Познати пет учеснички на СП во ракомет

По денешните реванш мечеви од баражите за пласман на Светското првенство во ракомет во женска конкуренција, познати се пет селекции кои ќе бидат дел од Мундијалот во Данска. Унгарките и во реванш мечот беа убедливи во соочувањето со Австрија и денеска пред своите навивачи забележаа победа од 41:24. Србија како гостин славеше над Романија со 28:24, но тоа беше недоволно за пласман на Светскиот шампионат бидејќи во првиот дуел на домашен терен беше поразена со 32:26. Русинките ја совладаа Германија со 27:26 и со победата од два гола разлика во првиот натпревар обезбедија учество на претстојниот Мундијал. Франција беше поуспешна на гостувањето против Словенија забележувајќи победа од 27:21 додека и покрај поразот од 25:23 во мечот со Чешка, Холандија повторно е дел од едно големо натпреварување.
| | веќе видена | слични

Македонија и Чешка вечерва во арената Борис Трајковски ќе го одиграат деветтиот меѓусебен дуел. Двете селекции имаат по три победи и два нерешени резултати. Нашата репрезентација во соочувањата со Чешка има низа и од три последователни натпревари во кои не ја почувствувала горчината на поразот. Успешната низа почна на Европското првенство во Србија кога во Ниш славевме со 27:21, а потоа на континенталниот шампионат во Данска пред повеќе од една година игравме без победник 24:24. Нерешено заврши и последното соочување во Злин кога во вториот дуел од овој квалификациски циклус резултатот беше 27:27. Чешка ни е голем должник бидејќи во 1995 година ни го нанесе најтешкиот пораз во квалификациите за Европското првенство. Пред точно две децении Чесите не совладаа со 33:16. Три години подоцна бележиме уште еден дебакл од Чешка. На Европското првенство во Италија нашиот денешен противник не совлада со 38:18. Во овој период имаме и едно реми и тоа во 1995 кога во Ресен игравме нерешено 27:27. Чешка ни била противник ...
| | веќе видена | слични

Останато

Констатирана беше одговорност за службена злоупотреба на бившиот директор на БЈБ Лазе Велковски. Кога веќе не е спорно дека има одговорност, тогаш не треба да ...
сите 180 | | | веќе видена

Параглајдеристот – херој загина во судар во воздух во Македонија , пишува BBC. 54 – годишниот Инес Пауел , пред својот финален настап во Британското отворено ...
сите 62 | | | веќе видена

Хроничното недостасување на финансии за научно истражувачки проекти од областа на науката и образованието без оглед дали се од научен, технички или ...
сите 47 | | | веќе видена

Заврши спасувачката операција за исчезнатите под урнатините на надвозникот Моранди во Џенова. Со што е потврдено дека во несреќата загинаа 43 лица. Деветмина ...
сите 130 | | | веќе видена

„Охридско лето 2018“ е едно од најуспешните изданија, основа од која ќе ги градиме следните, кои ќе бидат скалило погоре во однос на квалитетот, оцени денеска ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации , Кофи ...
сите 45 | | | веќе видена

„Имаме случај каде сомневањата се дека СДСМ, Сојуз на борци на НОВ и Сојуз на синдикати на Македонија во Куманово изнајмуваат на правни субјекти, имот кој е во ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Познати пет учеснички на СП во ракомет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: