Парламентите на Австрија, Германија и Шведска го поддржаа договорот со Грција

Парламентите на Австрија, Германија и Шведска во петокот го поддржаа почетокот на преговорите со Грција за третиот пакет меѓународната финансиска помош за оваа презадолжена земја, трет во последните пет години. Големо мнозинство од пратениците во германскиот парламент гласаа за почеток на преговорите со Атина. Од 598 членови на Бундестагот кои гласаа, 439 беа „за“ новата финансиска инјекција за Грција, во износ од 86 милијарди евра. Германската канцеларка Ангела Меркел претходно ги повика пратениците да ги поддржат преговорите порачувајќи дека излегувањето на Грција во еврозоната би значело и хаос и насилство во земјата. Меркел обраќајќи им се на пратениците призна дека реформите и мерките за штедење со кои се согласи Атина во замена за финансиската помош ќе бидат тешки за грчкиот народ. „Нема никакви сомневања, договорот од понеделникот е тежок, рече и порача дека ќе биде тежок и за другите 18 земји од еврозоната кои мора да ги пронајдат 86-те милијарди евра со коишто ќе се овозможи тригодишната програма за ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис изјави за Си-Ен-Ен дека пвладата во Атина имала алтернативен план, но овој план не се однесувал до излегувањето на Грција од еврозоната, соопштуваат грчките медиуми. Никој Грекзит не би можел да е добар за Европа, а откако не може да е добар за Европа, не може да е добар и за Грција, вели Варуфакис, истакнувајќи дека Грекзитот бил теза на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле, со кого тој го разгледувал, но “не е сигурен дали тоа е и теза на германската канцеларка Ангела Меркел”. Варуфакис смета дека е полн парадкос владите на Грција и Германија да поставуваат во парламентите нов спасувачки план, во кој тие не веруваат. Поранешниот министер за финансии ги обвинува доверителите на Грција, велејќи дека тие ги затворија банките на земјата, бидејќи владата во Атина се осмели да го стави на референдум ултиматумот кој доверителите го дадоа. Јанис Варуфакис појаснува дека алтернативен план на владата не бил за излез на земјата од еврозоната, туку за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Варијантата со исклучување на Грција од еврозоната беше присутна во текот на преговорите на самитот во Брисел, потврди германската канцеларка Ангела Меркел во интервјуто за германската телевизија ARD, при што ги демантираше слуховите дека ќе поднесе оставка поради разногласието во врска со Грција во нејзината влада, а изрази подготвеност да се разгледа олеснување при исплатата на долгот на оваа земја. „Таква варијанта беше на масата“, рече Меркел зборувајќи за таканаречениот Грекзит и додаде дека „значително мнозинство гласаше за другото решение, а тоа е нешто коешто треба да се има предвид“. Германската канцеларка во продолжение од разговорот истакна дека Берлин со големо внимание ќе го следи извршувањето на сите обврски од страна на Грција во рамките на договорот за решавање на грчката криза. „Строго ќе ја следиме имплементацијата на сите делови од нашиот предлог“, рече Меркел. Според неа, во моментов не постои напредок во Грција во однос на одлуката за проблемот. „На почетокот од годинава уште и можеше да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Германскиот министер за економија Зигмар Габриел го критикуваше во телевизиско интервју колегата, министерот за финансии Волфганг Шојбле, бидејќи тој сугерираше дека Грција привремено треба да ја напушти еврозоната. Во текот на тешките преговори меѓу Атина и нејзините меѓународни доверители и челниците на еврозоната околу третиот пакет финансиска помош за спречување на банкрот и принудното излегување од еврозоната, кога грчката влада ја одби понудата од доверителите, германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле препорача Грција на пет години да го суспендира своето членство во зоната на еврото за да се фати во костец со своите големи економски проблеми. Меѓутоа, Зигмар Габриел, кој доаѓа од коалициската во власта Социјалдемократска партија (SPD), оваа идеја ја гледа како потенцијална иницијална каписла за зголемување на тензиите со конзервативците на канцеларката Ангела Меркел по прашањето на грчката должничка криза. „Според моето мислење, не беше мудро да се изнесува такво нешто како германска ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Еден од највозрасните и најпочитувани германски политичари во последнивте неколку децении, министерот за финансии Вофганг Шојбле тврди дека неговиот црвст став кон потребата за штедење во Грција е исправен и негира дека е во конфликт со канцеларката Ангела Меркел. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, Шојбле, кој за креатор на актуелната финансиска политика на еврозоната, е еден од ретките европски политичари кои излезот на Грција од еврозоната го сметаат за реална можност. Тој инсистира на поголемо штедење и зголемување на даноците Грција во замена за парите од нов пакет за спас - позиција која што има широка поддршка во Германија. Во интервју за неделникот „Шпигел“, Шојбле негира дека постојат разлики меѓу него и канцеларката Меркел, која има далеку пофлексибилен став кон грчките проблеми. - Различни ставови се дел од демократијата. Во таков случај заедно барате решение. Во тој процес секој има своја улога. Ангела Меркел е канцелар, јас сум министер за финансии... Госпоѓата Меркел и јас имаме една ...
| | веќе видена | слични

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле не ја исклучува можноста за оставка ако преговорите со Грција не трнат во насоката во која тој сака, пишува Der Spiegel. Шојбле појасни за “разлики во ставовите” во врска со несогласувањата кои во последниве недели се појавија меѓу него и германската канцеларка Ангела Меркел по прашањето за грчката криза. “Тоа е дел од демократијата”, посочи сепак министерот. “Политичарите имаат одговорности кои произлегуваат од нивната позиција. Никој не може да биде принуден да прави нешто што не сака. Ако некој се обиде, можам да одам кај претседателот и да побарам да ме ослободи “, вели уште Шојбле. Министерот сепак уверува дека со Меркел се сигурни во едно нешто – знаат дека можат да се потпрат еден на друг.
| | веќе видена | слични

БЕРЛИН - Канцеларката Ангела Меркел вчера ги повика германските пратеници да ги поддржат преговорите за третиот пакет помош за Грција, велејќи дека алтернативата е хаос и дека сугестиите оти Атина би можела привремено да го напушти еврото не функционираат. Меркел имаше обраќање пред парламентот, кој се очекува да даде јасна поддршка за тоа еврозоната да ги почне преговорите за нова програма за помош, иако министерот за финансии Волфганг Шојбле се посомнева дали тие ќе бидат успешни. Шојбле навести дека на Грција би можело да и' биде подобро да земе „тајм-аут“ од еврозоната, за да ги реши своите обесхрабрувачки економски проблеми. Но, Меркел силно ја поддржуваше идејата за преговарање на нов договор со Грција за да се спречи излез на земјата од еврозоната - „грегзит“ би можел да ја поткопа целата монетарна унија. „Алтернативата за овој договор не би била ’тајм-аут‘ од еврозоната туку предвидлив хаос“, изјави Меркел во Долниот дом на Бундестагот. „Ние би биле крајно небрежни и би дејствувале неодговорно ако ...
| | веќе видена | слични

Долниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот денеска на вонредна седница, по жестока дебата, го одобри договорот на кредиторите со Грција, со што се отвора можност за отпочнување преговири за трет пакет помош на Атина во вредност од 86 милијарди евра. „За“ усвојување на договорот се изјаснија 439 пратеници во Бундестагот, „против“ беа 109, а 40 беа воздржани. Германија е една од неколкуте земји-членки на еврозоната, чии парламенти треба да го одобрат договорот со Грција, пред да стапи во сила. На гласањето во Бундестгот му претходеше жестока расправа во која учествуваше и германската канцеларака Ангела Меркел, која ги повика пратениците да покажат солидарност и компромис за да и се помогне на Грција „да застане на нозе“, бидејќи алтернативата на тоа, како што рече, би бил хаос, како во Грција, така и во Европа. - Ние сакаме Грција да остане во еврозоната. Наспроти енормните грчки напори, стои енормната солидарност на Европа, посочи Меркел. Таа нагласи дека еврото е повеќе од валута и оти на Европа и е ...
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка Ангела Меркел на денешната вонредна седница на Бундестагот, на која ќе се гласа за продолжување на помошта за Грција, предупреди дека алтернатива на тоа би бил хаосот во Грција и во Европа. - Ние сме Грција да остане во еврозоната. Наспроти енормните грчки напори стои енормната солидарност на Европа, посочи Меркел. Таа посочи дека еврото е повеќе од валута и оти на Европа и е потребна способност за компромис. И германскиот вицеканцелар и шеф на Социјалдемократската партија (СПД) Зигмар Габријел во Бундестагот побара крај на дебатата за „грексит“ односно идејата Грција да ја напушти еврозоната, која викендот ја покрена министерот за финансии Волфганг Шојбле. Тој наведе дека кај народот постои голема скепса поради тоа, но потенцира оти „Германија е една силна, но и сочувствителна земја“. - Грција не ги исполни ветувањата. Ова е последен обид... за решавање на тешката задача, посочи Шојбле. Тој се заложи за понатамошни преговори со Грција додавајќи оти по преговорите може да се знае каква ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нова ера за Македонија. Ера на просперитет, напредок и исполнети ветувања најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на конвенцијата на која коалицијата ги ...
сите 75 | | | веќе видена

 Не секогаш се потребни зборови за да ги покажете чувствата или ставот за нешто. Ако некој не ви се допаѓа или напротив, ви се допаѓа, ако лажете или пак ви е ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал ...
сите 211 | | | веќе видена

Брана во Порторико може да пукне и да загрози над 70.000 жители во два соседни града. Властите се обидуваат да ги мобилизираат сите ресурси. Ова се случува ...
сите 252 | | | веќе видена

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа, истакнал премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Парламентите на Австрија, Германија и Шведска го поддржаа договорот со Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: