Трабзон или Диферданж ривал на Работнички ако ја мине Јелгава


2 копии

Турската екипа Трабзонспор или Диферданж од Луксембург ќе биде противникот на Работнички во 3. квалификациско коло од Лигата на Европа, доколку македонскиот тим ја мине Јелгава од Летонија. „Романтичарите“ имаат негатива од еден гол (0:1) по првиот натпревар во Летонија, но таму прикажаа многу подобра игра Јелгава и како фаворити го дочекуваат во Скопје на 23 јули. Претходно, на извлекувањето во Нион нашиот шампион Вардар за противник во 3.коло од квалификациите на ЛШ го доби подобриот од пресметката Митјиланд – Линколн, секако под услов „црвено-црните“ во вторник во Скопје да го совладаат Апоел од Никозија.
| | веќе видена | слични

По триумфот во Белград (0-1), српскиот претставник славеше и во Грузија, по што прв обезбеди пласман во наредната фаза. Првиот погодок за Партизан го постигна Брашанац кој стрела во 37 минута, а триумфот го потврди Оумару во 64 минута. Во третата квалификациска рунда за пласман во ЛШ екипата на Партизан многу веројатно ќе игра против Стеауа која во Романија го пречекува Тренчин и од првата средба има сигурна предност од 2-0. КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛШ, ВТОРО КОЛО Дила Гори - Партизан 0-2 (0-1) Пјуник - Молде (прв меч 0-5) Милсами - Лудогорец (прв меч 1-0) ХЈК - Вентспилс (прв меч 3-1) Макаби - Хибернианс (прв меч 1-2) Линколн Гибралтар - Митјеланд (прв меч 0-1) Вардар - АПОЕЛ (прв меч 0-0) Жалгирис - Малме (прв меч 0-0) Крусадерс - Скендербег (прв меч 1-4) Астана - Марибор (прв меч 0-1) Фола - Динамо Загреб (прв меч 1-1) Стеауа - Тренчин (прв меч 2-0) Видеотон - ТНС (прв меч 1-0) Дундалк - Бате Борисов (прв меч 1-2) Лех - Сарајево (прв меч 2-0) Рудар - Карабах (прв меч 0-0) Стјарнан - Селтик (прв меч 0-2)
| | веќе видена | слични

Партизан и втор пат славеше над грузискиот тим. Партизан е првиот патник во 3.квалификациско коло од Лигата на шампионите, откако славеше и на гостувањето во Грузија со 0:2 кај Дила Гори. Првиот меч во Белград заврши со победа на Партизан од 1:0. Стрелци на головите беа Брашанац во 37.минута и Оумару во 64.минута. Противник на Партизан ќе биде Стеауа.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Партизан забележаа нова победа против Дила Гори и се првиот патник во третото квалификациско коло за настап во Лигата на шампионите. На гости „црно-белите“ од Белград попладнево беа поубедливи и славеа со 2-0. Првиот меч го доби Партизан со 1-0. Следен противник на шампионот на Србија, веројатно ќе биде Стеауа, екипа што има предност од 2-0 по првиот меч со Тренчин и реваншот го игра на свој терен во Букурешт.
| | веќе видена | слични

Партизан е првиот тим што од второто успеа да се пласира во третото квалификациско коло за Лигата на шампионите, откако српскиот првак славеше и на вториот дуел Дила Гори. По минималната победа од 1-0 во Белград, овојпат „црно-белите“ славеа со 0-2 на гостувањето во Грузија, благодарение на погодоците на Брашанац во 37. минута и на Умару во 64. минута. Следен противник на српскиот првак ќе биде составот на Стеауа. Dila – Partizan 0-2, all goals, 21.07.2015. HD by dm_525b2245553f8
| | веќе видена | слични
2 копии

Шансата на деценијата ја имаат вардаровите фудбалери, кои успеаа во Никозија да се одбранат и да донесат 0:0, па на Националната Арена „Филип Втори“ денеска имаат шанса да го продолжат походот кон групната фаза во Европа. Три децении претходно, една друга вардарова генерација ја оствари целта да остане подолго на меѓународна сцена. Во есента во 1985 година, Вардар првпат мина коло во Европа – падна Динамо Букурешт. Скопје ја памети и првата европска победа од далечната 1961 година, кога црвено-црните славеа над Данфермлајн со 2:0, без оглед што од Шкотска се вратија со „петарда“. Петар Шулинчевски и Томе Јакимовски од вардаровата генерација, коај го освои првиот трофеј во клупската историја (Купот на Маршалот Тито во 1961) пред 74 години ја запишаа првата вардарова европска победа. По таа, Вардар на европска промоција чекаше 34 години, до Динамо Букурешт и шансата да се мине барем едно коло не ја прошушти. Генерацијата со Дарко Панчев, Тони Савевски, Момчило Грошев, Драган Канатларовски, Чедомир Јаневски, ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Партизан се пласираа во третото квалификациско коло за Лигата на шампиони, откако со 2:0 триумфираа на гостувањето во Грузија над Дила Гори. „Црно-белите“ со вкупни 3:0 обезбедија понатамошен пласман и во следната рунда го очекуваат победникот од двобојот меѓу Тренчин и Стеауа, а романскиот првак во првиот меч во Словачка славеше со 2:0. Српскиот првак оствари водство во 37. минута со погодокот на Дарко Брашанац. Со овој резултат се замина на одмор, за сите дилеми да ги разреши Абубакар Оумару во 64. минута за конечни 2:0. Првите натпревари во третото квалификациско коло се играат на 28. и 29. јули, а реваншите на 4. и 5. август.
| | веќе видена | слични

По тешкиот меч во Никозија, „црвено-црните“ ги очекува уште потежок во Скопје. Македонскиот и кипарскиот првак одбројуваат од нула до повторното меѓусебно соочување Во првата ситуација покажа присебност, во втората и во третата внимателност и одличен рефлекс, во четвртата големо искуство. Ова се карактеристиките што Томе Пачовски ги демонстрираше на Кипар во првиот меч со АПОЕЛ од второто коло во квалификациите за Лигата на шампиони (ЛШ) на УЕФА. Одличното издание на „единицата“ на Вардар и на македонската репрезентација во Никозија ги фрустрира противничките фудбалери. Конечниот епилог беше чиста мрежа и најава за пеколен реванш во Скопје. „Беше тешко на Кипар. Времето не минуваше од 35 до 45 минута во првото полувреме. Но, за среќа, издржавме. Задоволен сум што му помогнав на Вардар во извлекувањето на овие 0:0 меѓутоа, сепак, придонес имаше од сите. Не' очекува уште потежок натпревар во Скопје. Сега ние мора да нападнеме“, вели Пачовски. „Црвено-црните“ сакаат да останат имуни на еуфоријата што се ...
| | веќе видена | слични

ЖДРЕПКА ЗА 3. КОЛО ЗА ЛИГА ЕВРОПА Со триумф в четврток над Јелгава, победникот на фудбалскиот Куп на Македонија Работнички ќе си обезбеди дуел со победникот од двомечот Трабзонспор (Турција) - Диферданж (Луксембург), во 3. коло од квалификациите за пласман во Лига Европа. Според вчерашната ждрепка во седиштето на УЕФА, Работнички во 3. коло прво би играл дома. Трабзонспор е голем фаворит во 2. коло, а во првиот дуел дома победи со 1-0 против Диферданж. Првите натпревари од 3. коло се играат на 30 јули, а реваншите се на 6 август. Работнички е меѓу клубовите што имаат значајно искуство во континенталните натпреварувања, а кои беа изненадени или наидоа на посилен отпор од релативно непознати ривали, во првите мечеви од 2. квалификациско коло за фудбалската Лига Европа (ЛЕ), во четвртокот. Освојувачот на Купот на Македонија загуби од летонска Јелгава со 0-1 на гости, исто како и во претходната рунда, кога беше поразен од Флора од Естонија. Работнички беше подобар противник и имаше повеќе шанси и посед на ...
| | веќе видена | слични

Македонија | Работнички ако ја надмине негативата од еден гол во дуелот со Јелгава за противник во третото квалификациско коло од ЛЕ ќе се сретне со подобриот од Трабзонспор и Диферданж... Клубот од Дебар Маало го дозна можниот противник во третото квалификациско коло од најмасовното европско натпреварување. Ждрепката во Нион попладнево го вкрсти Работнички со подобриот од дуелот помеѓу Трабзонспор и Диферданж. Клубот од Турција е голем фаворит, но на првиот натпревар, вчера пред своите навивачи забележа само минимална победа од 1-0. За пласман понатаму, освојувачот на Купот на Македонија следната недела во Скопје ќе треба да надополни негатива од еден гол, откако вчера несреќно загуби на гостувањето во Летонија. Работнички доминираше на натпреварот, но домаќините со првиот удар кон голот стигнаа до победа од 1-0. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нова ера за Македонија. Ера на просперитет, напредок и исполнети ветувања најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на конвенцијата на која коалицијата ги ...
сите 75 | | | веќе видена

 Не секогаш се потребни зборови за да ги покажете чувствата или ставот за нешто. Ако некој не ви се допаѓа или напротив, ви се допаѓа, ако лажете или пак ви е ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал ...
сите 211 | | | веќе видена

Брана во Порторико може да пукне и да загрози над 70.000 жители во два соседни града. Властите се обидуваат да ги мобилизираат сите ресурси. Ова се случува ...
сите 252 | | | веќе видена

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа, истакнал премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трабзон или Диферданж ривал на Работнички ако ја мине Јелгава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: