Позитивна оценка за Македонија, името останува пречка за преговори со ЕУ

Едногласно мислење на Европската комисија е дека земјава ќе ги почне преговорите со ЕУ откако ќе најде заедничко прифатливо решение за спорот со Грција околу името, изјави Штефан Филе, еврокомесар за проширување Македонија продолжува со задоволително исполнување на политичките критериуми и ја задржува препораката за почеток на преговори со ЕУ. Сепак, едногласно мислење на Европската комисија е дека тоа ќе се случи откако земјата ќе најде заедничко прифатливо решение за спорот со Грција околу името. Ова е сублимираниот заклучок во најновиот Извештај на ЕК за напредокот на земјава, кој вчера во Брисел го соопшти еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Во Извештајот стои дека билатералните проблеми не треба да го запираат пристапниот процес, и дека Европската унија е подготвена да даде политички импулс за нивно решавање. Сепак, за земјава останува клучно решавањето на спорот со името, проблем кој повторно е сместен во делот - добрососедски односи и регионална соработка. Комисијата ги поздравува директните ...
| | веќе видена | слични

Комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, се очекува да ја посети Подгорица в среда (10-ти ноември), еден ден откако Европската комисија (ЕК) објави извештај за напредокот на Црна Гора . Се очекува ЕК да препорача доделување кандидатски статус во ЕУ за Црна Гора, но ќе ја предупреди земјата за нејзините напори во борбата против организираниот криминал и корупцијата, и ќе повика на подобрување на судските реформи со цел отворање на разговорите за пристапување. Црна Гора поднесе официјална апликација за членство во ЕУ во 2008 година. Српскиот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ, на 3-ти ноември во Бања Лука рече дека Србија ќе продолжи со поддршката на новото раководство на Република Српскa (РС). Јеремиќ допатува во РС еден ден откако Централната изборна комисија на Босна и Херцеговинa (БиХ) ги потврди резултатите од општите избори на 3-ти октомври. Тој му честиташе на актуелниот премиер Милора Додик за победата на претседателските избори во РС. Тие се согласија дека Белград и Бања Лука ...
| | веќе видена | слични

Извештајот на ЕК претставува голем успех за Македонија, рече премиерот Никола Груевски по добивањето на извештајот на ЕК за напредокот на земјата кон евро-интеграциите, од амбасадорот на ЕУ во Скопје Ерван Фуере. Груевски рече дека во најголемиот дел од извештајот се истакнува напредокот на земјата, додека мал дел се однесува на забелешките за неколку сфери, за кои владата ќе се ангажира за нивно подобрување. "Задоволен сум дека ЕК констатирала дека е постигнат напредок во сите области што претставува доказ за нашата работа, посветеноста и одговорниот пристап кон овој висок стратегиски приоритет. Како влада со големо внимание ќе се посветиме на исполнување на сите препораки кои ЕК ги наведува во извештајот, и од денеска почнуваме со активности за нејзино реализирање. " Никола Груевски премиер "Го поздравувам тоа што премиерот го објави дека подготвува акционен план со цел фокусирање во областите каде е потребна дополнителна работа. Исто така го охрабрувам да преземе иницијативата да ги вклучи сите политички ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија денеска и предложи на ЕУ да и даде на Црна Гора статус на кандидат за членство - фаза кој Албанија не успеа да ја достигне поради политичките проблеми во земјата. - Ме радуваат напорите на Црна Гора во изминатите 12 месеци, кои и го донесоа статусот на земја кандидат. Колку побрзо земјата ќе ги изврши потребните реформи, толку побрзо ќе е подготвена да седне на масата за преговори со ЕУ, рече комесарот за проширување Штефан Филе. Како најголеми предизвици за надминување пред Црна Гора се „борбата против дискриминацијата, слободата на говорот и односите на владата со граѓанското општество, ситуацијата на бегалците од Хрватска, Босна и Херцеговина и Косово, прецизираше комисијата. Црна Гора исто така треба да вложува интензивни напори за зајакнување на правната држава особено во борбата против корупцијата и организираниот криминал, кои и понатаму се најсериозен проблем, додава ЕК. (Крај)
| | веќе видена | слични

Црна Гора доби статус на држава кандидат за членство во ЕУ Црна Гора доби статус на држава-кандидат за членство во Европската унија, изјави на прес конференција во Брисел, еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Тој денеска ги претстави извештаите за напредокот на девет држави за членство во Унијата. Ѓукановиќ: Во блиска иднина Црна Гора ќе создаде услови и за преговори за членство во ЕУ Добивањето статус на кандидат за членство во ЕУ е признание за работата која Црна Гора ја извршила, а во блиска иднина ќе се создадат услови и за почеток на преговори за влез во Унијата, изјави денеска премиерот Мило Ѓукановиќ. Тој истакна дека Црна Гора ќе биде прва земја по 2005 година која ќе добие статус на кандидат за членство во ЕУ. - Тоа е охрабрувачки не само за Црна Гора, туку и за останатите држави од регионот, бидејќи на тој начин се потврдува определувањето на Унијата да продолжи со политиката на проширување, додаде црногорскиот премиер. Европската комисија одобри Црна Гора да добие статус на кандидат за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Задоволни сме што оваа година исто како и минатата ЕК даде позитвна оценка за се она што македонските институции го реализираа во изминатиот период на полетото на европските интеграции на Република Македонија, изјави премиерот Никола Груевски по средбата со евроамбасадорот Ерван Фуере кој му го предаде Извештајот на ЕК за напредокот на земјата за 2010 година. Груевски изрази задоволство што ЕК констатирала дека е постигнат напредок во сите поглавја. - Тоа е јасен доказ и валоризација на нашиот труд, посветеноста и одговорнот пристап во реализацијата на овој висок стратешки приоритет. Позитивната оценка и потврдата на препораката за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во ЕУ е признание дека државата се движи напред, дека реформите продолжуваат, дека модернизацијата се спроведува и дека земјата го има достигнато потребното ниво на политички, економски и општествен развој за да го достигнеме следното ниво во нашата евроинтеграција, изјави претседателот на Владата. Извештајот, посочи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Брисел, 9 ноември – „Европската комисија и одобри на Црна Гора статус кандидат за членство во Европската Унија (ЕУ)“, изјави денеска еврокомесарот за проширување Штефан Фуле. Еврокомесарот Фуле рече дека Црна Гора ќе ги започне пристапните преговори кога ќе ги исполни неопходните политички услови предвидени во Копенашкиот договор а кои се однесуваат на владеење на правото и стабилноста на институциите. ЕК денеска го усвои мислењето за апликациите на Црна Гора и Албанија за членство во ЕУ.
| | веќе видена | слични

Македонија ја задржа препораката за почеток на преговори, благодарејќи на фактот што политичките критериуми и годинава земјава задоволително ги исполнила. Ова официјално го соопшти еврокомесарот за проширување Штефан Фуле. И покрај сите шпекулаци Македонија и годинава испорача резултати кои Европската комисија објективно ги оцени во Извештајот за напредок. - ПЈРМ задоволително ги исполнува политичките критериуми. Европската комисија ја потврди препораката за почеток на пристапни преговори за членство во ЕУ. Како и да е за старт на преговорите потребен е консензус на сите земји членки - рече Штефан Фуле. Како и лани спорот со името не се посочува како директен услов, но Брисел констатира дека неговото решавање останува од витално значање. - Продолжување на преговорите под покровителство на ООН и изнаоѓање на заеднички прифатливо решение за спорот останува од суштинско значење - додава Фуле. Со овие две поенти заврши делот на Фуле за Македонија. Останите пораки од Брисел беа регионални. Еврокомесарот уверуваше ...
| | веќе видена | слични

Минатата година првпат како држава добивме позитивен извештај и препорака за преговори, што значи дека Брисел за првпат оцени дека Македонија ги исполнува критериумите за членство во ЕУ. Годинава имаме повторување на препораката за членство во ЕУ и новиот извештај е позитивен и препорачува на европскиот совет да одреди датум за преговори, рече премиерот Никола Груевски во разговорот за Канал 5. -Извештај како извештај, има пофалби има и забелешки, кои секако се добредојдени, ние како Влада сме свесни за сите слабости и области каде треба и во иднина да работиме, но кога забелешките доаѓаат на вака сублимиран начин ни дава дополнителна потврда каде треба да се фокусираме, нагласи Груевски. Премиерот ги истакна економијата, информатичкото општество како области кои добиле позитивна оценка во извештајот. -Позитивно се нотирани, економијата и економските политики, покрај ММФ и Светската банка и од ЕУ имаме потврда дека државата направи огромни чекори за да се справи со кризата, истакна Груевски -Од ...
| | веќе видена | слични

Евроамбасадорот Ерван Фуере попладнево во неколку сини папки лично му го предаде Извештајот на ЕК на премиерот Никола Груевски. Фуере изјави дека Извештајот претставува објективна оценка за развојот на настаните во земјата во изминатите 12 месеци. - Извештајот го поздравува напредокот направен во бројни области и исто така посочува на некои области каде што е потребна дополнителна работа, а кои и се добро познати на Владата. Ја поздравувам најавата на премиерот дека се подготвува акциски план во областите каде што е потребна дополнителна работа, рече Фуере. Тој го охрабри премиерот во идејата да преземе иницијатива за вклучување на сите партии на целото граѓанско општество за фокусирање и реализација на реформите врз основа на духот на консензус. - Ние ќе продолжиме да ја поддржуваме Македонија, Владата и сите граѓани во овој процес, рече Фуере, кој вечерва ќе му го предаде Извештајот и на македонскиот претседател Ѓорге Иванов.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Момчето за кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднал во кал. Нему не му се слошило како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк ...
сите 151 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 261 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го прослави 34 роденден во Кина заедно сопругата Јелена Карлеуша и нивните две ќерки, Ника и Атина. Во 2008 година, кога Тошиќ ...
сите 209 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Позитивна оценка за Македонија, името останува пречка за преговори со ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: