Повеќе течности помалку храна, препораки за заштита од горештините

Пред употреба задолжитено миење на земјоделските, градинарските производи(свеж зеленчук и овошје) Термичка подготовка на храната и нејзина консумација веднаш по подготовката. Ако тоа не се направи, така подготвената храна да се стави во фрижидер на +8 степени, а пред употребата да се загре на +100 степени. Избегнувајте производи кои термички не се обработеним пр.мајонези од домашни јајца, а внимателно консумација на сладолед и разни кремови. За време на топлиот период во денот(од 10 до 17ч.) избегнувајте напорни физички активности, вклучувајќи и спорт и рекреативни активности. Неопходните работи завршувајте ги до 10ч или после 17ч. Носете светла и лесна облека,(запто светлите бои ја рефлектираат светлината) а при на директна изложеност на сонце, ставете заштитни очила и капа. Останете во затворени климатизирани простории(обичните вентилатори не помагаат кога температурата е над 35степени целзиусови). Затворете ги прозорците и ролетните во текот на деноти,а отворете ги навечер, кога температурата е пониска. ...
| | веќе видена | слични

Навистина не е лесно да сте трудница, особено во третото тромесечје во текот на летниот период. Високите температури придонесуваат трудницата да се чувствува уморно, тешко и тромо. Доколку температурата го надмине 30 степен пожелно е бремената жена да не го напушта домот освем во раните утрински и вечерни часови. Следат неколку совети како полесно да се помине последното лето пред да се видите со вашето малечко. – Пијте многу течности, особено вода. Не чекајте да ожедните, постојано пивнувајте по некоја голтка. – Избегнувајте да се движите или да вежбате додека е премногу жешко. Оставете ги прошетките и другата физичка активност за вечерните или утринските часови. – Доколку се појават први знаци кои што навестуваат замор, вртоглавица или слабост на телото веднаш тргнете се од сонцето и одморете се малку. Прекинете ги сите активности и доколку сакате можете да се почастите со малку чоколадо. Доколку симтомите не поминуваат јавете се на лекар. – Носете широка и тенка облека со светли бои – Топлината и ...
| | веќе видена | слични

Бремени сте и стомакот ви станува се поголем. Ако ги трнеме на страна среќата и субјективните чувства, на овие температури и да не сте бремени би ви било доволно тешко. Прочитајте ги овие неколку летни совети за како да ги преживеете летните жештини што полесно, па дури и како да ги искористите како предност. Внесување на течности Во нормални околности во вашиот организам би требало да внесувате два литра течности на ден, а на тоа додадете уште два децилитри за секој час поминат на топлото. Со себе секогаш носете шишенце вода, за да не ви се случи да се најдете во ситуација каде нема да имате течност на дофат. Отекување Во бременоста одмарајте што почесто можете и седете го подигнати нозе за да го сведете отекувањето на минимум. Избегнувајте долго стоење. Особено внимавајте на ова во текот на летните месеци. Капење Ако имате прилика да се освежите во базен, не пропуштајте ја. Пливањето е вежба и релаксација која е особено здрава за бремените жени, секако освен ако вашиот лекар не ве советува поинаку. ...
| | веќе видена | слични

Покрај препораките да не излегувате надвор во време на високи температури – ако не морате, да не возите во тој период. Настојувајте да го разладите просторот во кој живеете. Мерете ја собната температура. Идеално би било собната температура да ја држите под 32 степени преку ден и под 24 степени ноќе. Тоа е посебно важно за децата и за постарите од 60 години, како и за лица со хронични здравствени проблеми. Користете го ладниот ноќен воздух за да го разладите домот. Отворете ги прозорите за време на ноќта и раните утрински часови кога надворешната температура е пониска. Намалете ја количината на топол воздух во станот или куќата. Преку ден затворете ги прозорите и ролетните, особено оние свртени кон сонцето. Изгаснете ги сите светла и што е можно повеќе електрични уреди. Ставете завеси и тенди на прозорите. Обесете влажни крпи како би го разладиле воздухот во просторијата. Но, не заборавајте дека со тоа се зголемува влажноста. Ако имате уред за разладување, затворете ги вратите и прозорите како не би трошеле ...
| | веќе видена | слични

Сите ние сакаме нашите нозе да изгледаат убаво, негувано и освежено. Овие неколку трикови ќе ви помогнат, не одземајќи ви многу време, многу лесно да го постигнете тоа. -Олеснување и освежување на уморните нозе може да постигнете ако после работниот ден облечете памучни чорапи натопени во раствор од вода, 10 капки лимон и 10 капки етерично масло од ментол. – со притискање на централниот дел од стопалото со помош на палецот во траење од три минути значително се намалува физичкиот и психичкиот стрес во организмот насобран во текот на денот – доколку сакате да имате убаво обликувани нозе секако дека потребна е и физичка активност. Доколку не сте во можност да одвоите време за активно вежбање, пробајте барем понекогаш ( можеби кога сте сами ) низ домот да се движите како да танцувате. Танцовите чекори значително ги затегнуваат мускулите на нозете особено на листовите и го забрзуваат периферниот крвоток. Истиот ефект можете, верувале или не, да го постигнете и со играње на билијард. – секојдневно масирајте ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Покрај препораките да не излегувате надвор во време на високи температури – ако не морате, да не возите во тој период, еве уште неколку совети: како да се разладите, што да избегнувате, кога да одите на лекар. Настојувајте да го разладите просторот во кој живеете. Мерете ја собната температура. Идеално би било собната температура да ја држите под 32 степени преку ден и под 24 степени ноќе. Тоа е посебно важно за децата и за постарите од 60 години, како и за лица со хронични здравствени проблеми. Користете го ладниот ноќен воздух за да го разладите домот. Отворете ги прозорите за време на ноќта и раните утрински часови кога надворешната температура е пониска. Намалете ја количината на топол воздух во станот или куќата. Преку ден затворете ги прозорите и ролетните, особено оние свртени кон сонцето. Изгаснете ги сите светла и што е можно повеќе електрични уреди. Ставете завеси и тенди на прозорите. Обесете влажни крпи како би го разладиле воздухот во просторијата. Но, не заборавајте дека со тоа се зголемува ...
| | веќе видена | слични

Синоптичарите најавија 40 степени, а од утре и повеќе… Покрај препораките да не излегувате надвор во време на високи температури – ако не морате, да не возите во тој период, Радио Сарајево пренесува неколку совети: како да се разладите, што да избегнувате, кога да одите на лекар…Настојувајте да го разладите просторот во кој живеете. Мерете ја собната температура. Идеално би било собната температура да ја држите под 32 степени преку ден и под 24 степени ноќе. Тоа е посебно важно за децата и за постарите од 60 години, како и за лица со хронични здравствени проблеми.Користете го ладниот ноќен воздух за да го разладите домот. Отворете ги прозорите за време на ноќта и раните утрински часови кога надворешната температура е пониска.Намалете ја количината на топол воздух во станот или куќата. Преку ден затворете ги прозорите и ролетните, особено оние свртени кон сонцето. Изгаснете ги сите светла и што е можно повеќе електрични уреди.Ставете завеси и тенди на прозорите.Обесете влажни крпи како би го разладиле ...
| | веќе видена | слични

Ова се препораките за пеколните горештини: Пред употреба задолжитено миење на земјоделските, градинарските производи(свеж зеленчук и овошје) Термичка подготовка на храната и нејзина консумација веднаш по подготовката. Ако тоа не се направи, така подготвената храна да се стави во фрижидер на +8 степени, а пред употребата да се загре на +100 степени. Избегнувајте производи кои термички не се обработеним пр.мајонези од домашни јајца, а внимателно консумација на сладолед и разни кремови. За време на топлиот период во денот(од 10 до 17ч.) избегнувајте напорни физички активности, вклучувајќи и спорт и рекреативни активности. Неопходните работи завршувајте ги до 10ч или после 17ч. Носете светла и лесна облека,(запто светлите бои ја рефлектираат светлината) а при на директна изложеност на сонце, ставете заштитни очила и капа. Останете во затворени климатизирани простории(обичните вентилатори не помагаат кога температурата е над 35степени целзиусови). Затворете ги прозорците и ролетните во текот на деноти,а отворете ...
| | веќе видена | слични

Министерството за здравство на Република Македонија издаде препораки за граѓаните како да се однесуваат и како да се заштитат од горештините. Пред употреба задолжитено е миење на земјоделските, градинарските производи. Потребно е термичка подготовка на храната и нејзина консумација веднаш по подготовката. Ако тоа не се направи, така подготвената храна да се стави во фрижидер на +8 степени, а пред употребата да се загре на +100 степени. Избегнувајте производи кои термички не се обработеним пр.мајонези од домашни јајца, а внимателно консумација на сладолед и разни кремови. За време на топлиот период во денот(од 10 до 17ч.) избегнувајте напорни физички активности, вклучувајќи и спорт и рекреативни активности. Неопходните работи завршувајте ги до 10ч или после 17ч. Носете светла и лесна облека, а при директна изложеност на сонце, ставете заштитни очила и капа. Останете во затворени климатизирани простории(обичните вентилатори не помагаат кога температурата е над 35степени целзиусови). Затворете ги прозорците и ...
| | веќе видена | слични

Останато

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 449 | | | веќе видена

Обвинителките Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи или кој било обвинител назначен како вршител на должноста не можат да ја преземат функцијата на специјалната јавна ...
сите 436 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повеќе течности помалку храна, препораки за заштита од горештините

Од:
До кого (е-маил):
Порака: