Еврогрупа: Нема напредок во преговорите со Грција


Министрите за финансии на 19-те земји членки на еврозоната кои во саботата попладне се собраа на вонреден состанок посветен на новите грчки предлози за надминување на големата должничка криза на оваа земја, по речиси пет часа дискусии не се приближиле кон договор кој би отворил пат кон преговорите за новиот пакет за меѓународна финансиска помош на Атина. Агенциите пренесуваат дека дипломатски извори рекле дека министрите земале пауза и дека го подготвуваат пишаниот одговор на грчките предлог реформи. Се дознаа дека од Грција се бара дополнително да ги подобри своите предлози, доколку сака започнување на преговори за новиот трет пакет финансиска помош, откако третиот заврши на 30-ти јуни без да биде целосно исполнет,поради безуспешните петмесечни преговори на левичарската влада на премиерот Алексис Ципрас и меѓународните доверители и еврозоната. Како што објави претходно во саботата германскиот весник Frankfurter Allgemeine Zeitung, дека во неделното издание ќе го објави интерниот документ на германското ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Меѓународните кредитори се согласни да почнат расправа за преструктурирањето на грчкиот државен долг по првата проценка на примената на програмата за реформи од страна на официјална Атина, изјави денеска грчкиот министер за финансии Евклидис Цакалотос, цитиран од ТАСС. Тој на ова атема зборуваше на заедничката седница на четири парламентарни комисии, на која се разгледуваше предлог законт за реформи и мерките за штедење кои имаат за цел земјата да постигне спогодба со меѓународните кредитори. -Имаме договор дека по првата проценка на институциите ќе почне дискусија за државниот долг, која ќе вклучува и гратис период и продолжување на роковите за згаснување, како и натамошно преструктурирање на долгот (по 2022 година), рече Цакалотос. Според него, Владата на премиерот Алексис Ципрас успеала да добие многу повеќе ветувања за обврските на партнерите во сферата на преструктурирањето на грчкиот долг, отколку претходната Влада.
| | веќе видена | слични

Повеќе од половина Германци, или 55% од нив, ја поддржуваат својата канцеларка Ангела Меркел во однос на преговорите за последната спасувачка програма за Атина. Ова го покажува анкетата на социолошката агенција „Форс“, направена за списанието „Штерн“ и телевизија „RTL“. Според податоците речиси една третина од анкетираните сакаат Грција да ја напушти еврозоната. Други 31% сметаат дека Меркел би требало да инсистира за излегувањето на Атина од единствениот монетарен сојуз. Мнозинството од 81% се сомневаат дека грчката влада навистина ќе ги спроведе договорените реформи. Другото истражување на агенцијата од минатата недела го покажува големото одобрување за германската канцеларка – 56%, а поддршката за нејзината партија „ХДЗ“ / „ЦСУ“ останува непроменето на 42%. На крајот на минатата недела лидерите на еврозоната успеаја да договорат со Грција предлог за започнување на преговори за третата спасувачка програма, која вклучува голем број на реформи и зголемување на даноците во замена на нови средства за грчката ...
| | веќе видена | слични

Атина, предводена од премиерот Алексис Ципрас, се согласи на строги реформи, во замена за тригодишен финансиски пакет, вреден 86 милијарди евра. Доколку биде одобрена, ова ќе биде трета програма за спасување на Грција во изминатите пет години Ципрас го очекува жестока политичка битка во парламентот, кој допрва треба да го одобри најновиот договор ГРЦИЈА ПОПУШТИ ПРЕД ГЕРМАНСКИОТ ПРИТИСОК Лидерите од еврозоната, по маратонските и тензични преговори во Брисел, постигнаа договор за нова финансиска помош за Грција, која би требало да ѝ помогне на презадолжената земја да го избегне банкротот. Атина, предводена од премиерот Алексис Ципрас, се согласи на строги реформи, во замена за тригодишен финансиски пакет, вреден 86 милијарди евра. Станува збор за реформи и мерки за штедење, од кои поголем дел се построги од оние за кои Грците гласаа на неодамнешниот референдум. Доколку биде одобрена, ова ќе биде трета програма за спасување на Грција во изминатите пет години, а ќе биде во рамките на Европскиот механизам за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, соопшти Доналд Туск претседател на Европскиот совет. За возврат грчкиот парламент треба до среда да изгласа пакет тешки реформи – Се е подготвено Европскиот механизам за стабилност да обезбеди финансиска помош за Грција во замена за сериозни реформи, напиша Туск на Твитер. Со ова ќе биде избегнат банкрот на земјтата и нејзин излез од Еврозоната, а Еврозоната ќе продолжи со финансиска поддршка на Грција преку Европскиот механизам за стабилност (ЕСМ). третата исплата на помош на Грција во наредните три години ќе изнесува 87 милијарди евра, при што грчкиот Парламент има рок од два дена за да ги изгласа строгите мерки на штедење, по што би требало и националните парламенти на останатите 18 земји од Еврозоната да дадат „зелено светло” на најновиот заем, по оние 323 милијарди евра помош што Грција досега ги доби од меѓународните кредитори – ЕК, ЕЦБ и ММФ. Имено, со цел да избегне „грегзит”, односно излез на Грција од еврозоната, ...
| | веќе видена | слични

Грција останува во еврозоната – лидерите донесоа одлука, - ќе и дадат нов заем во замена за ветените реформи. По најдолгиот состанок во историјата на Европа, кој траеше 17 часа –челниците на еврозоната задоволни – решение е пронајдено, Грција ќе добие 86 милијарди евра во наредните 3 години, но под услов да ги спроведе рефермите кои Грците на референдум ги одбија. -Грција обезбеди реконструирање на долгот и среднорочно финансирање од 35 милијарди евра, што ни обозможува останување во еврозоната. Договорот е тежок, но избегнавме финансиски крах и колапс на банкарскиот систем, изјави премиерот ан грција Алексис Ципрас. Грците мора да го основаат најавениот Фонд за приватизација тежок 50 милијарди евра. Во тој фонд ќе биде обединет грчкиот имот кој ќе се рспродава за да се отплата долговите. фондот нема да се наога во Луксембург, како што предлагаше Германиј, туку во Атина. Грците ќе можат да искористат 25% од заработката на тој фонд за вложување и отпис на долгови. Најголем дел од парите ќе бидат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Имавме тешка битка во последните шест месеци, се боревме да добиеме најдобро од договорот со кој на земјата ќе и се даде можност да застане на нозе, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас по успешното завршување на маратонската расправа за грчкиот проблем во Брисел. Се најдовме пред тешки одлуки и дилеми. Зедовме одговорност за одлуката, со цел да ги ибегнеме намерите на екстремно конзервативните кругови, додаде Ципрас и рече дека договорот е „тежок“. Сепак, како што јави дописникот на МИА од Атина, тој истакна дека грчката Влада успеала да постигне еструктуирање на долгот и финансирањето на развојот на земјата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Францускиот претседател Франсоа Оланд го поздрави договорот во склучен во понеделникот во мугрите во Брисел, нарекувајќи го „историска одлука која на Грција ѝ овозможува да остане во евозоната“, истовремено истакнувајќи го „смелиот избор“ на грчкиот премиер Алексис Ципрас, додека германската канцеларка Ангела Меркел, се задржа на тоа дека постигнатиот договор за Грција значи почеток на преговорите за новиот пакет финансиска помош за оваа земја. „Доколку денеска не беше постигнат овој договор, би била доведена во прашање веродостојноста на Европа“, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд по вонредниот самит на челниците на земјите од еврозоната кој траеше цели 17 часови. Притоа истакна дека во договорениот документ се споменува реструктуирањето и олеснувањето на сервисирањето на грчкиот долг низ подолги рокови за исплата и пониски камати. „Договорот е постигнат, договор кој Франција го посакуваше цело време, договор кој на Грција ѝ овозможува останување во Европа. Грчкиот премиер направи смел избор во ...
| | веќе видена | слични

По напорните и тешки 17- часовни преговори во Брисел, Грција рано утринава успеа да постигне договор за трет пакет меѓународна финансиска помош која и беше многу потребна, со што и избегна излез од еврозоната. По напорните и тешки 17- часовни преговори во Брисел, Грција рано утринава успеа да постигне договор за трет пакет меѓународна финансиска помош која и беше многу потребна, со што и избегна излез од еврозоната. Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека Атина во договорот со кредиторите обезбедила реструктуирање на долгот, финансирање на среден рок и тоа средства од 35 милијарди евра во пакет помош од вкупна вредност од околу 86 милијарди евра, и секако останување на земјата во еврозоната. Ципрас додаде дека овој договор на Грција може да и донесе нови инвестиции, да и помогне да се извлече од рецесија и да избегне колапс на банкарскиот систем. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по состанокот изјави дека третиот пакет помош за спас на Грција е ...
| | веќе видена | слични

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие „преоден заем“, изјави претседателот на еврозоната Јерун Дејселблум. До крајот на оваа недела грчкиот Парламент треба да го поддржи главниот дел од одлуката, која беше донесена денеска, меѓу која и одвојувањето на фондот од 50 милијарди евра грчка државна сопственост. Тој фонд ќе биде управуван од надзорен орган, а можностите се дека преку управување на тие активи ќе биде остварен профит, со кој ќе се извршува враќање на долгот. Другата можност е приватизирање на таа сопственост и добиените средства повторно да бидат насочени кон исплаќање на задолженијата кон кредиторите. Се очекува кон крајот на неделата, по произнесувањето на Парламентот во Атина, одлуката за отпуштање нов заем да биде потврдена и од некои национални парламенти во еврозоната.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 305 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еврогрупа: Нема напредок во преговорите со Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: