Левичарска група ја презеде одговорноста за нападот врз конзулатот на САД во Истанбул

Турската екстремистичка група, со левичарска провиненција, Револуционерна партија и фронт за народно ослободување (ДХКП-С), ја презеде одговорноста за нападот врз генералниот конзулат на САД во Истанбул. ДХКП-С на својот сајт соопшти дека нејзин член го извршил нападот, притоа определувајќи го САД како „непријател на народите на Блискиот Исток“. ДХКП-С, која се смета за терористичка организација од САД и Турција, презеде одговорност за слични напади во минатото, вклучувајќи за самоубиствениот бомбашки напад врз амбасадата на САД во Анкара во 2013, при што беше убиен чувар.
| | веќе видена | слични
3 копии

Две жени биле повредени, откако припадници на младинското крило на Курдската работничка партија (ПКК) фрлиле бомба врз зграда на дирекцијата на полицијата во Силван, округ Дијарбекир, Југоисточна Турција. Бомбата се одбила од оградата и експлодирала Две жени биле повредени, откако припадници на младинското крило на Курдската работничка партија (ПКК) фрлиле бомба врз зграда на дирекцијата на полицијата во Силван, округ Дијарбекир, Југоисточна Турција. Бомбата се одбила од оградата и експлодирала на улица, повредувајќи две жени. Повредените се хоспитализирани, силите за безбедност презеле операција за фаќање на напаѓачите. Во исто време Генералштабот на турската армија соопшти денеска за неколку напади на курдски бунтовници вчера врз полициски станици и воени објективо окрузите Шарнак, Ван, Дијарбекир, Битлис, Хаккјари во источниот дел на земјата. Нема повредени припадници на турските сили за безбедност. Во судирите со турските војници биле убиени седум борци од ПКК.
| | веќе видена | слични

Нема жртви во нападот по кој имало престрелка меѓу напаѓачите и полицијата. Еден од нив е уапсен, а по вториот се трага. Во зградата на конзулатот се испратени тимови за деактивирање бомби. Синоќа седум луѓе – петмина полицајци и двајца цивили беа ранети во бомбашки напад врз полициска станица во Истанбул. Од експлозијата е предизвикан пожар и урнат е дел од трикатната зграда на полицијата, а уништени дваесетина паркирани возила. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот.
| | веќе видена | слични

Нападот бил извршен со експлозив активиран при преминување на полициско возило во реонот на градот Силопи. Засега нема информации кој е одговорен за нападот, но во тој реон е активна ПКК која во последно време ги интензивира нападите врз турските сили за безбедност.
| | веќе видена | слични
2 копии

Војник и две лица за кои постојат сомневања дека се припадници на забранетата Работничка партија на Курдистан (PKK) загинале во средата во судирите кои уследија по напад врз воена позиција во југоисточна Турција, објави турската армија. Курдските бунтовници со ракетни фрлачи нападнале воена позиција во селото Озекли, во близина на Дијарбекир, каде што живее претежно курдско население. Во нападот најмалку еден војник бил ранет, но тој починал во болница, а во престрелките кои уследиле биле ранети уште пет турски војници, објави армијата која нападот го припишува на PKK чија тактика е напад врз воени и полициски пунктови, краткотрајна престрелка и повлекување. Турската армија соопшти дека во операцијата спроведена како одговор на серијата напади од 10-ти август кога загинаа пет турски полицајци и еден војник, во судирите во покраината Хакари бил убиен Бариш Текче, висок член на PKK. Извести, исто така, дека 20 бунтовници се предале без муниција и оружје, во покраините Ширнак, Хакари и Бингол. Полицијата во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Еден турски војник и двајца борци на Курдистанската работничка партија (ПКК) денеска се убиени во напад на милитантите врз воен објект во југоисточната провинција Дијарбекир, соопштија турски безбедносни извори. Во нападот на милитантите ранети се уште најмалку четворица војници и едно лице, пренесоа британските медиуми. Судирите во Турција во последните неколку дена станаа се почести. Освен на југоисток од земјата, населен главно со Курди, пред два дена беа нападнати и една полициска станица во Истанбул и американскиот конзулат во овој град на Босфорот. Истовремено, турската армија ги интензивира воздушните напади врз упориштата на ПКК како во Ирак, така и во самата Турција, а турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган истакна дека кампањата против ПКК ќе продолжи „до последниот терорист“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Двајца полицајци се повредени, од кои еден потешко при напад извршен од бунтовници на Курдската работничка партија ПКК врз безбедносните сили кои ја обезбедувале претседателската резиденција во округот Мардин, во југоисточна Турција. Бунтовниците фрлиле бомби и стрелале со автоматски пушки кон зградата и полицајците. Припадниците на полицијата одговориле на огнот, но напаѓачите успеале да избегаат. По нападот во регионот се испратени единици на специјалните сили, кои почнале потрага по напаѓачите. На едно место избувнала престрелка, при што се убиени двајца членови на ПКК. Во округот Мардин курдските бунтовници ја нападнале и зградата на жандармеријата во градот Нусајбин. Следувала престрелка, која траела околу 40 минути. Бунтовниците успеале да се сокријат во околната шума. Турските сили за безбедност презеле операција за пронаоѓање на напаѓачите. Бунтовниците фрлиле и две звучни бомби пред влезот на регионалната команда на полицијата во Тунџели, во источна Турција. Во нападот нема настрадани. Во истиот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бунтовниците од Курдската работничка партија (ПКК) нападнале синоќа полицајци, кои ја обезбедувале претседателската резиденција во округот Мардин, во југоисточна Турција Бунтовниците од Курдската работничка партија (ПКК) нападнале синоќа полицајци, кои ја обезбедувале претседателската резиденција во округот Мардин, во југоисточна Турција, при што се ранети двајца припадници на полицијата, од кои едниот потешко. Бунтовниците фрлиле бомби и стрелале со автоматски пушки кон зградата и полицајците. Припадниците на полицијата одговориле на огнот, но напаѓачите успеале да избегаат. По нападот во регионот се испратени единици на специјалните сили, кои почнале потрага по напаѓачите. На едно место избувнала престрелка, при што се убиени двајца членови на ПКК. Во округот Мардин курдските бунтовници ја нападнале и зградата на жандармеријата во градот Нусајбин. Следувала престрелка, која траела околу 40 минути. Бунтовниците успеале да се сокријат во околната шума. Турските сили за безбедност презеле операција за ...
| | веќе видена | слични

Екстремната левичарска организација DHKP-C ја превзеде одговорноста за вчерашниот терористички напад на американскиот конзулат во Истанбул, Турција. Крајно левичарската организација DHKP-C денес соопшти дека ја превзема одговорноста за вчерашниот вооружен напад на зградата на американскиот конзулат во Истанбул. На нивната официјална веб-страна објавија дека токму тие го имаат организирано нападот и Соединетите Американски Држави се нарекуваат „непријател на народот на Блискиот Исток“. Организацијата DHKP-C (Револуционерна Народно Ослободувачка Војска-Фронт) е класифицирана како терористичка организација во САД и Турција. Оваа организација и порано има извршувано терористички напади на американски претставништва на територијата на Турција. Досега најголемиот напад беше изведен во 2013-та година кога беше нападната американската амбасада во Анкара при што беше убиен еден турски обезбедувач.
| | веќе видена | слични
3 копии

Бунтовничката Курдска работничка партија (ПКК) ја презеде одговорноста за вчерашниот бомбашки напад врз полициска станица во Истанбул, во кој загинаа четири лица, пренесоа британските медиуми. Во соопштение, објавено на еден од своите сајтови, ПКК ги наведува имињата на тројца од своите борци, кои загинаа во нападот и престрелката што следела со турските сили за безбедност.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 18. декември 2018 (ИНПРЕС) – Семејството на прерано починатиот градоначалник на Охрид Јован Стојаноски, до сите граѓани на Охрид, упати зборови на ...
сите 220 | | | веќе видена

„Анти НАТО Мицкоски денеска потврди дека е дел од оние што сакаат да го поткопаат Доворот од Преспа, да ги закочат ЕУ и НАТО интеграциите на Македонија.Толку ...
сите 342 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 190 | | | веќе видена

Ќе ги добијат ли парите здравствените работници од симболичното како што велат од Синдикатот на Клинички центар покачувањето на платите или во иднина ќе се ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Левичарска група ја презеде одговорноста за нападот врз конзулатот на САД во Истанбул

Од:
До кого (е-маил):
Порака: