Нестороски втор претставник во Баку


На вториот ден од Европските игри во Баку ќе настапи еден македонски спортист. Каратистот, Мартин Несторовски ќе се обиде да го повтори успехот на Емил Павлов. По денешниот извонреден настап на Емил Павлов, утре на татамито во Баку ќе настапи уште еден наш каратист. Во категоријата до 84 килограми, Мартин Несторовски ќе се обиде да ја мине фазата по групи. Прв противник на нашиот каратист е Гркот, Спиридон Маргаритопулос, а потоа следува соочувањето со Шахин Атамов од Азербејџан. Во последниот двобој за влез во полуфиналето Несторовски ќе се соочи со Енес Еркан од Турција.
| | веќе видена | слични

Дејан Митров во извонредно тешка борба, со голема поддршка од азербејџанската публика, против европскот и светскиот првак Девид Сафарјан, се избори за нерешен резултат (2:2). Но, борбата заврши со победа на поени (3:1) за борачот од Ерменија. Извонреден настап и квалитетна борба на македонскиот борач, кој даде се за да направи подвиг и да извојува победа. На Европските игри во Баку (Азербејџан) извлечени се противниците в четврток на нашите најдобри борачи – слободен стил. Јасин Реџелари ќе се бори против Криштоф Биенковски од Полска (почеток во 7:28 минути по македонско време). Халил Зубаиров ќе се бори против Радослав Марцинкиевич од Полска (почеток во 8:10 минути по македонско време). Бобан Данов ќе се бори против Гени Петриашвили од Грузија (почеток во 8:17 минути по македонско време).
| | веќе видена | слични

Борачите Владимир Хинчегашвили (Грузија) и Владислав Андреев (Белорусија) со шлаканици се пресметаа во меѓусебната борба на Европските игри во Баку. Двајца по смирување на страстите очекувано беа дисквалификувани, а во тие моменти предност 2-1 имаше Грузиецот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонските каратисти Емил Павлов и Мартин Несторовски се вратија со два бронзени медали од Европски игри во Баку, но на ова натпреварување се случи една несекојдневна ситуација во дисциплината борење. Борачите Владимир Хинчегашвили од Грузија и Владислав Андреев од Белорусија станаа вистински хит на социјалните мрежи, а причина за тоа е борбата која се претвори во голем циркус. Грузијскиот борач губеше со 2:1, па во еден момент почна да го удира Андреев со шлаканици, на што овој без размислување одговори со иста мера. Судијата беше принуден да ја прекине борбата, а по консултација со комисијата одлучи да ги дисквалификува двајцата борачи.
| | веќе видена | слични
7 копии

Македонскиот борач Дејан Митров ја загуби борбата од првото коло на Европските Олимписки игри во Баку во категоријата до 65 килограми. Поуспешен од него беше светскиот и европски првак Девид Сафарјан од Ерменија. По двете рунди резултатот беше нерешен 2:2, Сафарјан ја доби првата рунда со 2:0, а Митров втората исто со 2:0. Сепак на поени Сафарјан беше поуспешен со 3:1, бидејќи во една акција освои два поена, а Митров имаше две акции со по еден поен. Од македонските борачи свој настап на Игрите утре ќе имаат: Бобан Данов, Халил Зубаиров и Јасин Реџелари. Македонија досега има освоено две бронзи, а успехот го направија каратистите Емил Павлов и Мартин Нестровски.
| | веќе видена | слични

Македонскиот борач Дејан Митров го заврши настапот во категоријата до 65 килограми на Европските игри во Баку, иако мечот со светскиот и европски шампион Давид Сафарјан од Ерменија заврши нерешено 2:2. Пресуди акцијата на Ерменецот вредна два поена, и тоа откако Митров водеше со 2:0, но двата поена ги освои со две акции. Сафарјан во два наврата доби јавни опомени поради неактивност, а потоа во осмина-финалето загуби од Бугаринот Борислав Новачков, со што згасна надежта на Митров да го продолжи натпреварувањето преку репасаж. Денеска на душекот во главниот град на Азербејџан ќе се појават уште тројца борачи од Македонија - Јасин Реџалари (61 кг), Халил Зубаиров (86 кг) и Бобан Данов (125 кг). (Р.Д.)
| | веќе видена | слични

По двете рунди резултатот беше нерешен 2:2, Сафарјан ја доби првата рунда со 2:0, а Митров втората исто со 2:0. Сепак на поени Сафарјан беше поуспешен со 3:1, бидејќи во една акција освои два поена, а Митров имаше две акции со по еден поен. Од македонските борачи свој настап на Игрите утре ќе имаат: Бобан Данов, Халил Зубаиров и Јасин Реџелари. Македонија досега има освоено две бронзи, а успехот го направија каратистите Емил Павлов и Мартин Нестровски. /МИА
| | веќе видена | слични

Македонскиот борач Дејан Митров поразен е од европскиот и светски првак Девид Сафарјан во категоријата до 65 килограми на Европските Игри во Баку. Тој даде силен отпор, го намачи одличниот борач од Ерменија, но на крајот сепак загуби. Митров се избори за нерешен резултат (2-2), но борбата на крајот сепак заврши со победа на поени (3-1) за Сафарјан. Останува впечатокот дека Митров и покрај поразот имаше квалитетна борба и го даде својот максимум во дуелот против Ерменецот Сафарјан.
| | веќе видена | слични

БАКУ 2015 ДИМИТРОВ НЕ УСПЕА ДА ДОЈДЕ ДО ОСМИНАФИНАЛЕ Македонскиот борач Дејан Димитров загуби од европскиот и светски првак, Девид Сафарјан од Ерменија, 3:1 во првото коло на Европските игри во Баку и не успеа да дојде до осминафиналето. Митров во категоријата до 65 килограми , слободен стил по голема борба со Сфаријан оставри нерешен резултат 2:2 но сепак на поени изгуби со вкупни 3:1 од борачот од Ерменија. Настапот на Дејан Митров е единственоот на нашите спортисти на петтиот ден на игрите во Баку. Утре, настапуваат борачите , Реџалари во категоријата 61 килограм, слободен стил, Зубаиров во категоријата до 86 килограми и Данов во тешка категорија 125 килограми. Останато Има видео?:
| | веќе видена | слични
4 копии

Мартин Несторовски и го донесе вториот медал на Македонија на Европските игри во Баку. Бидејќи нашите спортисти кои остваруваат големи успеси секогаш ги претставуваме како шампиони, така беше и со Мартин. Не е важно каква боја медал носеше на вратот, ова младо момче и одличен спортист, во Скопје беше дочекан како шампион. Неговото семејство и најблиските фанови со плех музика и громогласен аплауз му приредија изненадување на скопскиот аеродром “Александар Велики”. За потсетување, тој во дуелот за бронзениот медал, во категоријата +84 килограми беше убедлив против српскиот претставник Слободан Битевиќ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворањето нови преговори за брегзитот би зависело од тоа дали владата на Британија ќе поднесе убедлив нов предлог, соопшти владата на Германија. „Ние сме ...
сите 371 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нестороски втор претставник во Баку

Од:
До кого (е-маил):
Порака: