македонија немаше претрпено ниту еден пораз.
| | веќе видена | слични

Македонската одбојкарска репрезентација вечерва од 20 часот во Полска ќе се соочи со Словенија во финалето од завршниот турнир од Европската лига.Победата против Естонија во полуфиналето е историски успех за нашата одбојка а доколку вечерва Македонија слави и го освои првото место во Европската лига ќе се пласира во третата зона од Светската лига.Од нашиот национален тим се едногласни: Словенија не е фаворит, ние имаме сили и квалитет за да ги победиме !Капитенот Ѓеоргиев, Симовски, Деспотовски..... селекторот Ристовски, во неколку наврати потенцираа дека желбата за докажување е пресудна а се останато е спортска среќа.Словенија славеше против Македонија на последните четири соочувања, лани во Европската лига во групната фаза не победија со 3:1 а во квалификациите за ЕП 2015 два пати беа подобри со 3:2.Нашите одбојкари и покрај низата проблеми со превозот, спонзорите и условите за работа сеуште стојат право, горди на успехот постигнат до денес со најава дека и вечерва ќе дадат се од себе за да ја израдуваат ...
| | веќе видена | слични

Веруваа, беа упорни - успеаја! Македонските одбојкари се пласираа во завршниот меч од Европската лига и со тоа, иако сѐ уште неофицијално, изборија место во Светската лига за следната сезона. Но апетитите имаат само една насока - секогаш може повеќе. Откако синоќа моќно ја совладаа Естонија, Македонците посакаа да се видат себеси и на престолот од ова континентално натпреварување. Естонците досега немаа пораз и ги совладавме, но исто досие има и Словенија. Победникот од групата Б ги доби сите 10 меча, од нив три со по 3-1 и само еден со 3-2 (на гости кај Белорусија). Меѓутоа, чуму ни се туѓите примери кога самите имаме доволно. Македонија и Словенија одиграа пет меча во 2014 година, од нив два во Европската лига, два во евроквалификациите и првиот во квалификации за СП. Токму овој за мундијалските квалификации ја почна серијата, во јануари, а ние загубивме без да „чепнеме“ сет. Меѓутоа револуцијата на оваа генерација почна пролет. Ниту еден од следните четири меча не заврши со 3-0, напротив, двапати водевме ...
| | веќе видена | слични

По триумфот на Естонија, македонската одбојкарска репрезентација денеска во полскиот град Валбжих против селекцијата на Словенија ќе се бори за првото место во Европската лига. Избраниците на селекторот Жарко Ристоски со пласманот во големото финале веќе го постигнаа најголемиот успех во историјата на македонската одбојка, а според последните најави триумфот над Естонците ќе ни донесе и учество во Светската лига за следната сезона. Дуелот против Словенија се игра денеска од 20 часот додека за 17 е закажан почетокот на дуелот за третата позиција во кој се среќаваат селекциите на домаќинот Полска и Естонија.
| | веќе видена | слични
15 копии

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и ја честиташе победата на Македонската одбојкарска репрезентација која се пласираше во финалето на Европската лига. Тој на македонските одбојкари им посака многу успех и триумф во големото финале. – Искрени честитки за храбрата и пожртвувана игра што ја покажаа нашите одбојкари во денешниот натпревар со Естонија. Заслужена победа. Ви посакувам уште еден успешен ден и победа за Република Македонија во финалето!, се наведува во честитката.
| | веќе видена | слични
2 копии

Избраниците на Жарко Ристевски се на добар пат да го освојат Ф4 турнирот во Послка, а дека доминирале во вчерашната полуфинална пресметка призна и капитенот на Естонците, Керт Тобал. Одбојкарската репрезентација на Македонија денеска во 20:00 часот го стартува финалниот дуел против селекцијата на Словенија. Избраниците на Жарко Ристевски се на добар пат да го освојат Ф4 турнирот во Послка, а дека доминирале во вчерашната полуфинална пресметка призна и капитенот на Естонците, Керт Тобал. Честитки за Македонија. Вечерва покажаа како може со тимска игра да се надигра секој противник. Беше тоа израмнет натпревар, но неколку топки решаваа и Македонците успеаја да ги освојат. Така беше во првите два сета, а потоа во третиот сет беше скршен нашиот отпор. Се обидовме да се извлечеме на самиот крај, но не успеавме, изјави Тобал.
| | веќе видена | слични

Македонската одбојкарска репрезентација денеска може да испише нова страна во историја, да стигне до трофејот во Европската лига, а тоа е можно само ако се совлада фаворитот Словенија за кого коефициентот постојано паѓа во светските обложувалници. Вчера големи фаворити беа и Естонците, но избраниците на Жарко Ристоски со маестрална игра се изборија за пласман во големото финале. Репрезентативците на Словенија признаваат оти во завршниот меч ја очекувале балтичката земја, но и истакнуваа оти повеќе им одговара Македонија преку која се надеваат дека ќе стигнат до пехарот. - Изненадени сме, бидејќи во финалето ја очекувавме Естонија. Сепак Македонија заслужено се најде во завршниот меч со нивната фанстатична тимска игра, покажаа оти знаат да играат квалитетна одбојка. Ќе биде тешко, но мислам дека повеќе ни одговараат, имаат понизок блок и тоа ќе се обидеме да го искористиме. Добро се познаваме, а и дополнително ќе ги анализираме. Веруваме во нашиот квалитет, подобри сме од нив и ќе победиме, -вели блокерот ...
| | веќе видена | слични

Македонија ќе игра за злато во Европската лига со Словенија вечерва во Валбржих, Полска од 20 часот, а интересно е дека двата финалисти од ова издание лани потклекнаа во полуфиналето. Македонија беше на прагот на историја и лани, но го загубивме таканаречениот златен сет во реваншот со Црна Гора. Во Скопје победивме со 3-1, а во реваншот во Будва, Црногорците ни возвратија со иста мерка и мораше да се игра златниот сет. Домаќините беа посконцентрирани и славеа со 15-10, а потоа во финалниот меч ја победија и Грција за шампионската круна во Европската лига. И Словенија за влакно не успеа против Грците, откако на гости направи подвиг и го доби мечот со 3-2. Во реваншот во Марибор, нашите јужни соседи победија со 3-1 и се пласираа во финалето. Словенците имс е реваншираа во ова издание и тоа во последните два меча по групи со две победи против Грците и индиректно и помогнаа на Македонија да патува на завршниот турнир. Според досегашните правила финалистите од Полска би требало да играат во третиот ранг од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Кочани вчера беше одржан протестен марш организиран од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Пред граѓаните се обрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија против Естонија во полуфиналето на ЕЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: