Ѓоковиќ ја одбрани титулата на Вимблдон


2 копии

Новак Ѓоковиќ ја одбрани титулата на Вимблдон, откако во финалето славеше над Роџер Федерер со 3:1 (7:6, 6:7, 6:4, 6:3). Ѓоковиќ ја освои деветтата Грен слем титула, вкупно трета на Вимблдон. Српскиот и швајцарскиот тенисер го одиграа својот 40-от меѓусебен дуел, по вимблдонското финале двајцата имаат по 20 победи. Исто така Ѓоковиќ ја забележа јубилејната 200-та победа на Грен слем турнирите. Ривалството на Ѓоковиќ и Федерер е второто најголемо во Опен ерата, повеќе меѓусебни дуели Србинот ина одиграно само со Рафа Надал, вкупно 44. Федерер и Надал се единствените против кои Ѓоковиќ има најмалку 20 победи. Ѓоковиќ со победата над Федерер успеа она што ниту еден тенисер не го направил речиси една деценија, тој ја одбрани титулата на Вимблдон. Со оваа титула тој на вечната листа ги премина тениските легенди : Андре Агаси, Иван Лендл, Џими Конорс, Кен Роузвел и Фред Пери, кои имаат освоено по осум Грен слем титули. Самото финале траеше повече од три часа, а една беше во прекин поради дожд. Ѓоковиќ бчагодарение ...
| | веќе видена | слични

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ, втор пат по ред во финалето на Вимблдон го порази Роџер Федерер и пред нос му ја однесе титулата. Во разговор со новинарите, Ноле откри дека малото прекинување на мечот поради дождот во третиот сет се покажало како одличен момент за разговор со својот тренер Борис Бекер. -Ме посоветува да ги упростам работите, да се сетам зошто сум тука, на важноста на мечот и фактот дека секое утро се будите, тренирате, работите и ги повторувате истите нешта со цел да се најдете во позиција да се борите за најголемата титула на светот и да играте со еден од најголемите ривали. Се обиде да ме охрабри и да ја извлече од мене менталната сила, како и да ми ја пренесе целата поддршка, рече Ѓоковиќ. Очигледно Германецот одлично си ја заврши својата работа што резултираше со победата на српскиот тенисер. -Финалето лесно можеше да биде благонаклонето кон Федерер, но паузата поради дождот ми одеше во прилог. Борис се симна и малку разговаравме. Знаев во кои сегменти морам да бидам подобар и после ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прославениот тениски ас, Борис Бекер кој во моментов е тренер на Новак Ѓоковиќ смета дека неговиот пулен е силен како уличен борец и дека токму поради тоа му дал таков прекар. Ѓоковиќ во неделата уште еднаш потврди зошто во моментов е број еден во светот, откако со 3:1 во сетови го победи Рожер Федерер со што стигна до третата титула на Вимблдон, вкупно деветта на големите турнири. - Тој е навистина силен, јас му дадов прекар „уличен борец“-што е потешко, тој е се подобар. Кога крвари, ќе стисне заби и продолжува понатаму. Тоа е неговата карактеристика. Тоа и беше клучен момент на мечот со Федерер кога двајцата имаа брејк топки на почетокот од третиот сет. Тогаш мечот се „кршеше“, но Новак е искусен играч, кој знае да почувствува и помириса таков момент. Таквиот пристап не може секогаш да функционира, но барем не се кае потоа. На почетокот на третиот сет тој го доби мечот со Федерер,-изјавил Бекер.
| | веќе видена | слични

Само пред два дена Новак Ѓоковиќ го победи Роџер Федерер во драматичното финале на турнирот Вимблдон втора година по ред. Сето ова се случи пред очите на многу познати луѓе кои трепкаа тензично, додека го гледаа натпреварот. Српскиот шампион го освои Купот пред ѕвезди како Бенедикт Камбербач, Пипа Мидлтон, Наоми Кембел, Ана Винтур, Хју Грант и Кејт Винслет, кои стискаа палци и за Федерер. Така 28-годишниот Новак, чиј тренер е тенис легендата Борис Бекер, си ја зајакна својата позиција на светски број еден, освојувајќи деветтата титула од гренд слем. Мандаторот на “Оскар” холивудскиот актер Бредли Купер го следеше финалето заедно до сопругата на Роџер – Мирка, но тоа не помогна на неговиот миленик да освои победа. Актерките Хелена Бонам Картер и Кристин Скот Томас исто го гледаа финалето на централниот терен. Поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон, италијанскиот фудбалер Алесандро Дел Пиеро и актерите Клајв Овен, Џереми Пиван и Арон Тејлор Џонсон , исто го набљудуваа натпреварот. Видете ...
| | веќе видена | слични

Српскиот тенисер на финалето на Вимбдлон го победи Роџер Федерер освојувајќи го турнирот по трет пат. Дефинитивно најгорда на својот долгогодишен партнер со кој е во брак од лани и го има синот Стефан, беше преубавата Јелена Ристиќ. (ФОТО:ЕПА) Јелена меѓу тенискиот, но и светскиот шоубизнис, веќе со години е препознатливо лице откако почна се занимава со хуманитарни работи. Таа ја води и хуманитарната организација на Новак, а многумина ќе се сложат дека таа е најдобар промотер на својот успешен сопруг. (ФОТО:ЕПА) Јелена на трибините срдечно се поздравуваше со многу познати ликови, меѓу кои и таканаречената „ледена дама“, уредничката на американскиот „Вог“, Ана Винтоур, која сигурно за стајлингот на Јелена имала само пофални зборови. (ФОТО:ЕПА)
| | веќе видена | слични

Британските медиуми пренесуваат еден смешен и непријатен, за Новак Ѓоковиќ, момент од Вимблдон, кој патем го освои токму тој. На финалниот меч со Роџер Федерер, што се играше вчера, Ноле во еден момент толку многу се изнервира кога изгуби поен, што сакаше да ја искине маицата, но немаше доволно сила. Тогаш српскиот тенисер се помири со судбината и ја соблече маицата „регуларно“. Но, сепак, на крајот последен се смееше Ноле. По освојувањето на титулата, тој им се заблагодари на сите преку Фејсбук: - Толку сум среќен и горд и исполнет! Едно големо благодарам на мојот тим, на мите фанови и сите прекрасни луѓе кои ме бодрат и навиваат за мене. Се чини, сепак, дека тенисот е групен спорт, во кој сите заедно сме еден тим. (Фото: ЕПА) Вчера се одржа и свечена вечера на која шампионите Новак Ѓоковиќ и Серена Вилијамс одиграа интересен победнички танц:
| | веќе видена | слични
2 копии

Новак Ѓоковиќ ја одбрани титулата на Вимблдон, а во репризата од минатогодишното финале го победи Роже Федерер со 7:6, 6:7, 6:4 и 6:3. Но, победата воопшто не беше лесна, а тоа, меѓу другото, можеше да се забележи и од реакциите на Ѓоковиќ. Пример, во вториот сет српскиот тенисер дотолку загуби контрола над темпераментот што во налет на бес се обиде да ја искине маицата. Иако тоа претходно му одеше од рака, овој пат парчето облека беше посилно од неговата енергија и нервоза, па не попушти пред деструктивните обиди на Ноле. 28-годишниот тенисер на крајот на „традиционален“ начин ја соблечен тениската блуза.
| | веќе видена | слични

Бесниот Роџер Федерер по поразот вчера на финалето од Вимбилдон, го игнорираше Новак и помина како да нема никој. Новак во големото финале го победи Федекс со 7-6, 6-7, 6-4,6-3, а швајцарецот причината за поразот ја бараше во дождот. Колку беше лут и бесен швајцарецот, најдобар показател е тоа што не го примети Џоковиќ и неговата Јелена, во тунелот.
| | веќе видена | слични

АМЕРИКАНКАТА ГО ОБЕДИНИТЕ СИТЕ ЧЕТИРИ ГРЕНД СЛЕМА Американката Серена Вилијамс е победничка на овогодинашното издание на Вимблдон. Таа ја оправда фаворитската улога на неофицијалното светско тениско првенство и во финалето, по 82 минути игра, ја победи Габрине Мугуруза со 6.4 и 6:4 и стигна до шестата круна. Истовремено, Американката по втор пат во кариерата победи во низа на сите четири Грен слем турнири. Шпанската тенисерка која со солзи го прими трофејот беше охрабрена од Серена. - Не биди тажна. Верувај ми, набргу и ти ќе го кренеш победничкиот пехар. Ти си голема шампионка - и рече Американката на Магурузо која и возврати. Фото АП - И натаму докажуваш дека си број еден. Горда сум, уживав во играта иако ми е тешко да зборувам. Среќна сум поради прикажана игра и поради поддршката од публиката. Инаку, Мугуруза и покрај поразот го оствари најдобриот резултат во кариерата. Серена има вкупно 21. Гренд слем титула во кариерата. Повеќе од неа имаат Маргарет Крот 24 и Штефи Граф 22. Вчера, во машкото финале ...
| | веќе видена | слични

Вториот тенисер на АТП ранкингот Роџер Федерер, изјави дека нема да му биде потребно многу време за психички да се врати и да се консолидира по поразот од Новак Ѓоковиќ во финалето на Вимблдон. Ѓоковиќ во исклучителното финале вчера го совлада Федерер со резултат 7:6 (7-1), 6:7, (10-12), 6:4, 6,3, И така стигна до својот трет трофеј на терените на Вимблдон. „ Брзо ќе се вратам психички, и понатаму мислам дека имав одличен турнир. Може да имате одлични турнири, иако на крај не освоите нешто. Останав со празни раце, за мене оној кој го добива пехарот кој го добив јас, не е победник. Мислам дека тоа сите го знаат. Со среќа, сум победувал овде во минатото и не мора ништо да трчкарам “, смета Федерер. Федерер овде има седум импозантни триумфи, а се натпреваруваше за својата осма титула, во својата богата кариера.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева и Зоран Заев се лице и опачина на иста паричка која што значи криминал. Катица Јанева е рекетарот на Зоран Заев, а Заев e човекот кој и даде ...
сите 554 | | | веќе видена

Денеска, претставници на СЈО, за првпат се произнесоа за апсењето на нивната шефица Дипломатските претставници во Скопје се воздржуваат од јавни изјави за ...
сите 265 | | | веќе видена

Винсент Компани летово се врати во Андерлехт и тоа во необична улога како играч-тренер, сепак по само четири кола од новата сезона ќе бидат направени одредени ...
сите 53 | | | веќе видена

Катица Јанева на начинот на кој дојде да го предводи СЈО како исклучително важна институција за расчистување со криминалните последици од бомбите на ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоковиќ ја одбрани титулата на Вимблдон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: