Ракометарите во “групата на смртта“

Македонската ракометна репрезентација ќе игра во “групата на смртта“ на Европското првенство кое во јануари 2016 година ќе се одржува во Полска. Среќата им го сврте грбот на ракометарите при извлекувањето на групите за ЕП, жрепката ги смести во А групата, во која уште се и актуелниот шампион Франција, домаќинот Полска и Србија. Натпреварите во А групата на ЕП ќе се играат во Краков. Пласман во наредната фаза ќе изборат по три селекции од секоја група. Група А (Краков): Франција, Полска, Македонија, Србија Група Б (Катовице): Хрватска, Исланд, Белорусија, Норвешка Група Ц (Вроцлав): Шпанија, Шведска, Германија, Словенија Група Д (Гдањск): Данска, Унгарија, Русија, Црна Гора.
| | веќе видена | слични
8 копии

Осум репрезентации се пласираа во четвртфиналето на Европското првенство за кошаркарки што се одржува во Унгарија и во Романија. По завршувањето на втората фаза четирите првопласирани од групите ја продолжуваат борбата за медалите. Синоќа се комплетираше 5.коло од Ф групата што се играше во Ѓер: Словачка – Хрватска 84:62, Шпанија – Русија 66:57 и Србија – Литванија 72:73. Табела Ф група: Шпанија 5-0 (победи-порази), Литванија 3-2, Русија 3-2, Србија 2-3, Словачка 2-3 и Хрватска 0-5. Табела во групата Е: Турција 4-1, Франција 4-1, Белорусија 2-3, Црна Гора 2-3, Грција 2-3, Чешка 1-4. Во четвртфиналето кое ќе се игра во Будимпешта двојките се: Турција – Србија и Литванија – Белорусија (24 јуни); Шпанија – Црна Гора и Франција – Русија (25 јуни).
| | веќе видена | слични

По завршувањето на втората фаза четирите првопласирани од групите ја продолжуваат борбата за медалите. Синоќа се комплетираше 5.коло од Ф групата што се играше во Ѓер: Словачка – Хрватска 84:62, Шпанија – Русија 66:57 и Србија – Литванија 72:73. Табела Ф група: Шпанија 5-0 (победи-порази), Литванија 3-2, Русија 3-2, Србија 2-3, Словачка 2-3 и Хрватска 0-5. Табела во групата Е: Турција 4-1, Франција 4-1, Белорусија 2-3, Црна Гора 2-3, Грција 2-3, Чешка 1-4. Во четвртфиналето кое ќе се игра во Будимпешта двојките се: Турција – Србија и Литванија – Белорусија (24 јуни); Шпанија – Црна Гора и Франција – Русија (25 јуни). /МИА
| | веќе видена | слични
6 копии

Репрезентациите на Португалија и на Италија составени од фудбалери до 21 година синоќа на Европското првенство што се игра во Чешка одиграа без голови 0:0 во рамките на вториот натпревар од Б групата. Со освоениот бод Португалија изби на првата позиција во групата со 4 бодови, додека Англија и Шведска имаат по 3, а Италија е последна со еден бод. На првиот дуел од оваа група Англија ја победи Шведска со 1:0 со голот на Џеси Лингард во 85.минута. На шампионатот денеска е слободен ден, а утре се играат натпреварите од 3.коло од А групата: Србија – Данска и Чешка – Германија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската ракометна репрезентација би требало да им голема поддршка на Ецропското првенство во Полска, нарената годна (15 - 31 јануари), бидејќи билетите за натпреварите во Краков уште сега се пуштени во онлајн продажба и чинат од 10 до 75 евра. Оние најоддалечените седишта во „Таурон арена" ќе чинат само 39 злоти, односно 10 евра и тоа е цена која ќе важи за натпреварите од второто и третото коло. Првиот ден билетите ќе бидат нешто поскапи поради привилегијата да се гледа церемонијата на свеченото отворање. Тогаш истите евтини седишта ќе чинат 49 злоти, односно 12,5 евра. Ова значи дека Македонија ако сакаат да ги проследат сите три меча на нашата репрезентација, за тоа ќе треба да издвојат 2000 денари (32,5). Ако, пак некој сака да си дозволи поубаво место во „Таурон арена", цените продолжуваат да растат од 25, преку 37 и 45 до 57 евра. Поамбициозните уште сега можат да си направат и аранжман за целиот престој, барем за групната фаза, која ќе трае од 15 до 19 јануари. Пристојно сместување во Краков може ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Репрезентациите на Германија и на Чешка за фудбалери до 21 година остварија убедливи победи на дуелите од второто коло од А групата на Европското првенство што се одржува во Чешка. Германија ја совлада Данска со 3:0, а најдобар играч на дуелот беше Кевин Воланд со постигна два гола. На вториот дуел од групата домаќинот Чешка беше поуспешен од Србија со 4:0. Во групата А Германија е прва со 4 бодови, пред Чешка и Данска кои имаат по 3, а Србија има 1 бод. Во последното коло на 23.јуни играат: Германија – Чешка и Србија – Данска. Денеска се играат натпреварите од 2.коло од Б групата: Шведска – Англија и Италија – Португалија.
| | веќе видена | слични

На синоќа одиграните дуели од Ф групата во Ѓер: Литванија – Хрватска 83:64, Русија – Словачка 75:61 и Шпанија – Србија 91:80. Табела Ф група: Шпанија 8 бодови, Русија 7, Србија 6, Литванија 6, Словачка 5, Хрватска 4. Денеска се играат натпреварите од 5.коло во групата Е во Дебрецин: Турција – Чешка (почеток 15:30 часот), Црна Гора – Грција (18 часот) и Белорусија – Франција (20:30 часот). Табела: Турција 7, Франција 7, Белорусија 6, Црна Гора 6, Чешка 5, Грција 5.
| | веќе видена | слични

Германија ја совлада Данска со 3:0, а најдобар играч на дуелот беше Кевин Воланд со постигна два гола. На вториот дуел од групата домаќинот Чешка беше поуспешен од Србија со 4:0. Во групата А Германија е прва со 4 бодови, пред Чешка и Данска кои имаат по 3, а Србија има 1 бод. Во последното коло на 23.јуни играат: Германија – Чешка и Србија – Данска. Денеска се играат натпреварите од 2.коло од Б групата: Шведска – Англија и Италија – Португалија.
| | веќе видена | слични
5 копии

Репрезентациите на Шпанија, Русија и на Србија од групата Ф изборија пласман во четвртфиналето на Европското првенство (ЕП) што се одржува во Унгарија и во Романија. Овие три селекции им се приклучија на Турција и на Франција од групата Е, кои ден претходно се пласираа за завршницата. На синоќа одиграните дуели од Ф групата во Ѓер: Литванија – Хрватска 83:64, Русија – Словачка 75:61 и Шпанија – Србија 91:80. Табела Ф група: Шпанија 8 бодови, Русија 7, Србија 6, Литванија 6, Словачка 5, Хрватска 4. Денеска се играат натпреварите од 5.коло во групата Е во Дебрецин: Турција – Чешка (почеток 15:30 часот), Црна Гора – Грција (18 часот) и Белорусија – Франција (20:30 часот). Табела: Турција 7, Франција 7, Белорусија 6, Црна Гора 6, Чешка 5, Грција 5.
| | веќе видена | слични

Младиот напаѓач на Јихлава, Јан Климент блесна со хет-трик против Србија, а Чесите го декласираа ривалот со 4-0 во втората рунда од ЕП за фудбалери до 21 година. Климент ги постигна првите три гола, а домаќините ја прегазија Србија и ги освоија првите бодови. Мартин Фридек само ја круниса добрата игра на Чешка со уште еден погодок. Чесите се пробија на првата позиција во А групата со 3 бода, колку што има и Данска со еден меч помалку. Германија и Србија имаат по еден бод.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 106 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 152 | | | веќе видена

Американската Администрација очекува да добие сигнал од Северна Кореја дека е подготвена за водење конструктивни преговори за надминување на сегашната криза ...
сите 304 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ракометарите во “групата на смртта“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: