Официјално: Манчестер јунајтед го комплетираше трансферот на Дармијан


Активен трансфер ден за Манчестер јунајтед, најпрво соопштија за договорот со Баерн Минхен за Бастијан Швајнштајгер, а сега го промовираат и Дармијан како ново засилување. Италијанскиот фудбалер стави потпис на четири годишен договор, со опција за уште една дополнителна година. „Ми се оствари сонот да потпишам за Манчестер јунајтед. Имав одличен период во Торино и сакам да му се заблагодарам на клубот и фановите за се што направија за мене. Сигурен сум дека ќе разберат дека ова беше голема можност за мене да заиграм за еден од најголемите клубови во светот" - изјави Дармијан. Задоволен од трансферот е и тренерот на Јунајтед, Луи Ван Гал. „Маето е десен бек кој исто така може да игра на левата страна. Тој е силен дефанзивец со одлични офанзивни катактеристики, има атрибути кои се потребни за брзиот ритам во Премиерлигата. Матео ќе биде големо засилување за овој тим" - изјави Ван Гал. Сумата која ќе ја плати Јунајтед не е официјално објавена, но според медиумите Торино од овој трансфер ќе заработи 12,7 милиони ...
| | веќе видена | слични

Мемфис Депај откри дека одбил сериозна понуда на Баерн Минхен само за да го засили Манчестер Јунајтед. Холандскиот репрезентативец летово беше прво официјално засилување за составот на Луи ван Гал, а очигледно е дека имал голем избор при донесувањето одлука за тоа каде ќе ја продолжи кариерата. - Имавме преговори со речиси сите најквалитетни европски клубови. Баерн Минхен беше еден од нив, но на крајот јас се одлучив за Јунајтед. Разговарав со Луи ван Гал и тој целосно ме убеди да се преселам во Манчестер, ме натера да се чувствувам важен за него како фудбалер, но и како човек. Тогаш веќе бев сигурен дека ја продолжувам кариерата во овој англиски клуб, - изјавил Депај за „ШпортБилд“.
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед ќе ја започнат новата сезона за четири недели и време е Лиј Ван Гал кои ќе бидат главните 11 играчи кои ќе стартуваат скоро на секој натпревар. Во првиот месец од сезоната „црвените ѓаволи“ имаат шест натпревари, четири во Премиер лигата и два во Лигата на шампионите (плеј-оф). Вкупно седум играчи си заминаа, четири дојдоа, атмосферата кај верните навивачи од „Олд Трафорд“ повторно станува позитивна, но секако резултатите се покажуваат на теренот. Холандскиот стратег успеа да го освежи средниот ред со Бастијан Швајнштајгер и Морган Шнајдерлин кои дојдоа од редовите на Баерн Минхен и Саутемптон. Дали ова е најсилниот стартен состав кој може да го има Манчестер Јунајтед со формација 4-4-3?
| | веќе видена | слични

Големото ривалство меѓу Манчестер јунајтед и Ливерпул продолжува не само на теренот меѓу екипите, како и на трибините меѓу фановите, туку и кога станува збор за управите на двата најтрофејни англиски клубови. Ливерпул го надмудри големиот ривал во трката по Роберто Фирмино потпишувајќи договор со Бразилецот од Хофенхајм, а „црвените ѓаволи“ се подготвени да го возвратат ударот доведувајќи го во своите редови Кристијан Бентеке. Луј ван Гал значително го засили средниот ред, но свесен е дека неопходен му е и врвен голгетер. Откако стана јасно дека не може да дојде до Кавани, холандскиот стратег вниманието го насочи кон Бентеке. Ливерпул исто така искажува сериозен интерес и веќе подолго време преговара со Астон вила, но „црвените“ не сакаат да платат 32,5 милиони фунти, колку што гласи клаузулата за раскин на договорот со Астон вила. Весникот „Дејли мејл“ најавува дека „ѓаволите“ ќе настојуваат експресно да го затворат овој трансфер и во следните денови ќе ја понудат оваа сума до Астон вила, со што би добиле ...
| | веќе видена | слични

Најтрофејниот англиски клуб, Манчестер Јунајтед, продолжува да биде најактивен на трансфер пазарот летово. „Црвените ѓаволи“ постојано се поврзани со многу трансфери, а дека не е се само на база на шпекулација, беше потврдено во последните неколку дена. На „Олд Трафорд“ се појави Бастјан Швајнштајгер и уште неколку нови засилувања, додека од клубот си замина Радамел Фалкао. Сега на ред е повторно Јунајтед да продава. Според најавите, францускиот шампион Пари Сен Жермен не се откажува од желбата да го доведе Анхел Ди Марија. Полека, но сигурно деталите за трансферот се договараат и во многу скоро време може да се случи аргентинскиот репрезентативец да се пресели на „Паркот на принцовите“. МАНЧЕСТЕР ЌЕ ЗАГУБИ 25 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ЕДНА ГОДИНА Ди Марија во Манчестер стигна пред една година. Тогаш Јунајтед плати 85 милиони евра на Реал Мадрид, што претставува рекорд за еден играч во Премиер-лигата. Иако беше доведен како големо засилување, сепак, на теренот тоа не се покажа. Ди Марија не можеше да се вклопи во ...
| | веќе видена | слични

Бастиан Швајнштајгер во новата сезона ќе го носи дресот на Манчестер Јунајтед, откако потпише тригодишен договор со „црвените ѓаволи“. Германскиот репрезентативец целата своја досегашна кариера ја помина во Баерн Минхен, каде стекна легендарен статус и истакна дека Јунајтед бил единствен клуб за кој би можел да ги напушти Баварците. „Јунајтед е единствениот клуб поради кој можев да го напуштам Баерн Минхен. Се чуствувам за новите предизвици во најсилната лига на светот и се радувам на новата соработка со Луј Ван Гал “, изјави Швајни. Тој е првиот Германец што ќе игра за Јунајтед. Швајни одигра 500 натпревари за Баерн и постигна 67 голови, а освои 20 трофеи, меѓу кои и 8 титули во Бундес лигата
| | веќе видена | слични

Не може да се каже дека Пеп Гвардиола не му донесе титули на Баерн Минхен во изминативе две сезони, но сепак се добива голем впечаток дека навивачите на актуелниот германски шампион беа многу позадоволни од составот и играта која ја негуваше легендарниот Јуп Хејнкес. Германскиот стручњак осови се што можеше да се освои со Баерн во својата последна сезона како тренер, а денеска влијателните медиуми од Германија споделија едно видео од кое може да се види клучната разлика меѓу тогашниот Баерн и оној кој сега го води Пеп Гвардиола. Шпанецот го подмлади составот и донесе неколку фудбалери од својата родна земја на „Алијанц“ арената, меѓутоа дозволи да си заминат играчи кои претходно ја носеа играта на тимот и беа најзаслужни што Баерн во една сезона ја освои Лигата на шампионите, Бундеслигата и купот на Германија. На видеото е направено споредба за тоа како изгледала и како излгеда моментално соблекувалната на Баерн Минхен, во која интересно денеска нема големи имиња како Клаудио Пизаро, Тони Крос, Марио ...
| | веќе видена | слични

Уругвајскиот фудбалер е следната желба на менаџерот Луј Ван Гал, според „Гардијан“. Со оглед на тоа што Робин ван Перси е веќе во Турција во редовите на Фенербахче, „црвените ѓаволи“ после средниот ред со Швајнштајгер и Шнајдерлинд и одбраната со Дармија, крилото Депај, ги насочуваат погледите кон освежување во нападот. Единсон Кавани од 2013 година настапува за ПСЖ, со 65 одиграни натпревари и 34 постигнати голови. Да додадеме уште дека во целата приказна се поврзува и Аргентинецот Анхел Ди Марија кој во последно време се почесто се поврзува со „светците“.
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед ги започна подготовките во САД за новата сезона. Најскапото засилување во историјата на клубот, Анхел Ди Марија остана „дома" на продолжен одмор и на рехабилитација од повредата но покрај ова играчот е во интензивни преговори со ПСЖ за промена на средината јавува Француски „Парисиен“.Според весникот, репрезентативецот на Аргентина прифатил петгодишен договор од првакот на Франција и сега останува само клубовите да се договорат за висината на оштетата.Неофицијално Јунајтед ќе дозволи продажба на Ди Марија за сума од 80 милиони евра, додека од ПСЖ нудат 59,7 милиони фунти плус Пасторе и Лавеци.Како што пишува Парисиен но и островските медиуми, Ди Марија ќе го засили ПСЖ една година по доаѓањето во Манчестер но „Ѓаволите“ ќе го ангажираат Аргентинецот Гаитан од Бенфика како замена за „седумката“ од „Олд Трафорд“.Гаитан веќе ги прифатил условите на Јунајтед а Бенфика од трансферот ќе заработи 16 милиони евра плус Рафаел.
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед ги претстави трите нови засилувања во пресрет на турнејата низ Америка. Се работи за германскиот интернационалец и играч од средниот ред Бастијан Швајнштајгер, кој потпиша тригодишен договор, и дефанзивците Морган Шнајдерлин и Матео Дармијан, кои потпишаа четиригодишни договори. „Бастијан е голем професионалец со кого работев претходно и одлично го познавам. Тој носи сила и искуство во екипата. Морган е талентиран фудбалер со голема енергија и способност. Матео може да игра како десен и како централен бек. Тој е цврст фудбалер кој е способен да игра и понапред ако е потребно. Со нив двајцата добиваме стабилност во одбраната. Среќен сум што ја завршивме работата пред да заминеме на турнејата во САД“, изјави Луис ван Гал. За тројцата играчи Јунајтед потроши 52 милиони фунти.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Официјално: Манчестер јунајтед го комплетираше трансферот на Дармијан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: