Полска е за членство на Македонија во ЕУ

Никој нема да биде посреќен од мене кога тој процес ќе заврши и земји како Македонија ќе станат членки на НАТО и ЕУ, рече Сикорски Полска како иден претседавач на ЕУ се залага за проширување на ЕУ, за прием на Македонија и за што побрзо решавање на македонско-грчкиот спор за името, изјави полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски по вчерашната средба со шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, во Скопје. - Сакаме да оствариме амбициозно претседавање на Полска со ЕУ во втората половина на 2011 година кое подразбира проширување на европското семејство. Посебно сме заинтересирани да заврши процесот на проширување на Западен Балкан. Никој нема да биде посреќен од мене кога тој процес ќе заврши и земји како Македонија ќе станат членки на НАТО и ЕУ. Се надевам дека следната година е година на проширување на Унијата, рече Сикорски. Милошоски по средбата изјави дека Македонија и Полска имаат блиски и традиционални односи што е добра основа да се разговара за проекти кои ќе ја подобрат ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Полска, Радослав Сикорски. На средбата, информираат од владината прес-служба, станало збор за повеќе аспекти од билатералната соработка меѓу двете држави, кои се карактеризираат со висок степен на пријателство и взаемно разбирање, при што била изразена подготвеноста за нивно понатамошно продлабочување. Премиерот Груевски искажал благодарност за поддршката што Полска и ја дава на Република Македонија во напорите за побрзо приклучување кон НАТО и ЕУ и го информирал својот соговорник дека и покрај блокадата од страна на Република Грција, Владата посветено продолжува да работи на реформите и модернизацијата на општеството во насока на исполнување на стандардите за членство во ЕУ. Во таа насока, премиерот Груевски истакнал дека постои силна посветеност од страна на Република Македонија во процесот за изнаоѓање на взаемно прифатливо решение за спорот за името наметнат од Република Грција, што ...
| | веќе видена | слични

Се надевам дека следната година е година на проширување на Унијата. Полска, која во втората половина ќе претседава со Европската унија, навива што побрзо да се реши спорот со Грција за да Македонија конечно добие датум за преговори, порача од Скопје полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски. - Посебно сме заинтересирани да заврши процесот на проширување на Западен Балкан. Никој нема да биде посреќен од мене кога тој процес ќе заврши и земји како Македонија ќе станат членки на НАТО и ЕУ. Се надевам дека следната година е година на проширување на Унијата, порача за време на посетата на Република Македонија Сикорски. Тој денеска во Скопје оствари среба со својот македоснки колега Антоноо Милошоски со кого ја потпишаа Декларација со која Полска се обврзува да биде главен покровител на Македонија штом почнат преговорите за членство во Унијата во процесот на преговарање со Унијата. - Апелираме за поголема одговорност од официјална Атина, не само во односот кон Република Македонија, туку и во ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 8 ноември - Премиерот Никола Груевски се сретна со министерот за надворешни работи на Полска, Радослав Сикорски. Тие разговарале за билатералната соработка меѓу двете земји ко ја е со висок степен на разбирање и пријателство. Груевски и зразил благодарност за поддршката што Полска и ја дава на Република Македонија во напорите за побрзо приклучување кон НАТО и ЕУ и го информирал Сикорски дека и покрај блокадата на Грција, Владата посветено продолжува да работи на реформите во насока на исполнување на стандардите за членство во ЕУ. За економската соработка меѓу Македонија и Полска, и двајцата истакнале дека ќе се залагаат за понатамошно развивање
| | веќе видена | слични

Полска ќе биде покровител и ќе и помогне на Македонија во две важни области во пристапните преговори за членство во ЕУ, кога тие ќе почнат - правда и внатрешни работи и заедничка надворешна и безбедносна политика. Ова е предвидено во декларацијата што денеска во Скопје ја потпишаа шефовите на дипломатиите на Полска и Македонија, Радослав Сикорски и Антонио Милошоски. Се надеваме дека спорот за името со Грција ќе биде успешно решен и Македонија ќе може да стане членка на НАТО и ЕУ, изјави Сикорски. Милошоски побара од ЕУ зголемено внимание во изнаѓање на решение за како што реше уникатниот спор кој трае дваесетина години. Милошоски оцени дека е тешко да се разбере грчкиот наципонален пристап во спорот кој најкратко би можел да се дефинира како комбинација на грчка национална супериорност и македонски обид за одбрана на националното достоинство. Полска, во вториот дел од наредната година ќе претседава со ЕУ, а министерот Сикорски изрази надеж дека тоа ќе биде година на проширување на ЕУ.
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Полска, Радослав Сикорски. На средбата, информираат од владината прес-служба, станало збор за повеќе аспекти од билатералната соработка меѓу двете држави, кои се карактеризираат со висок степен на пријателство и взаемно разбирање, при што била изразена подготвеноста за нивно понатамошно продлабочување. Премиерот Груевски искажал благодарност за поддршката што Полска и ја дава на Република Македонија во напорите за побрзо приклучување кон НАТО и ЕУ и го информирал својот соговорник дека и покрај блокадата од страна на Република Грција, Владата посветено продолжува да работи на реформите и модернизацијата на општеството во насока на исполнување на стандардите за членство во ЕУ. Во таа насока, премиерот Груевски истакнал дека постои силна посветеност од страна на Република Македонија во процесот за изнаоѓање на взаемно прифатливо решение за спорот за името наметнат од Република Грција, што се води под покровителство на ...
| | веќе видена | слични

2011 ќе биде година на проширување на Европската унија, ветува полскиот министер за надворешни работи. Полска, која во втората половина ќе претседава со Европската унија, навива што побрзо да се реши спорот со Грција за да Македонија конечно добие датум за преговори. Заедно со Унгарија, идниот претседавач, сериозно ќе се посветат на интегрирање на Западен Балкан. - Сакаме да оствариме амбициозно претседавање на Полска. Посебно сме заинтересирани да заврши процесот на проширување на Западен Балкан. Никој нема да биде посреќен од мене кога тој процес ќе заврши и земји како Македонија ќе станат членки на НАТО и ЕУ. Се надевам дека следната година е година на проширување на Унијата - вели Радослав Сикорски. Двајцата министри потпишаа Декларација со која Полска се обврзува да биде главен покровител на Македонија штом почнат преговорите за членство во Унијата во процесот на преговарање со Унијата. Варашава ќе помага во реформирање на двете клучни области: правда и внатрешни и заедничката безбедносна политика. ...
| | веќе видена | слични

Примиерот Никола Груевски на средбата со шефот на послката дипломатија Радослав Сикорски го повтори ставот дека земјата е псоветена на решавањето на спорот за името и асоцирање на ЕУ и НАТО На средбата, информираат од владината прес-служба, станало збор за повеќе аспекти од билатералната соработка меѓу двете држави, кои се карактеризираат со висок степен на пријателство и взаемно разбирање, при што била изразена подготвеноста за нивно понатамошно продлабочување. Премиерот Никола Груевски искажал благодарност за поддршката што Полска и ја дава на Република Македонија во напорите за побрзо приклучување кон НАТО и ЕУ и го информирал својот соговорник дека и покрај блокадата од страна на Република Грција, Владата посветено продолжува да работи на реформите и модернизацијата на општеството во насока на исполнување на стандардите за членство во ЕУ. Во таа насока, премиерот Груевски истакнал дека постои силна посветеност од страна на Република Македонија во процесот за изнаоѓање на заемно прифатливо решение за ...
| | веќе видена | слични

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Шикорски и неговиот македонски колега Антонио Милошоски на прес-конференција во Скопје. Полска е посебно заинтересирана и за време на своето претседателство со ЕУ ќе се ангажира за проширување на Унијата, осебено на Западниот Балкан, изјави шефот на полската дипломатија Радослав Шикорски при посетата на Скопје. Полска ќе претседава со Унијата во втората половина од наредната година. На заедничка прес-конференција со својот македонски колега Антонио Милошоски, Шикорски рече дека се надева оти наредната година ќе биде година на проширување на Унијата. Никој нема да биде посреќен од мене кога ќе заврши процесот и ќе почнеме да примаме земји како Македонија во НАТО и во ЕУ. „Никој нема да биде посреќен од мене кога ќе заврши процесот и ќе почнеме да примаме земји како Македонија во НАТО и во ЕУ.“ Шикорски изјави дека Македонија нема проблем со своето име, но повика на флексибилност од двете страни во преговорите за името и изрази надеж дека спорот ќе биде решен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 232 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на ...
сите 67 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од ...
сите 244 | | | веќе видена

Во главниот град на Боливија, Сукре, избија судири откако опозициската лидерка во Сенатот, Жанин Анес, се прогласи за привремена претседателка на земјата, по ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полска е за членство на Македонија во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: