Вучиќ нападнат во Сребреница, му се подготвува ли нешто на Балканот?

Во јавноста се проширија и шпекулации дека нападот врз српскиот премиер во Поточари бил испланиран и организиран со амин од Сараево и Лондон. Ова го отвора прашањето дали повторно се подготвува нешто во регионот, со оглед на општиот став за кревката толеранција кај народите на Балканот Одбележувањето на 20-годишнината од масовните убиства на бошњачко население во Сребреница во саботата не помина мирно. Сенка на комеморацијата стави инцидентот кога премиерот на Србија Александар Вучиќ беше погоден со камен во лице и беше полесно повреден. Вучиќ и луѓето од неговата делегација беа евакуирани. На влезот на гробиштата, масата ја проби заштитната ограда и тргна кон Вучиќ и неговата делегација. Кон нив беа фрлени камења, шишиња со вода, чевли. Масата луѓе извикувала „Четнику, оди дома„. По инцидентот во Поточари премиерот Вучиќ, кој и се обрати на јавноста по вонредната седница на Владата изјави дека тој бил предизвикан од група насилници од Србија. - Ја предводев нашата делегација на помен на загинатите невини ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, по повод нападот во Сребреница, дека нема да ја промени својата политика и оти мора да се создаде заедничка иднина за сите, па и, како што кажа, за неговите напаѓачи, јави Танјуг. - Мора да создадеме заедничка иднина за сите, па и за луѓето кои ме нападнаа, изјави Вучиќ за весникот, кој на првата страница под наслов „Ја продолжувам политиката на помирување, наспроти нападот“, ја објави таа изјава. - Нема да ја променам својата политика, мојата рака и натаму е пружена. Мораме да мислиме на иднината и да создадеме основа за подобар живот на Бошњаците и Србите, рече Вучиќ и додаде дека инцидентот уште повеќе го уверил дека сите напори мора да се вложат во помирување. Освен тоа, Вучиќ изнесе обвинувања на сметка на босанско-херцеговската полиција. - Наслутував дека ќе ме исвиркаат, сметав и на навреди, но не претпоставив дека ќе бидам изложен на организиран напад, а босанската полиција да не ме заштити, додаде Вучиќ. ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи во Белград упатило барање до властите во Босна за нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Сребреница на 11-ти јули да бидат идентификувани и казнети напаѓачите, пренесе „Balkan Insight“. „Сакаме целосна истрага. Не само истрага без резултат, а апсења – и тоа не само на директните сторители, туку и на организаторите на „нападот“, изјави српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ. Дачиќ го опиша нападот како „обид за убиство и линч на премиерот на една држава“. Според локалните медиуми, досега има само еден уапсен. Нападот над Вучиќ со камења и шишиња ја помрачи 20-годишнината од геноцидот во Сребреница. За време на церемонијата, на која Александар Вучиќ одлучи да присуствува, им оддаде почит на над 8.000 убиени босански мажи и момчиња во утврдената од ОН „безбедна зона“ во 1995 година. Иако Вучиќ одбива да го користи терминот „геноцид“, тој одлучил да присуствува на денот на комеморацијата. Тензиите околу годишнината ескалираа и откако Русија, сојузник на ...
| | веќе видена | слични

Србија побара темелна истрага за лицата што фрлаа камења и шишиња со вода врз премиерот Александар Вучиќ во Сребреница, акт кој српскиот министер за надворешни работи го нарече „обид за убиство“-информира БИРН Белград. Министерството за надворешни работи на Србија, испрати допис до босанското министерство, со кој бара од босанските власти, да ги пронајдат и казнат лицата што на 11 јули фрлаа предмети врз премиерот Вучиќ во Сребреница. „Бараме целосна истрага. И не само истрага без резултати, туку апсења, не само на непосредните сторители, туку и на организаторите [на нападот]“, изјави на 13 јули, министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ. „Ова беше обид за убиство и линч на премиер на една држава“. Досега, само едно лице е уапсено за нападот, пишуваат медиумите. Инцидентот фрли сенка на одбележувањето на 20-годишнината од геноцидот во Сребреница, со која им беше оддадена почит на над 7.000 убиени бошњачки мажи и момчиња во „безбедносната зона“ на ООН. Тие беа убиени од силите на босанските Срби, ...
| | веќе видена | слични

Инцидентот може негативно да влијае врз стабилноста во регионот и претставува јасен сигнал дека сѐ уште не се надминати омразата и разликите што постојат во Босна, предупредија повеќе балкански и европски политичари Кон српскиот премиер биле фрлани камења,шишиња и чевли, при што му биле скршени очилата СРПСКАТА ДЕЛЕГАЦИЈА КАМЕНУВАНА ВО СРЕБРЕНИЦА Повеќе светски и балкански политичари остро го осудија нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Сребреница, кој беше погоден со камен во главата од страна на разгневена толпа за време на одбележувањето на 20-годишнината од падот на енклавата и масакрот врз речиси осум илјади муслимански мажи и момчиња. Инцидентот, според нив, може негативно да влијае врз стабилноста во регионот и претставува јасен сигнал дека сѐ уште не се надминати омразата и разликите што постојат во Босна. Официјален Белград поднесе протестна нота до властите во Сараево, барајќи истрага за инцидентот. Од друга страна, странските агенции оценија дека, и покрај инцидентот, Вучиќ останува ...
| | веќе видена | слични

Нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Mеморијалниот центар „Поточари“ покажа дека Балканот е далеку од помирување Духот на комеморацијата за жртвите од Сребреница, која се одржа во Меморијалниот центар „Поточари“, каде што се одбележа 20-годишнината од геноцидот, го наруши нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ, кој беше исвиркан и нападнат со камења од дел од присутните. Инцидентот врз српскиот премиер покажа дека земјите од поранешна Југославија се далеку од помирување. Нападот врз Вучиќ е вест која го обиколи светот, а вчера се анализираа причините зошто тоа се случило. Сите европски државници го осудија инцидентот. А високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, побара во име на ЕУ, детална истрага за нападот врз српскиот премиер. „Очекуваме властите во Босна и Херцеговина да спроведат целосна истрага“, порача Могерини и додаде дека нападот го нарушил духот на комеморацијата за жртвите од Сребреница. Во исто време Министерството за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 125 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 89 | | | веќе видена

Нежни женски прсти, со црвен лак на ноктите, бројат и ги редат во скапа торба Луи Витон, дел од 1,5 милиони евра кои им биле исплатени на Бојан Јовановски ...
сите 491 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство и припадници на Министерството за внатрешни работи вчера имале налог за приведување на специјалната јавна обвинителка Катица ...
сите 226 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вучиќ нападнат во Сребреница, му се подготвува ли нешто на Балканот?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: