Чавков: Безбедносната состојба постојано се следи - Се преземаат мерки за елиминација на ризиците

МВР внимателно ги следи состојбите во државата, се читаат сите извештаи и се преземаат максимални оперативни мерки за навремено да се утврдат заканите и ризиците, тврди министерот за внатрешни работи Митко Чавков, како одговор на пишувањата дека состојбата во Македонија може да ескалира и да се загрози безбедноста. - Ризици и индикатори за загрозување на безбедносната состојба, има не само во Македонија туку и во останатите делови од ЕУ и пошироко. Според него, се преземаат максимални оперативни мерки за навремено да се утврдат заканите и ризиците. Оперативното ниво останува подигнато со оглед на тоа што е и туристичка сезона. Мислам дека успеавме да ја одржуваме јавната безбедност на соодветно ниво, изјави Митко Чавков, министер за внатрешни работи. Во врска со полициската акција против терористичката група на почетокот на мај во Куманово, министерот Чавков истакна дека јавноста е во тек со сите случувања и не сака да навлегува во никакви полемики со ниту една политичка партија. -Има значителен број ...
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чавков: Безбедносната состојба постојано се следи - Се преземаат мерки за елиминација на ризиците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: