Пронајдено е шестгодишното девојче - шеста жртва во невремето

Пронајдена е и шестата жртва во невремето што минатиот понеделник го зафати тетовскиот регион.После една недела пребарување под урнатините, шестгодишното девојче од Шипковица Пронајдена е и шестата жртва во невремето што минатиот понеделник го зафати тетовскиот регион.После една недела пребарување под урнатините, шестгодишното девојче од Шипковица е пронајдено денеска претпладне во подрумот во куќа во соседството,со помош на специјално обучени кучиња.Телото е извлечено и дадено на семејството за погребување. Во меѓувреме, продолжува расчистувањето во тетовско на наносите од земја,дрвја и камења.Најинтензивно се работи во Речица и во Порој. На исчистените површини веќе започна да се врши дезинфекција, а постојано се упатуваат препораки до населението како де се однесуваат за да не дојде до евентуални ...
| | веќе видена | слични

Водата за пиење во погодените села од невремето во тетовско, се уште е забранета за пиење. Екипите се постојано на терен-се санираат штетите, се расчистуваат наносите Водата за пиење во погодените села од невремето во тетовско, се уште е забранета за пиење. Екипите се постојано на терен-се санираат штетите, се расчистуваат наносите. Во Шипковица околу 30 куќи имаат големи штети. Кризниот штаб во координација со останатите служби работат на нормализирање на животот во селото. Во меѓувреме, деновиве интензивно се работи на дезинфекција на исчистените места, како и на бунарите со вода по селата, информираат од Центарот за јавно здравје. Додека во градот е речиси се нормализирано, по селата кои беа најпогодени од невремето има уште многу да се работи. Сега е најбитна помошта за семејствата кои изгубија човечки жртви и останаа со рушени и уништени куќи. Милена Вуческа
| | веќе видена | слични

По вчерашното пронаоѓање на шестгодишното девојче од Шипковица, кое е последната жртва во невремето, во селото од денеска се работи поинтензивно на расчистување на наносите. По вчерашното пронаоѓање на шестгодишното девојче од Шипковица ,кое е последната жртва во невремето, во селото од денеска се работи поинтензивно на расчистување на наносите.Иста е сликата и во Мала и Голема Речица, како и во Порој. Веќе е пуштен за сообраќај и регионалниот пат Тетово-Јажинце.Од тетовски водовод пак, информираат дека е отстранет големиот дефект на главната доводна линија од Попова Шапка. Сепак, градот деновиве ќе продолжи да има рестрикции и помал притисок, оти водоводната мрежа дополнително се оптоварува поради чистење на улиците. Тетово се враќа во нормала. Првото чистење на улиците е веќе завршено, по што ќе следува второ, а веднаш потоа и дезинфекција, велат во комуналното. Епидемиолошки пак, состојбата засега е стабилна. Нема пријавено лица кои се жалат на стомачни или слични тегоби. Во градот водата смее да се ...
| | веќе видена | слични

Тетовските села Мала и Голема Речица, Шипковица, Порој и други седми ден по ред имаат недостиг од вода поради оштетување на водоводната мрежа. Жителите побараа поголема посветеност на властите за отстранување на дефектите. „Немаме вода, околу 70% од селото нема вода, бидејќи така оди снабдувањето - системот од главниот бунар оди во базен и потоа се снабдува селото, а цевките се уништени.“ „Имаме вода, но ни велат не пијте. Не знам, се уште немаат превземено мерки.“ „Некој има од бунарите од планината, но нормална вода од системот нема. Цевките се оштетени од багерите и механизацијата. Не доаѓаат, можеби е уште рано, треба да се исчистат нечистотите и после да се пушти водата“, велат анкетирани жители. Од Јавното комунално претпријатие „Тетово“ информираат дека интензивно се работи на регулирање на водоводната мрежа, но дека штетите се огромни и проблеми со водата ќе има уште најмалку една недела. „Денес и утре ќе работиме во Лисец, каде се средени и пуштени во употреба два базена. Се надеваме утре и другиот ...
| | веќе видена | слични

ТЕТОВО - Заврши потрагата по исчезнатото шестгодишно девојче од тетовското село Шипковица, кое исчезна во големото невреме минатата недела. Телото на малата Рина (Дрита) Амети го пронашле жителите на селото со помош на АРМ, во подрумот на соседите, неколку куќи подалеку од нејзиниот дом. Потрагата траеше една недела, а телото на девојчето беше пронајдено утрово под урнатините и наносите од свлечиштето. Со тоа бројот на жртвите од невремето, кое минатиот понеделник, 3 август, го зафати тетовскиот крај, се искачи на шестмина, од кои четири се деца. Во текот на денешниот ден, околу 11.30 часот во подрумски простории, е пронајдено безживотното тело на девојчето. Таа е втора жртва од семејството Амети, од кое уште првиот ден беше пронајдено телото на нејзиното едно и полгодишно братче Ритан. Од извори во селото Шипковица дознаваме дека се работи за стара и напуштена куќа, прва соседна по надолнината од онаа на семејството Амети, сопственост на блиски роднини. Безживотното тело на малечката Рина било извлечено од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 18. декември 2018 (ИНПРЕС) – Семејството на прерано починатиот градоначалник на Охрид Јован Стојаноски, до сите граѓани на Охрид, упати зборови на ...
сите 220 | | | веќе видена

„Анти НАТО Мицкоски денеска потврди дека е дел од оние што сакаат да го поткопаат Доворот од Преспа, да ги закочат ЕУ и НАТО интеграциите на Македонија.Толку ...
сите 358 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 190 | | | веќе видена

Ќе ги добијат ли парите здравствените работници од симболичното како што велат од Синдикатот на Клинички центар покачувањето на платите или во иднина ќе се ...
сите 99 | | | веќе видена

Законот  ги содржи делата кои нема да бидат предмет на амнестија а се очекува целата процедура да заврши до нова година. Зијадин Села со очајна изјава дека со ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пронајдено е шестгодишното девојче - шеста жртва во невремето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: