8.издание на скопски урбани приказни

На 27.06.2015 година ( сабота ) во организација на Друштвото на Ликовни Уметници на Македонија (ДЛУМ) и Скопско лето, низ улиците во центарот на град Скопје, со почеток во 19:00 часот ќе биде отворена 8-та изложба „ Скопски урбани приказни “. Овогодинешното издание насловено како „ Привремена духовна ремедијација“ има за цел – промовирање на автори кои живеат и творат во овој град кој остава неизбришливи траги врз нивните дела. Куратор на изложбата е Ана Франговска. „Генералниот идеен концентрат на овој концепт е на посуптилен начин да се реагира врз чинот на менувањето на колективната меморија за градот Скопје, на сите спомени, сеќавања, пријателства, љубови, приказни… Креирањето на една нова урбана средина и приказна, постепено ги брише сеќавањето и доведува до заборав. Со ремедијација на сеќавањата за меѓучовечките односи и ситуации на стари скопјани и млади скопјани видени низ фотографии, видеа, објекти, нарации, ќе создадеме еден привремен урбан мини музеј на спомени, за да се инфилтрира сеќавањето за ...
| | веќе видена | слични

Во Неготино денеска почна манифестацијата „Балкански културни средби“ што ја организира Центарот за култура „Ацо Ѓорчев” со поддршка на Министерството за култура. – Вкупно 15 ликовни уметници од повеќе земји ќе творат на отворено, ќе сликаат на повеќе локации во Неготино, а нивните дела ќе можат да се видат на вечерашната изложба, рече Мирјана Јованова, директор на во културниот центар. Јованова информираше дека ликовниот хепенинг утре продолжува во Охрид, а уметничките дела создадени во текот на денот, вечерта ќе бидат изложени во охридскиот центар за култура „Григор Прличев”. – Целта е уметниците од балканските земји да се дружат, да разменуваат искуства и да ги развиваат уметноста и соработката на овие простори, нагласи Јованова.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ликовниот хепенинг "Балкански културни средби" ќе се случува 3 дена и тоа првиот ден со творење на ликовни дела во центарот на град Неготино, а по завршувањето на хепенингот ќе се одржи ликовна изложба Во Неготино денеска по петти пат ќе се одржи ликовниот хепенинг "Балкански културни средби". Овој меѓународен настан стана традиционален и е еден од најзначајните настани кои се поврзани со ликовната уметност, во организација на НУ Центарот за култура „Ацо Ѓорчев" - Неготино, а од годинава е со подршка на Министерството за култура на РМ. Годинава ќе учествуват ликовни уметници од повеќе земји и тоа од Турција, Бугарија, Србија, Словенија и се разбира и од Македонија. Ликовниот хепенинг "Балкански културни средби" ќе се случува 3 дена и тоа првиот ден со творење на ликовни дела во центарот на град Неготино, а по завршувањето на хепенингот ќе се одржи ликовна изложба. Вториот ден учесниците ќе патуваат до Охрид каде исто така ликовните уметници повторно ќе творат инспирирани од убавините на градот. Делата ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Додека Берлин притиска, Париз бара ново пристапување во преговорите. Ќе има ли компромис ? Ќе донесе ли Европски Совет одлука за парелелно имплементирање на ...
сите 470 | | | веќе видена

Во Македонија да царува основаната перцепција за злоупотреба на моќта од политичка функција. Вршењето на јавна функција на политичари додека истовремено се ...
сите 220 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 57 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

8.издание на скопски урбани приказни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: