Македонија главна тема на Советот на ЕУ в понеделник


Ситуацијата во Македонија и с` што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на Советот за надворешни работи (ФАK) на ЕУ што в понеделник ќе се одржи во Луксембург. Според програмата што ја објави летонското претседателство со Советот на ЕУ, министрите за надворешни работи на земјите-членки на Унијата, како централна точка на понеделничкиот состанок ја имаат политичката ситуација во земјава. Според агендата, шефовите на дипломатиите на ЕУ-земјите, за нашата земја ќе разговараат со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, по пладневниот состанок со генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Kи-мун и работниот ручек со него. Заклучоците што ќе ги донесе Советот на ЕУ, идниот четврток и петок ќе бидат усвоени од страна на шефовите на државите и владите на ЕУ-земјите на самитот на Европскиот совет. - Во април годинава, Советот изрази сериозна загриженост во врска со влошувањето на ситуацијата во земјата, особено во областа на владеењето на правото, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советот на ЕУ ја повтори својата длабока загриженост за ситуацијата во земјата, особено за тековната политичка криза во заклучоците кои ги усвои денеска за Македонија. Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за денеска да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја. Како позитивен чекор е споменат напорот на партиските лидери да дојдат до решение во неодамнешните средби, и во тој контекст Советот на ЕУ ја поздравува улогата на комесарот Хан како олеснувач, како и на членовите на Европскиот парламент. Во продолжение прочитајте го преводот на текстот на соопштението од Советот на ЕУ . Преводот е на Плусинфо и е неофицијален . „Повторно потсетувајќи на своите заклучоци во однос на Поранешна Југословенска Република Македонија, усвоени во декември 2014 и во април 2015, како и на определбата на ЕУ во склоп на Солунскиот договор и кандидатскиот статус на Поранешна ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Спроведување на пакетот за итните реформи кој го објави минатата седмица Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2-ри јуни за надминување на политичката криза во Македонија, се бара во заклучоците на Советот на Европската унија, кој подоцча во четвртокот треба да бидат усвоени на самитот на министертите за надвореши работи . На последниот состанок под летонското претседателство со ЕУ во вторникот, Советот за општи работи усвои шест заклучоци за Македонија, сите се поврзани со актуелната политичка состојба во нашата држава, пренесува дописникот на МИА Потврдувајќи ги своите заклучоци во однос на Република Македонија што Советот ги усвои во декември 2014 година, како и во април 2015 година, во првиот заклучок за Македонија се нагласува посветеноста на ЕУ во рамки на Солунската агенда и кандидатскиот статус на Република Македонија, како и дека Советот ја повторува својата голема загриженост за ситуацијата во земјата, особено за тековната политичка криза. Притоа, Советот ги ...
| | веќе видена | слични

Партиите да се однесуваат одговорно, конструктивно и сериозно во изнаоѓањето одржливо решение за политичката криза во која се најде Македонија, се вели во дел од заклучоците што ги донесе Советот на министрите на ЕУ, по вчерашната дебата посветена на нашата земја. Советот изрази голема загриженост за состојбите во земјава, при што, користејќи го дипломатскиот речник, нагласи дека е потребно да партиите да го разберат значењето од спроведувањето на реформите и насочувањето на Македонија кон европските цели. Знаме ЕУ, Зградата „Берлемонт” на Европската комисија во Брисел (Фото: ЕПА) Своите заклучоци министрите на ЕУ ги набројаа во шест точки, кои ги пренесуваме интегрално: 1. Потврдувајќи ги своите заклучоци во однос на Република Македонија кои беа усвоени во декември 2014 и април 2015, во врска со посветеноста на ЕУ во рамките на Солунската Агенда и кандидатскиот статус на Р. Македонија, Советот повторно укажува на огромната загриженост за ситуацијата во оваа земја, особено во тековната политичка криза. 2. ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Советот за општи работи на Европската унија ги усвои заклучоците за Македонија што шефовите на државите и владите на земјите-членки на Унијата, ќе ги потврдат на Самитот на Европскиот совет во четврток. Пред Советот на ЕУ официјално да ги објави заклучоците за Македонија, Едгарс Ринкевичс министер за надворешни работи на Летонија, земја-претседавач со Советот на ЕУ, на прес-конференција потенцираше дека Советот за општи работи имал дебата за Македонија и дека се усвоени релевантни заклучоци. „Ние истакнавме дека политичките партии мора да го почитуваат договорот од 2-ри јуни и оној од 19-јуни. Исто така ја поцртавме повеќепати досега важноста од имплементација на реформи во областа на владеењето на правото, вклучително основните права, судство, слобода на медиуми и слобода на избори, корупција и партизацијата на државните институции“, рече Ринкевичс. Тој вели дека испраќаат пораки до сите политички партии, до „сите партии од политичкиот процес во БЈР Македонија“ дека мора да се посветат на значаен политички ...
| | веќе видена | слични

ЗАКЛУЧОЦИ НА ЕУ СОВЕТОТ ЗА МАКЕДОНИЈА Темелна и независна истрага за содржината на објавените материјали Советот на Европската унија попладнево донесе шест заклучоци за Македонија, во кои уште еднаш ја повтори загриженоста за состојбата во земјава, особено за политичката криза. Советот ги повика сите страни да го почитуваат договорот од 2 јуни, и сите препораки на Европската комисија, почнувајќи со итни реформи, кои се оснесуваат на проблемите со владеење на правото, што произлогоа од актуелната криза, вклучувајќи ги и прекршувањето на основните човекови права, судската слобода, слободата на медиумите, изборите, корупцијата, политизација на државните институции и разграничување на партијата од државата. “Имплементацијата на овие препораки ќе бидат внимателно следени од Комисијата. Изборните реформи во согласност со препораките на ОБСЕ / ОДИХР се итно потребни и, заедно со почетни системски реформи ќе придонесе за обезбедување на еднакви основи за слободно и фер спроведување на идните избори,што ќе биде важен ...
| | веќе видена | слични

На денешниот последен состанок под летонското претседателство со Унијата, Советот за општи работи усвои шест заклучоци за нашата змеја, при што сите се поврзани со актуелната политичка состојба во нашата држава. Потврдувајќи ги своите заклучоци во однос на Република Македонија што Советот ги усвои во декември 2014 година, како и во април 2015 година, во првиот заклучок за Македонија се нагласува посветеноста на ЕУ во рамки на Солунската агенда и кандидатскиот статус на Република Македонија, како и дека Советот ја повторува својата голема загриженост за ситуацијата во земјата, особено за тековната политичка криза. Притоа, Советот ги забележува позитивно напорите на локалните партиски лидери во последните средби да бараат и да достигнат решение и во овој контекст го поздрави олеснувањето на комесарот Хан, како и на членовите на Европскиот парламент. - Советот забележува, како значаен прв чекор во решавањето на политичката криза, договорот олеснет во Скопје на 2 јуни 2015 година. Овој договор ги утврдува ...
| | веќе видена | слични

Советот за општи работи на Европската унија попладнево ги усвои заклучоците за политичката криза во Македонија барајќи политичките лидери во земјава да го почитуваат договорот од 2 јуни. Советот за општи работи на Европската унија попладнево ги усвои заклучоците за политичката криза во Македонија барајќи политичките лидери во земјава да го почитуваат договорот од 2 јуни. „Советот бара од политичките партии – во интерес на граѓаните на земјата – да преземат одговорност и итни мерки за постигнување на оддржливо решение, со конструктивно ангажирање во политичкиот дијалог и да ги продолжат напорите за враќање на довербата во институциите“, се наведува во заклучокот за земјава. Меѓу другото се изразува сериозна загриженост од актуелната политичка ситуација во земјава и се поздравуваат напорите на партиските лидери таа да се надмине. Притоа Советот го нотира првиот голем чекор кон тоа – договорот од 2 јуни во Скопје за надминување на сериозните прашања поврзани со владеењето на правото, останување на заложбите за ...
| | веќе видена | слични

Загриженост за тековната политичка криза во Македонија изрази Советот на ЕУ од каде денеска беа соопштени заклучоците по вчерашната дискусија на министрите на ЕУ за состојбите во Македонија. Како што и се очекуваше од Советот повторно испрати порака да се почитува договореното од 2 јуни во Скопје. Како што стои во заклучоците, „Советот позитивно ги оценува напорите на локалните партиски лидери во последните средби за барање, а воедно и постигнување на решение“. (Фото: Телеграф.мк) Во исто време Советот изразува надеж дека политичките лидери во Македонија ќе ја разберат неопходната потреба од продолжување на реформите во делот на владеењето на правото, судството, слободата на медиумите, изборите, борбата против корупцијата и деполитизација на државните институции. Вчера шефовите на дипломатиите дебатираа за Македонија, а денешните заклучоци ќе бидат потврдени од шефовите на држави на влади на ЕУ на состанокот во петок. Во шестте точки наменети за Македонија, Советот ги поздравува напорите на лидерите на ...
| | веќе видена | слични

Откако вчера час и половина министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ дисктираа за политичката криза во земјата, денеска Советот на ЕУ ги објави и заклучоците од извештајот за Македонија. Советот е загрижен за состојбите во државата и се надева дека „сите лидери на политичките партии ќе го почитуваат договорот од 2 јуни“, а истовремено бара темелна и независна истрага за снимките.Советот смета овој договор ги утврдува обврските на лидерите „за справување со сериозната загриженост за владеењето на правото како и посветеноста на процесот на пристапување кон ЕУ и на демократските принципи на земјата, вклучувајќи го и одржувањето добри меѓуетнички односи преку целосна имплементација на Охридскиот рамковен договор, како и со зајакнување на добрососедските односи“.Советот го смета договорот од Пржино како основа за идните дискусии. Ги повикува политичките партии „во интерес на граѓаните и на земјата да ја преземат одговорноста, како и итни мерки за постигнување одржливо решение и конструктивно да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 106 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 131 | | | веќе видена

До крајот на годината не е планирано издавање на еврообврзница, а буџетот ќе се финанасира од домашното задолжување изјави министерот за финансии Драган ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија главна тема на Советот на ЕУ в понеделник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: