Aлсат-М: Повредени во синоќешниот инцидент бараат одговорност од албанските партии

2 копии

Откако вчера беа нападнати и претепани млади Албанци во Скопје, по завршувањето на прволигашкиот натпревар меѓу Вардар и Шкупи, Бурхан Исмаил, од скопско Батинци, кој заедно со 14-годишниот братучед беше претепан е убеден дека напаѓачите биле „Комитите“ - навивачите на Вардар, пренесува Алсат-М . - Зборував на телефон, кога ја подигнав главата, видове дека беа на 5 метри од мене, ме удрија со шише. Се онесвестив и паднав на земја. Го тепале и мојот 14-годишен братучед. Беа неколкумина со маски, беа „Комити“, не пцуеја, велејќи смрт за Шиптарите - рече Бурхан Исмаили, жител на село Батинци. Напаѓачите ѕверски нападнале и жени, велат повредените. - Имаше жени со шамии, деца. Излегле да шетаат.. Само викаа. Ги тепаа и жените, имаше и девојки од по 15 години, сите бегаа кон мостот. И братучед ми исто така е повреден. Тој има 14 години, му извадиле стакло од главата, го удриле со шише, и раката му е во гипс - вели Абдулсамет Ајдини, братучед на повредените. Преплашени од настанот, жртвите побара одговорност од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Двете млади лица од селото Батинци, кои беа сериозно повреди во нападот на хулиганите во неделата, го пријавија случајот до канцеларијата на Хелсиншкиот комитет за човекови права и слободи. Претставниците на Комитетот велат дека по добивање на изјавите и на целокупната документација, ќе се обратат до надлежните органи за расветлување на случајот. Бурхан Исмаил рече дека неговата здравствена состојба и на неговиот 14 – годишен братучед е влошена и болката е поголема. Од Хелсиншкиот комитет, тие се упатија и во полиција за да се распрашаат за напредокот на истрагата и за откривање на напаѓачите. Исмаил вели дека на плоштадот „Македонија“ имало камери и е изненаден како е можно полицијата да не фати ниту еден од напаѓачите. „Нормално дека имам болка. Имам болки во увото, на раката каде ме удираа со метална шика. Катастрофа сум, не сум добар. Сега одиме и во полиција да се информираме за наѓачите, дали ги откриле или не. Во центар имало камери и нормално, тие луѓе може да се најдат за тоа кои биле“, рече Бурхан ...
| | веќе видена | слични

Излегле во центарот на Скопје да прошетаат и наишле на хулигани кои ги претепале. Вака таткото на 14 годишното дете од Батинци кое во неделата навечер беше претепано на плоштад „Македонија“ раскажува за настанот во кој освен неговиот син, физички нападнат бил и неговиот внук, а со полесни повреди поминале уште неколку нивни другари. Деветнаесетгодишниот Бурхан Исмаил најмногу се здобил со повреди во глава, додека на неговиот помал братучед искршена му е раката. И двајцата братучеди завршиле во болница и велат дека уште се опоравуваат од шокот кој го доживеале во центарот на градот. -Децата излегоа да прошетаат и наишле на група која ги удирале со флаши и шипки... велат дека биле 20 луѓе, а позади нив доаѓала уште поголема група. Биле маскирани. Барам надлежните што поскоро да ги најдат напаѓачите, вели за НОВА родител на едно од нападнатите момчиња. Настанот се случил веднаш по фудбалскиот меч меѓу Вардар и Скупи во неделата, а дел од медиумите објавија дека нападот е дело на навивачката група „Комити“. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Таксист ги спасил двајцата другари од групата насилници која без причина ги нападнала вчера на раскрсницата кај трговскиот центар Мавровка, објави Тв Телма.Со нив биле и три девојки и уште едно момче кое успеало да избега кога хулиганите ги нападнале при излегување од кафулето Франк во Мавровка. Инцидентот се случил еден час пред полноќ, раскажува мајката на едно од повредените момчиња. Тепачите се разбегале кога таксистот излегол од возилото и тргнал да им помогне на нападнатите. Таксистот го однел 18 годишното момче веднаш во болница, потоа се јавил на мајката да и' објасни што се случило и и помогнал да дојде доцна во ноќта во градската болница.Инцидентот се случи после жестоките тепања за кои беа обвинети „Комитите“.
| | веќе видена | слични

Три момчиња и три девојки, на возраст од 16 до 18 години, биле нападнати синоќа кај ТЦ Мавровка, еден час пред полноќ, при што најмалку две момчиња се тешко повредени и примени на болничко лекување, јави Телма. Инцидентот се случил еден час пред полноќ, и според првите индикации, се чини дека е одмазда за претходните напади врз Албанци по натпреварот Вардар-Шкупи, со оглед на тоа што напаѓачите зборувале албански, а групата млади на ниту еден начин не го предизвикала нападот, ниту пак двете групи се познавале меѓусебно. Инцидентот можел да има и потешки последици, да не се појавел таксист на местото, по што напаѓачите се разбегале. Таксистот однел едно од повредените момчиња во болница и ги известил нивните родители за настанот. Родителите бараат полицијата да ги открие напаѓачите и да преземе мерки за зголемување на безбедноста на нивните деца.
| | веќе видена | слични

Останато

Во пресрет на пленарната седница која треба да се одржи во понеделник, а на која на дневен ред треба да се најдат Уставните измени, власта се обидува да ги ...
сите 373 | | | веќе видена

Вицепремиерот Бујар Османи, кој е под истрага на СЈО во случајот Пациент, информираше дека утрово доставил документација до обвинителството која, како што ...
сите 160 | | | веќе видена

“Поштенска Банка“ е новиот истражен предмет на СЈО. Финансиската истрага е за перење пари и други приноси од казниво дело, во времето кога премиер беше Љубчо ...
сите 67 | | | веќе видена

Првостепена судска разрешница, но не целосна, доби случајот со најголемата лабораторија за производство на дроги во Југоисточна Еврпа. Во кривичниот суд вина ...
сите 46 | | | веќе видена

Кон филмот „Ругање со Христос“ (Македонија, 2018, 152 мин.) дебитантско долгометражно остварување на Јани Бојаџи. Најновото филмско остварување во македонска ...
сите 137 | | | веќе видена

Заменик командир на „Алфите“ бил со основно, а лажирал дека завршил средно образлование. При пероверката во МВР е откриено дека неговата диплома со средно ...
сите 29 | | | веќе видена

Целата енергија и фокус во моментов треба да бидат насочени кон собирање двотретинско мнозинство во Парламентот за уставни измени, смета вицепремиерот Бујар ...
сите 87 | | | веќе видена

Русинот го понижи Конор Мекгрегор во октагонот, а потоа физички се пресмета со спаринг партнерот на Ирецот после навредите кои ги добиваше пред борбата. Хабиб ...
сите 189 | | | веќе видена

„Crystal Speed“, наречен уште „Meth“ (во пред Мет) или едноставно „Crystal“- тоа е дрогата, со која се дрогирал Северин, пред да ја убие на ѕверски начин ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Aлсат-М: Повредени во синоќешниот инцидент бараат одговорност од албанските партии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: