Започна Агрофуд 2010

Со традиционална македонска музика, погача, во етно амбиент започна Агрофуд 2010. Министри од регионот, агробизнисмени, земјоделци и луѓе од агрокомплексот присуствуваа на отворањето на најстарата саемска манифестација. „60 години е значаен број за започнување на манифестација како што е оваа. Годините што се зад нас се добива потврда дека земјоделството има витална важна улога за развојот на економијата“, изјави Љупчо Димовски, министер за земјоделство. „Претставува саем со најголема традиција, бидејќи се уште сочниот домат, благата пиперка, калинката, јаболкото и грозјето се најдобрите амбасадори на оваа земја и треба да ги негуваме со најголемиот респект“, вели Гвидо Омладич, претседател на Скопски Саем. Пет дена трите хали ќе бидат отворени за посетителите. На саемската манифестација со свои производи ќе се претстават над 100 изложувачи од земјата и странство. „Странските компании се повеќе појавуваат интерес за учество на саемот, очекуваме оваа година саемот да биде посетен од 20 илјади посетители и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владината стратегија за развој на аграрот до 2013 година се остварува. Поддржувањето на конкурентните земјоделски производи и субвенционирањето на културите кои имаат потенцијал за поголемо производство, веќе ги даваат ефектите, повисока продукција, подобар квалитет, зголемен извоз, рече министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски во денешното обраќање по повод официјалното отворање на јубилејниот 60-ти Меѓународен саем за широка потрошувачка „Агрофуд 2010“. Според него, светските текови во агросекторот изминативе години беа доволно јасен сигнал дека Македонија мора да го модернизира производството и да ги зголеми приносите. - Правилното насочување на владината политика за развој на земјоделското производство преку драстично зголемување на субвенциите во изминатите четри години, даваат позитивни резултати во развојот на целокупниот аграр и во делот на зголемување на производството и на просечните приноси од единица површина и од грло со што се намалува увозната ...
| | веќе видена | слични

Агрофуд 2010 започнува на Скопски саем. На 7 илјади метри квадратни над 100 изложувачи од земјава и од странство во трите саемски хали ќе понудат неколку илјади нови земјоделски и производи од прехранбената индустрија. „Имплементација на ЦЕФТА - слободно движење и пречки во трговијата со земјоделски производи“ е темата на министерската расправа која во рамките на саемот ќе се одржи денеска.
| | веќе видена | слични

Скопје, 9 ноември - Саемската манифестација „Агрофуд 2010“, која годинава се одржува по 60 пат е најдобар показател дека земјоделско-прехранбениот сектор има витално значење во развојот на економијата во државата, смета министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски. Тој, денеска го прогласи за отворен Меѓународниот саем за широка потрошувачка „Агрофуд 2010“. „Со особено задоволство и чест имам можност да го отворам 60-то јубилејно издание на саемската манифестација „Агрофуд 2010“, која и оваа година ќе претставува мост за обединување на производителите на храна“, изјави Димовски. Според него, светските текови во агросекторот се јасен сигнал дека Македонија мора да го модернизира производството и да ги зголеми приносите. „Затоа со гордост можам да кажам дека владината стратегија за развој на аграрот до 2013 година се остварува. Поддржувањето на конкурентните земјоделски производи и субвенционирањето на културите кои имаат потенцијал за поголемо производство, веќе ги даваат ...
| | веќе видена | слични

Самиот податок што саемската манифестација „Агрофуд 2010“ годинава се одржува по 60 пат е најдобар показател дека земјоделско-прехранбениот сектор ....
| | веќе видена | слични

Најстарата саемска манифестација во Македонија „Агрофуд 2010“ годинава по 60. пат ќе се одржи на „Скопски саем“. Од денеска до сабота сите заинтересирани ќе може да ги посетат штандовите што ќе бидат распоредени на површина од 7.000 квадратни метри во три изложбени хали. На саемот ќе се претстават повеќе од 100 изложувачи од земјава и од странство, најголем дел од Словенија, Хрватска, Србија, Бугарија, Грција и Италија. На „Агрофуд“ ќе бидат застапени сите земјоделски гранки. - Во првата хала ќе се претстават винарниците и млечната индустрија. Втората хала ќе биде резервирана за конзервната индустрија, индустријата за амбалажи и за здруженијата на земјоделци и на фармери, додека, пак, во третата хала ќе се одржи проектот „Еко - етно Македонија“ на кој ќе бидат претставени специфични јадења од сите региони - вели Магдалена Комбова од Скопски саем. Во рамките на „Агрофуд 2010“ ќе се одржи Денот на органското производство, традиционалните дегустации, стручни предавања, бизнис-форуми, дебати, работилници и ...
| | веќе видена | слични

Поддржувањето на конкурентните земјоделски производи и субвенционирањето на културите, веќе ги даваат ефектите, повисока продукција, подобар квалитет, зголемен извоз, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски во денешното обраќање по повод официјалното отворање на јубилејниот 60-ти Меѓународен саем за широка потрошувачка „Агрофуд 2010“. Според него, светските текови во агросекторот изминативе години беа доволно јасен сигнал дека Македонија мора да го модернизира производството и да ги зголеми приносите. - Правилното насочување на владината политика за развој на земјоделското производство преку драстично зголемување на субвенциите во изминатите четри години, даваат позитивни резултати во развојот на целокупниот аграр и во делот на зголемување на производството и на просечните приноси од единица површина и од грло со што се намалува увозната зависност, напомена Димовски. Покрај постојните мерки за зголемување на поддршката, Владата вклучува и нови, согласно ЕУ практиките. За ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски денеска, во присуство на високи владини делегации од Србија, Словенија, БиХ, Турција, Бугарија и Албанија, ќе го отвори Меѓународниот саем за широка потрошувачка „Агрофуд 2010“. Преку 100 изложувачи од Македонија, Бугарија, Србија, Грција, Словенија, БиХ, Албанија, Германија, Израел, Италија, Турција, Кина, Белорусија, Полска, Шведска, Австрија, како и компании од САД и Индија, ќе ги претстават своите производи во три саемски хали, на вкупно 7.000 метри квадратни површина. Посетителите во следните четири дена ќе имаат можност да видат и дегустираат широка палета производи од областа на земјоделството и прехранбената индустрија. Стручни предавања, бизнис форуми, дебати, работилници и билатерални бизнис средби се само дел од програмата на годинашниот „Агрофуд“. Манифестацијата почнува со министерска конференција „Имплементација на ЦЕФТА - слободно движење и пречки во трговијата со земјоделски производи“ чиј домаќин е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Меѓународниот саем за широка потрошувачка „Агрофуд 2010“ започнува денеска на Скопски саем, а учество најавија над 100 излагачи, кои своите производи ќе ги претстават на површина од 7.000 м2 во три изложбени хали. Станува збор за најстарата саемска манифестација во Република Македонија, која годинава обележува 60 години од своето постоење. Во рамките на Агрофуд покрај домашните излагачи, ќе бидат присутни и излагачи од Словенија, Хрватска, Бугарија, Италија, Грција и Србија. Изложувачите на Агрофуд се од различни бранши поврзани со производство и продажба на храна и пијалоци: земјоделска механизација, месна индустрија, производство и одгледување на риби, кондиторски производи, млеко и млечна индустрија, винарии и индустрии за вино, конзервна индустрија и други индустрии. Македонското министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, во рамки на манифестацијата, денеска ќе организира меѓународна конференција на тема „Имплементација на ЦЕФТА-слободно движење и бариери во трговијата со ...
| | веќе видена | слични

Преку 100 изложувачи од Македонија, Бугарија, Србија, Грција, Словенија, БиХ, Албанија, Германија, Израел, Италија, Турција, Кина, Белорусија, Полска, Шведска, Австрија, како и компании од САД и Индија, ќе ги претстават своите производи во три саемски хали, на вкупно 7.000 метри квадратни површина. Посетителите во следните четири дена ќе имаат можност да видат и дегустираат широка палета производи од областа на земјоделството и прехранбената индустрија. Стручни предавања, бизнис форуми, дебати, работилници и билатерални бизнис средби се само дел од програмата на годинашниот „Агрофуд“. Манифестацијата почнува со министерска конференција „Имплементација на ЦЕФТА - слободно движење и пречки во трговијата со земјоделски производи“ чиј домаќин е министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски. Тој претходно, заедно со претставниците од Словенија, Србија, БиХ, Турција, Бугарија и Албанија, ќе ја посети Бонсаи градината во скопскиот Градски парк, а попладне, во дворот на Скопски саем, сите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 529 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 153 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

И покрај се што се зборувало и водителката му честитала роденденот на својот зет.Мажот на Јелена Карлеуша, Душко Тошиќ, денеска го прославил 34.роденден со ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Започна Агрофуд 2010

Од:
До кого (е-маил):
Порака: