На Ципрас му е даден невозможен избор, еврогрупата сака да направи колонија од Грција!


Алексис Ципрас ќе мора да смени неколку министри во својата влада, а можеби и да распише нови избори, јави Гардијан, откако денеска во Брисел му бил даден невозможен избор - или да лета од еврозоната или да се согласи Грција практично да стане колонија на европската бирократија на чело со Германија. Грчкиот премиер вечерва е под голем притисок да прифати дури и построги економски реформи и мерките за штедење, или неговата земја да биде истуркана од еврозоната. Алексис Ципрас, лидерите на другите 18 држави од еврозоната и шефовите на ММФ, Европската централна банка и ЕУ се заглавени во разговори на итниот самит за да разговараат за барањето на Грција за трета финансиска помош. Предлогот што е на маса би ја принудил Грција до среда вечер да изгласа големи промени. Ако не, ќе ѝ биде понудено „привремено излегување од еврозоната", за да може да ги реструктурира своите долгови. Во планот, исто така, се предлага Грција да му го предаде својот државен имот вреден 50 милијарди евра на европското тело, кое ќе го ...
| | веќе видена | слични

Атина, предводена од премиерот Алексис Ципрас, се согласи на строги реформи, во замена за тригодишен финансиски пакет, вреден 86 милијарди евра. Доколку биде одобрена, ова ќе биде трета програма за спасување на Грција во изминатите пет години Ципрас го очекува жестока политичка битка во парламентот, кој допрва треба да го одобри најновиот договор ГРЦИЈА ПОПУШТИ ПРЕД ГЕРМАНСКИОТ ПРИТИСОК Лидерите од еврозоната, по маратонските и тензични преговори во Брисел, постигнаа договор за нова финансиска помош за Грција, која би требало да ѝ помогне на презадолжената земја да го избегне банкротот. Атина, предводена од премиерот Алексис Ципрас, се согласи на строги реформи, во замена за тригодишен финансиски пакет, вреден 86 милијарди евра. Станува збор за реформи и мерки за штедење, од кои поголем дел се построги од оние за кои Грците гласаа на неодамнешниот референдум. Доколку биде одобрена, ова ќе биде трета програма за спасување на Грција во изминатите пет години, а ќе биде во рамките на Европскиот механизам за ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Холандскиот министер за финансии Јерун Дејселблум вчера е реизбран за претседател на Еврогрупата, соопшти Европскиот совет Холандскиот министер за финансии Јерун Дејселблум вчера е реизбран за претседател на Еврогрупата, соопшти Европскиот совет. Мандатот на Дејселблум е две години. Тој управуваше со финансиите на еврозоната и во екот на грчката криза. Дејселблум е реизбран неколку часа откако шефовите на држави и на влади на еврозоната успеаја да постигнат договор за евентуалниот трет план за помош за Атина. Претседател на Еврогрупата изјави дека „има за цел да ја зачува Грција" во еврозоната.
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за финансии на Холандија, Јерун Дејселблум, повторно е избран за претседател на Еврогрупата. Тој својот втор мандат го освои откако го победи шпанскиот колега Луис де Гиндос. Дејселблум на својот твитер-профил напиша: Им се заблагодарувам на моите колеги за нивната поддршка и соработка и со нетрпение го очекувам мојот втор мандат како претседател на Еврогрупата. Одлуката била едногласно поддржана од сите членови на Еврогрупата со која Дејселблум ќе раководи во следните две и пол години.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова се наведува во соопштението на групата, која е одговорна за координирање на политиките на 19-те земји членки на единствената монетарна унија, јави АФП. „Им благодарам на колеги за нивната поддршка и помош и со нетрпение го очекувам својот втор мандат како претседател на Еврогрупата”, напиша на социјалната мрежа Twitter Дејселблум. Дејселблум е реизбран неколку часа откако шефовите на држави и на влади на еврозоната успеаја да постигнат договор за евентуалниот трет план за помош за Атина.
| | веќе видена | слични

Пoсле долгата средба во Брисел, која траеше рекордни 17 часа, Грција и лидерите на еврозоната постигнаа договор. На прв поглед барањата можат да бидат опишани како премногу тешки за Атина, но дали навистина е така? Буквално за три дена грчкиот премиер Алексис Ципрас треба да ја убеди прво својата влада за бараните законски измени. Тие предвидуваат зголемување на ДДВ за голем број на активности, предложени од Атина, како и проширување на даночната основа, која ќе влијае главно на бродските производители – мерка повторно предложена од Атина и поддржана од радикалната левица. Пензиските реформи, кои треба да биде протуркани во владата и парламентот, предвидува зголемување на возраста за пензионирање до 67 години до 2022 година. Оваа мерка исто така беше предложена од Владата на Ципрас иако неволно беше одобрена од неговите сојузници и опозицијата во грчкиот парламент. Болно ќе се покаже запирањето на специјалните помагала кои се доделуваат на најсиромашните пензионери. Тоа сепак ќе започне од 2019 година, а и ...
| | веќе видена | слични

Грција останува во еврозоната – лидерите донесоа одлука, - ќе и дадат нов заем во замена за ветените реформи. По најдолгиот состанок во историјата на Европа, кој траеше 17 часа –челниците на еврозоната задоволни – решение е пронајдено, Грција ќе добие 86 милијарди евра во наредните 3 години, но под услов да ги спроведе рефермите кои Грците на референдум ги одбија. -Грција обезбеди реконструирање на долгот и среднорочно финансирање од 35 милијарди евра, што ни обозможува останување во еврозоната. Договорот е тежок, но избегнавме финансиски крах и колапс на банкарскиот систем, изјави премиерот ан грција Алексис Ципрас. Грците мора да го основаат најавениот Фонд за приватизација тежок 50 милијарди евра. Во тој фонд ќе биде обединет грчкиот имот кој ќе се рспродава за да се отплата долговите. фондот нема да се наога во Луксембург, како што предлагаше Германиј, туку во Атина. Грците ќе можат да искористат 25% од заработката на тој фонд за вложување и отпис на долгови. Најголем дел од парите ќе бидат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Францускиот претседател Франсоа Оланд го поздрави договорот во склучен во понеделникот во мугрите во Брисел, нарекувајќи го „историска одлука која на Грција ѝ овозможува да остане во евозоната“, истовремено истакнувајќи го „смелиот избор“ на грчкиот премиер Алексис Ципрас, додека германската канцеларка Ангела Меркел, се задржа на тоа дека постигнатиот договор за Грција значи почеток на преговорите за новиот пакет финансиска помош за оваа земја. „Доколку денеска не беше постигнат овој договор, би била доведена во прашање веродостојноста на Европа“, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд по вонредниот самит на челниците на земјите од еврозоната кој траеше цели 17 часови. Притоа истакна дека во договорениот документ се споменува реструктуирањето и олеснувањето на сервисирањето на грчкиот долг низ подолги рокови за исплата и пониски камати. „Договорот е постигнат, договор кој Франција го посакуваше цело време, договор кој на Грција ѝ овозможува останување во Европа. Грчкиот премиер направи смел избор во ...
| | веќе видена | слични

По напорните и тешки 17- часовни преговори во Брисел, Грција рано утринава успеа да постигне договор за трет пакет меѓународна финансиска помош која и беше многу потребна, со што и избегна излез од еврозоната. По напорните и тешки 17- часовни преговори во Брисел, Грција рано утринава успеа да постигне договор за трет пакет меѓународна финансиска помош која и беше многу потребна, со што и избегна излез од еврозоната. Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека Атина во договорот со кредиторите обезбедила реструктуирање на долгот, финансирање на среден рок и тоа средства од 35 милијарди евра во пакет помош од вкупна вредност од околу 86 милијарди евра, и секако останување на земјата во еврозоната. Ципрас додаде дека овој договор на Грција може да и донесе нови инвестиции, да и помогне да се извлече од рецесија и да избегне колапс на банкарскиот систем. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по состанокот изјави дека третиот пакет помош за спас на Грција е ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на Еврозоната постигнаа договор за трет грчки заем по маратонските преговори во Брисел. Според нив ова е најдобар можен договор за Грција. -Можам целосно да го препорачам прифаќањето на овие преговори со целосно убедување, бидејќи верувам дека најдовме начини со поголеми предности одошто недостатоци, изјави Ангела Меркел, германска канцеларка -Постојат строги услови кои треба да бидат исполнети, неколку одобрувања од националните парламенти, вклучувајќи го и грчкиот парламент, сега се потребни преговори за програмата за Европскиот механизам за стабилност за формален почеток. Никогаш полесна одлука за Грција и се дава шанса да се врати на вистинскиот пат со поддршка од своите европски партнери. Со тоа исто така се избегнуваат социјални, економски и политички последици кои можеа да донесат негативен исход, изјави Доналд Туск, претседателот на Европскиот совет. Основа за понатамошни преговори е документ на четири страниц и кој го подготвија министрите за финансии на еврозоната. Во тој документ, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев денеска на прес-конференција се правдаше дека тој е на функцијата само еден месец, а проблемот со недостигот ...
сите 172 | | | веќе видена

„СДСМ како одговорна и демократска партија преку легитимни законски решенија создаде услови за независно и професионално правосудство.Со Законот за Јавно ...
сите 194 | | | веќе видена

Камчев инсистираше на средба со мене преку Владимир Ефтимовски, директорот на Стопанска банка од Битола. Ми понуди да влезам во тимот бранители кај него, и ми ...
сите 309 | | | веќе видена

Во Ханау, град источно од Франкфурт, осум лица загинаа вчеравечер кога напаѓачот извршил две вооружени акции пред кафуле за наргиле. Според весникот „Билд“, ...
сите 73 | | | веќе видена

Фудбалска Европа беше воодушевена од спринтот на Ерлинг Халанд на мечот на Борусија Дортмунд против ПСЖ во Лигата на шампионите. Но, ако треба да се зборува за ...
сите 169 | | | веќе видена

Вардарци отпатуваа за Португалија денеска со цел да имаат повеќе време за одмор и подготовка со оглед на неповолните авионски конекции и патувањето што треба ...
сите 182 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Ципрас му е даден невозможен избор, еврогрупата сака да направи колонија од Грција!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: