Останува препораката за старт на преговорите со ЕУ

Европската комисија денеска ќе го објави Извештајот за напредокот на Македонија, во кој се очекува потврдување на ланската препорака за отворање на пристапните преговори со ЕУ. Според најавите од Брисел, ќе добиеме генерално позитивен Извештај, но не и датум за почеток на преговорите со ЕУ, поради грчката блокада и спорот со името. Во Извештајот ќе биде нотирано дека земјата продолжува со исполнување на политичките критериуми, но треба да направи дополнителен прогрес во политичкиот дијалог, реформите на судството и јавната администрација, борбата против корупцијата, подобрувањето на бизнис-опкружувањето и слободата на изразувањето. Европската комисија ќе повика билатералните прашања да бидат решени од засегнатите страни во духот на добрососедство и да не бидат ставани на маса во процесот на пристапување на земјите во ЕУ. Премиерот Никола Груевски очекува Европската комисија да го валоризира вложениот труд во реформите. Според него, потврдување на препораката за преговори со ЕУ би значело дека Европската ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во пресрет на извештајот Европската комисија за напредокот на Македонија во 2010 премиеорт Груевски очекува во него реално да се рефлектира сработеното и да се потврди ланската препорака за старт на преговорите за членство во ЕУ. - Очекувам утрешниот извештај да даде оценка која што ќе ги рефлектира сите наши напори и енергија кои беа вложени во минатиот период и да биде на некој начин реален показател за она што го направивме и валоризација на нашиот досегашен труд. Очекувам да се потврди и да продолжи препораката од Европската комисија за почеток на преговори со Република Македонија,изјави Груевски. - Важно е каква ќе биде генералната оценка односно дали таа ќе биде во позитивно или во негативно светло и дали ќе се потврди или не веќе минатата година даденото мислење за почеток на преговорите-вели тој. Прашан дали беа неопходни новите вработувања во Секретаријатот за европски прашања иако се укажува на слабости во јавната администрација, премиерот Груевски рече дека верува дека реформите во оваа ...
| | веќе видена | слични

Скопје - Премиерот Никола Груевски изјави денес дека очекува Европската комисија во извештајот да ја повтори препораката од минатата година за Македонија за започнување на преговори за членство во ЕУ. Според Груевски извештајот реално ќе го рефлектира сработеното. Тој додаде дека е реално да се очекува во извештајот да се констатира напредокот и некои забелешки доколку ги има.Груевски додаде дека се ангажирани и надворешни екперти со кои се работи за реализација на некои одредени идеи за подобрување на јавната администрација и оти наскоро ќе се направат законски измени со кои реформите и модернизацијата на јавната админстрација ќе се фокусира во Министерство за информатичко општество. Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија ќе биде објавен утре,
| | веќе видена | слични

Владата очекува повторување на препораката за почеток на преговори со Европската Унија во утрешниот извештај на Европската Комисија. За Премиерот Груевски, ваквиот развој на настаните ќе значи валоризација на постигнатото во текот на изминатата година и уште една потврда дека Македонија се движи во вистинската насока на патот кон Европското семејство. За Премиерот нема да бидат изненадување ниту одредените забелешки кои Брисел ќе ги испорача на Македонска адреса. Според него, тоа ќе бидат насоките по кои треба да се движат евроинтегративните процеси во земјава во текот на наредната година. Македонија и во минатогодишниот извештај доби препорака за почеток на преговори, но истата на помина во Европскиот совет, поради грчката блокада и нерешениот спор за името. Александар Спасовски
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски во пресрет на утрешниот извештај на Европската комисија за Македонија, очекува да се потврди препораката од Европската комисија за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ „Очекувам утрешниот извештај да даде оценка која ќе ги рефлектира сите напори и енергија што беа вложени во минатиот период и да биде реален показател за она што го направивме, да биде валоризација на нашиот досегашен труд. Конечно очекувам да се потврди, да се продолжи препораката од Европската комисија за почеток на преговорите со Македонија. Тоа би значело дека Македонија и оваа година гледано од политички, економски и културолошки аспект е дојдена на ниво да ги започне финалните преговори за полноправно членство со ЕУ“, изјави Груевски. Во однос на слабостите кои се најавуваат во извештајот, Груевски смета дека во еден извештај е природно да се нотираат и напредокот и забелешките. „Таму ги има напредоците и има одредени забелешки односно препораки по кој што понатаму се очекува државата да постапи, ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски очекува новиот извештај на Европската Комисија за напредокот на Македонија во реформскиот процес да даде оценка која ќе содејствува на вложените напори во изминатиот период и да биде реален показател за тоа што е направено. -Конечно очекувам да продолжи и да се потврди препораката од Европската Комисија за почеток на преговори со Република Македонија. Тоа би значело дека и понатаму Европската Комисија како и минатата година, така и оваа, ќе смета дека Македонија гледано политички, економски или културолошки е дојдена на ниво да може да ги започне финалните преговори за полноправно членство во Унијата. Тоа за нас ќе значи дека земјата и понатаму со напредокот што го направила оваа година, останува подготвена за почетокот на преговорите и дека е направен напредок во речиси сите сектори, истакна Груевски.
| | веќе видена | слични

Премиерот Груевски очекува позитивен извештај од ЕК за напредокот на Македонија за оваа година. Вели дека е свесен за одредени забелешки кои ќе се однесуваат на гломазната администрација, партизираното судство и слободата на медиумите. Помош... Премиерот Груевски очекува позитивен извештај од ЕК за напредокот на Македонија за оваа година. Вели дека е свесен за одредени забелешки кои ќе се однесуваат на гломазната администрација, партизираното судство и слободата на медиумите. Помош во решавање на проблемот со превработеноста, вели, е побарана од странски експерти.
| | веќе видена | слични

Ги вработиле зошто така требало - вака накусо премиерот ги образложи 50-те нови вработени во Секретаријатот за европски прашања. Владата одлучила дека фалат дури 50 луѓе. Ако не критикуваат за гломазна администрација зошто ни се потребни 50 нови вработувања во СЕП? „Затоа што има потреба од нив“, вели Никола Груевски, премиер на Република Македонија. Премиерот не гледа проблем во новите вработувања и покрај критиките на Европската Комисија за преобемната и неефикасна јавна администрација. Тврди дека од другата година работите ќе бидат уште подобри оти, обврските околу реформите во администрацијата ќе му ги препуштел на министерот за информатичко општество Иво Ивановски. „Реформите и модернизацијата на јавната администрација ќе се фокусираат во едно министерство во кое што целосно ќе се фокусира на јавната администрација. Тоа ќе биде досегашното Министерство за информатичко општество, за кое што веќе дадовме предлог до Парламентот да биде Министерство за информатички општество и администрација“, рече ...
| | веќе видена | слични

- Очекувам утрешниот извештај да даде оценка која што ќе ги рефлектира сите наши напори и енергија кои беа вложени во минатиот период и да биде на некој начин реален показател за она што го направивме и валоризација на нашиот досегашен труд. Очекувам да се потврди и да продолжи препораката од Европската комисија за почеток на преговори со Република Македонија, изјави денеска Груевски по посетата на фабриката „Раде Кончар“ во Скопје. Тоа, рече премиерот, би значело дека и понатаму Европската комисија ќе смета дека државата политички, економски и културолошки е дојдена на ниво да може да ги започне преговорите за полноправно членство во Унијата. Според него, реално е кога има извештај од Европската комисија да се констатира напредокот и некои забелешки доколку ги има. - Реално е кога има извештај од ЕК да се констатираат и напредоците и некои забележки доколку ги има. Ние од тие забелешки ќе извелечеме поука и ќе јаправиме акционен план за нивно подобрување и на некој начин тие ќе бидат наш водич за следната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Останува препораката за старт на преговорите со ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: