Спектаклот „Кармина Бурана“ за старт на „Охридско лето“


На грандиозниот мултимедијален проект на шпанскиот ансамбл „Ла фура делс Баус“ учествуваа повеќе од 150 изведувачи Со изведба на „Кармина Бурана“ од Карл Орф на ансамблот „Ла фура делс Баус“ од Шпанија под диригентската палка на Џозеп Висент вечерва на сцената на Античкот театар во Охрид свечено беше отворено 55. издание на фестивалот „Охридско лето“. За грандиозниот мултимедијален проект на сцената се појавија повеќе од 150 изведувачи. Заедно со оркестарот на Македонската филхармонија и оркестарот и хорот на Македонската опера и балет настапија и тројцата врвни оперски уметници - сопранистката Беатрис Дијаз и баритонот Хозе Мануел Дијаз од Шпанија, рускиот контратенор Васил Корошев, како и шпанската актерка Лука Еспиноза. Од импознтните сценско-визуелни ефекти во еден момент публиката добива впечаток дека луѓето на сцената лебдат. Цилиндарот со дијаметар од десет метри кој ја опкружуваше сцената на Антички театар, а слики на огромна месечина, топење, водопади, флорални екстази, гроздобер во живо, вино, ...
| | веќе видена | слични

СО ВИЗУЕЛЕН СПЕКТАКЛ НА "КАРМИНА БУРАНА" ОТВОРЕНО 55.ОХРИДСКО ЛЕТО Час и половина траеше уживањето во сценското шоу на шпанската атракција "Ла Фура делс Баус" со изведбата на кантата "Кармина Бурана" од Карл Орф, на прексиноќешното отворање на 55. Охридско лето. Сè што беше најавено, од атак на сите сетила од угледната трупа, беше остварено. Во кантата во која се пеат средновековни текстови за пролет, љубов, за уживање, видовме и почувствуваме многу страст. Црвената боја преовладуваше на сцената, преку видеоматеријалите -јаркоцрвени женски усни, срце кое чука, црвено вино, крв. Една од оперските солистки, навидум гола, во месо боја трико и со јаркоцрвено обележани гради, долго време поминуваше насмеана под црвената вода во стаклен сад со гроздови. Садот за друга арија беше искористен и за сцена со баритонот. Контратенорот, пак, како и дел од оперските певици пееја висејќи на кран над сцената, додека танчарките и дел од хорот, како светулки со мали светла над партитурите трчаа низ публиката, обземајќи го цел ...
| | веќе видена | слични

Спектакл со над 150 изведувачи, солисти во вода, актерска игра, лебдење над сцената и фантастична визуализација, приредија уметниците од Шпанија со грандиозната мултимедијална „Кармина Бурана“, која привлече илјадници посетители на отворањето на фестивалот. Сцената на Антички беше опкружена од цилиндар со дијаметар од десет метри, а врз него беа проектирани слики на гигантска месечина, топење, водопади, флорални екстази, гроздобер, вино, вода и оган ЈУБИЛЕЈНО ИЗДАНИЕ НА „ОХРИДСКО ЛЕТО“ Со изведба на познатата кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф, во продукција на ансамблот „Ла Фура делс Баус“од Шпанија, под диригентство на Хозеп Винсент, а придружувани од оркестарот и хорот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија, завчера на сцената на Античкиот театар во Охрид беше отворено јубилејното, 55-то издание на фестивалот „Охридско лето“. Спектакл со над 150 изведувачи, солисти во вода, актерска игра, лебдење над сцената и фантастична визуализација, ни приредија ...
| | веќе видена | слични

Драмскиот дел од 55. фестивал „Охридско лето“ вечер ќе почне со гостување на Новосадско позориште со претставата „Неопланта“ од Ласло Вегел во режија на Андраш Урбан. Според Вегел и Урбан, претставата е перманентна историја на нaционалните конфликти во кои поединци паѓаат и се вознесуваат, бараат вистина и се лажат, живеат и умираат, убиваат и се убиени, како незапирливи членови, родови и видови меѓу кои стои амбис. Вегел пишува дека во ветената или проколнатата земја или Неопланта порано или подоцна мора да се соочиме со фактот дека ние сме одвоени и од најдобрите пријатели со бездна, која не може да се прескокне. Режисерот Урбан е добитник на многу награди и признанија за најдобра режија и сценографија, меѓу кои се специјалните награди во Будимпешта во 2010 и во Скопје во 2011 година. Годинашното „Охридско лето“ свечено беше отворено синоќа ма Античкиот театар со „Кармина Бурана“ од Карл Орф, во изведба на ансамблот „Ла фура делс Баус“ од Шпанија, во придружба на оркестарот на Македонската опера и балет и ...
| | веќе видена | слични

Едно од најмаркантните дела на 20-от век, сценската кантата „Кармина Бурана" на германскиот композитор Карл Орф, доживеа модерна изведба преку шпанската продукција „Ла Фура дел Баус". Токму таквата изведба го отвори овогодинешното 55-то издание на фестивалот „Охридско лето". Ла Фура дел Баус заедно со Македонската филхармонија и Македонската опера и балет, приредија сензационално, музичко, театарско и енергично шоу. Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, кој како покровител на манифестацијата го прогласи за отворено 55 издание на Фестивалот, посочи дека „Охридско лето" не збогатува со музички, сценски и ликовни дела. Во името на уметниците се обрати режисерот Љубиша Георгиевски, кој нагласи дека уметниците се тие што создаваат надеж за светот. Цилиндар со дијаметар од 10 метри ја опкружуваше сцената на Антички театар, додека на него беа проектирани слики на гигантна месечина, топење на мраз, гроздобер во живо, вино, вода и оган. Солисти во вода, уметници качени на кранови, актери кои се движат помеѓу ...
| | веќе видена | слични

Музичко-сценскиот спектакл, операта „Кармина Бурана“, го изведоа шпанскиот ансамбл „Ла фура делс Баус“, Македонската опера и балет и Македонската филхармонија, под диригентство на Хозеп Висент На Античкиот театар во Охрид завчеравечер, со изведбата на незаборавниот музичко-сценски спектакл, операта „Кармина Бурана“ од Карл Орф, од страна на шпанскиот ансамбл „Ла фура делс Баус“, Македонската опера и балет и Македонската филхармонија, под диригентство на Хозеп Висент, свечено започна 55. издание на фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 150 изведувачи со својата изведба го задржаа вниманието на публиката, а успешно беа вклопени многу возбудливи сцени, специјални ефекти, особено 10-метарскиот цилиндар кој ја опкружуваше сцената на Антички, додека на него беа проектирани слики на гигантска месечина, флорални екстази, гроздобер во живо, вино, вода и оган. Фестивалот го отвори покровителот, претседателот Ѓорге Иванов , кој во своето обраќање истакна дека убавината е таа што ќе го спаси светот, човекот повторно ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Едно од најмаркантните дела на 20 век, сценската кантата "Кармина Бурана“ доживеа модерна верзија преку шпанската продукција, во која уживаше публиката во преполниот Антички театар, сцена која на моменти изгледаше и премала за едно толку спектакуларно шоу Операта "Кармина Бурана“, дефинитивно, е најдоброто нешто што можеше да му се случи на отворањето на јубилејното 55. издание на фестивалот "Охридско лето“. Операта на Карл Орф во изведба на ансамблот "Ла Фура дел Баус“ од Шпанија понуди неверојатна музичко-сценска целина, како што беше и најавена, која со право може да се нарече празник за сите сетила. Затоа што на сцената имаше се, и реквизити, и аквариуми со вода, и танци, и глума, и специјални ефекти..., па дури и парфеми за сите чувства и сетила да се вклучат во уживањето, кое, според најавите на селекторот на драмскиот дел Ѓорги Јолевски, треба да биде дел од овогодишната фестивалска приказна, екстракт на љубов и убавина. Највпечатлив дел на сцената беа аквариумот и танцот во него, како и цилиндарот со ...
| | веќе видена | слични

Магично-визулно беше завчеравечер во Античкиот театар во Охрид. Во вековната меморија на сцената свои визуелни одблесоци остави претставата „Kармина Бурана“ како претстава за отворање на 55. издание на меѓународниот фестивал Охридско лето. Нејзиното ново видување, пренесено преку атрактивни сцени, во кои сенките и светината ја создаваа приказната, ја донесе шпанската продуцентска куќа „Ла Фура Делс Баус“. Делото на германскиот композитор Kарл Орф во ваква форма беше приемливо за публиката, која аплаудира неколку пати додека траеше изведбата. Педесетина хористи, четворица солисти, двајца диригенти, хорот и оркестарот на Македонската опера и Македонската филхармонија, односно речиси стотина актери на сцената на Античкиот театар создаваа претстава на визуелна импознатност. Платно на кое се проектираат слики, голем сад со вода во кој плива и создава форми со своето тело едена актерка, а подоцна и актер, водопади, голем кран, кој ги извишува оперските пејачи десетина метри над сцената, голем ЛЕД-ѕид, ротирачки ...
| | веќе видена | слични

ШПАНЕЦОТ ХОЗЕП ВИСЕНТ СКРИЕНА ЅВЕЗДА НА СПЕКТАКЛОТ ЗА ОТВОРАЊЕ Четириесет и петгодишниот Шпанец Хозеп Висент, диригент на аудиовизуелниот спектакл "Кармина Бурана" на отворањето на Охридското лето, речиси цела вечер беше зад завесата од тил, свртен со грб, раководејќи со стотината изведувачи на сцената, во комплицирани технички услови. Публиката уживаше во препознатливата и популарна музика на Карл Орф, обземена и со танчарските и визуелни ефекти, сe до моментот кога на видеото, на проѕирната завеса, не се појави тој Висент во крупен план, како занесено, со широка насмевка диригира со оркестарот. По тие неколку минути, шоуто без видеото со него продолжи, но повеќето од женската публика остана со мислите зад тилот, размислувајќи за згодниот диригент и жалејќи што повеќе не го гледа. На поклонот, се разбира како водач на спектаклот, тој доби заслужен аплауз, а дамите, коментирајќи ја неговата појава, брзаа по високите камени скали да го пресретнат на службениот влез на Антички. Дрес-код за централниот летен ...
| | веќе видена | слични

Грандиозен почеток на најголемата музичко сценска манифестација во државава, кој го отвори светски познатиот шпански ансамбл Ла фура дел баус, со изведба на едно од најмаркантните музички дела на 20 век Грандиозен почеток на најголемата музичко сценска манифестација во државава, кој го отвори светски познатиот шпански ансамбл Ла фура дел баус, со изведба на едно од најмаркантните музички дела на 20 век ,,Кармина Бурана”. Со овации, поклониците на уметноста на отворената сцена на Античкиот театар, покажаа дека уживаат во спектакуларниот перформанс на уметниците, кој во ваква форма за прв пат се случи не само кај нас и во регионот туку и пошироко. Фестивалот за отворен го прогласи претседателот Ѓорге Иванов. ,,Охрид е одново центар на светот зашто тука се напластени серија цивилизации. Да се биде граѓанин на Македонија тоа значи културен чин” - рече истакнатиот режисер Љубиша Георгиевски, кој во име на македонските уметници им се обрати на присутните. ,,Кармина ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на годишниот Амбасадорски совет којшто годинава е посветен на европската перспектива на Република Северна Македонија. ...
сите 281 | | | веќе видена

И покрај болеста и сите совети кои ги добиваше „Гранде Синиша“ одлучил да го исполни ветувањето кое им го дал на играчите. Српскиот стратег и актуелен тренер ...
сите 33 | | | веќе видена

Единствено нешто што направи оваа влада е што успеа со ора и чочеци да го пушти патниот правец Демир Капија-Смоквица, кој целосно беше направен од претходната ...
сите 50 | | | веќе видена

Наставниците се незадоволни од најавеното зголемување на платите од пет отсто. Претседателот на СОНК, Јаким Неделковски, ѝ дава рок на владата од уште една ...
сите 52 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спектаклот „Кармина Бурана“ за старт на „Охридско лето“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: