Уште една шлаканица на ЕУ до СДСМ: Обвинувањата за пристрасност на Хан се неосновани


Откако во некои медиуми се појавија гласини дека еврокомесарот за проширување Јоханес Хан не бил неутрален во преговорите со македонските лидери, како и дека имал бизнис интереси преку австриска компанија која работи во Македонија, неговата портпар Откако во некои медиуми се појавија гласини дека еврокомесарот за проширување Јоханес Хан не бил неутрален во преговорите со македонските лидери, како и дека имал бизнис интереси преку австриска компанија која работи во Македонија, неговата портпаролка Маја Коцијанчич децидно ги отфрли наводите за пристрасност. Во соопштението на Коцијанчич стои - - Сите наводи со кои се доведува во прашање непристрасноста на напорите на комесарот Хан да ги олесни разговорите кои треба да водат до решение на политичката криза во Поранешна југословенска република Македонија - се комплетно неточни и немаат никаква основа. Целосно спротивно на тоа, комесарот заедно со европратениците, земјите-членки и со САД работи многу напорно и непристрасно за да го олесни договорањето на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во синоќешното гостување во емисијата „360 степени“ на Алсат-М телевизија не ги негираше тврдењата дека еврокомесарот Јоханес Хан бил пристрасен или дека бил поткупен, како што претходно тврдеа тој и дел од неговите советници и поддржувачи. Заев запрашан токму за наводната пристрасност на Хан не ги негираше ваквите тврдења. Лидерот на опозиционерите рече дека не можел Хан да го сруши еден од неговите најсилни аргументи, а тоа дека изборите во 2014 година биле нефер и недемократски, наспорти тврдењата на еврокомесарот. -Кога кажа дека позитивен бил извештајот на ОБСЕ и ОДИХР во 2014-та, реагиравме веднаш во истиот момент. Тоа ми е еден од најсилните аргументи во преговорите. Како може тој да ми го уништи со невнимателна изјава, рече Заев. Инаку, СДСМ и нејзините поддржувачи настапија со остри неосновани критики кон Хан веднаш по неговата изјава во Вашингтон. Опозицијата обвинуваше и ширеше ггласини за наводна пристрасност на еврокомесарот во корист на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската комисија ги отфрли обвинувањата за пристрасност на комесарот Јоханес Хан при посредувањето за решавање на политичката криза. Портпаролката на ЕУ, Маја Коцијанчиќ, дури ги нарече бесмислeni и неосновани тврдењата дека Хан го фаворизира Груевски. Но, Коцијанчиќ не сакаше да ги коментира прашањата за бизнис-врска на Хан со мрежа од Казина во Македонија, пренеусва Алсат - М . - Комесарот заедно со европратениците, земјите-членки и САД, работеа напорно и непристрасно во олеснувањето за изнаоѓање на компромисно решение меѓу лидерите. Комесарот ужива целосна поддршка од страна на земјите-членки во овие обиди за поддршка на земјата и граѓаните. Тој вчера имаше дискусии со голем број министри за надворешни на земјите во ЕУ и сите целосно го поддржаа во неговиот пристап - истакна Маја Коцијанчиќ. Иако не прецизираше дали Брисел ќе иницира нова лидерска средба, портпаролката рече дека комесарот Хан е подготвен да продолжи со таквата работа.
| | веќе видена | слични
2 копии

-Секое обвинување кое ја доведува во прашање непристрасноста на комесарот Хан и неговите напори да ги олесни разговорите кои треба да дојдат до решение на кризата се целосен нонсенс и немаат никаква основа, пишува во соопштението од ХАН. Наместо осуда и напади политичките лидери да се фокусираат кон постигнување решение и излез од кризата. Европската комисија жестоко одговори на постојаните обвинувања од опозицијта и СДСМ за пристарсноста на комесарот Јоханес Хан.Во соопштението на портпрролката Маја Коцијанчиќ стои дека целта на лидерите треба да биде постигнување финален договор а не вперување на прстот кон евромосарот затоа што тоа не им помага а уште полошо не и помага ни на земјата. -Секое обвинување кое ја доведува во прашање непристрасноста на комесарот Хан и неговите напори да ги олесни разговорите кои треба да дојдат до решение на кризата се целосен нонсенс и немаат никаква основа, пишува во соопштението од ХАН. Според порталот Курир, реакцијата од Брисел доаѓа по нападите и написите на медиумите ...
| | веќе видена | слични

Наместо осуда и напади политичките лидери да се фокусираат кон постигнување решение и излез од кризата. Европската комисија жестоко одговори на постојаните обвинувања од опозицијта и СДСМ за пристарсноста на комесарот Јоханес Хан.Во соопштението на портпрролката Маја Коцијанчиќ стои дека целта на лидерите треба да биде постигнување финален договор а не вперување на прстот кон евромосарот затоа што тоа не им помага а уште полошо не и помага ни на земјата. -Секое обвинување кое ја доведува во прашање непристрасноста на комесарот Хан и неговите напори да ги олесни разговорите кои треба да дојдат до решение на кризата се целосен нонсенс и немаат никаква основа, пишува во соопштението од ХАН. Според порталот Курир, реакцијата од Брисел доаѓа по нападите и написите на медиумите блиски до опозицијата и соросовите платеници.Курир пренесува дека Геровски , Фрчковски, Сашо Ордановски распалиле по еврокомесарот и го обвиниле за пристарсност бранејќи го Заев и неговото рушење на разговорите. Порталот анализира ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Жестоки се реакциите од страна на Европската комисија по постојаните напади на СДСМ и нејзиние новинари кон еврокомесарот Јоханес Хан. Во реакцијата се вели дека нападите кон Хан немаат основа, како и дека наместо на напади, политичарите треба да се фокусираат на постигнувањето решение за излез од политичката криза, пишува Курир. -Секое обвинување кое ја доведува во прашање непристрасноста на комесарот Хан и неговите напори да ги олесни разговорите кои треба да дојдат до решение на кризата се целосен нонсенс и немаат никаква основа. Напротив, комесарот, заедно со европските пратеници, земјите членки и САД, работи со напор и непристрасност за да се олесни компромисот помеѓу лидерите. Комесарот ја има целосната поддршка на земјите членки во овие напори чија цел е поддршка на земјата и граѓаните. Ние разговаравме со повеќе министри за надворешни работи на земјите членки на ЕУ вчера и тие целосно го поддржуваат нашиот пристап, вели Хан преку соопштението на неговата портпаролка. Ваквата реакција доаѓа откако ...
| | веќе видена | слични

Наместо да напаѓаат, политичките лидери да се фокусираат кон постигнување решение, стои во соопштението од комисијата. Дел од новинарите и колумнистите за да го оправдаат скандалозното однесување на Заев во Брисел и намерно минираните преговори, го обвинија Хан за пристрасност кон владата, па дури и дека бил поткупен. И најголемата и највлијателна ,европската народна партија го повика Заев да си ги преиспита обвинувањата кон македонската влада. Во меѓувреме, СДСМ е исклучена од социјалистичката интернационала.  
| | веќе видена | слични

По неколкуте обвинувања за пристрасност на еврокомесарот Јоханес Хан при посредувањето за решавање на политичката криза во Македонија, како и за, наводно, бизнис интереси во Македонија, со огласија Европската комисија и портпаролката на Хан, Маја Коцијачич. - Обвинувањата за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани, а политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор затоа што вперувањето прст кон комесарот не им помага и – уште полошо – не и помага на земјата - изјави, во име на комесарот Јоханес Хан, портпаролката Маја Коцијанчич. Во својата реакција Европската комисија вели дека „секое обвинување кое ја доведува во прашање непристрасноста на комесарот Хан и неговите напори да ги олесни разговорите кои треба да дојдат до решение на кризата се целосен нонсенс и немаат никаква основа“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Обвинувањата од опозицијата и СДСМ за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани, а политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор затоа што вперувањето прст кон комесарот не им помага и уште полошо- не и помага на земјата, изјави денес во име на комесарот Јоханес Хан, портпаролката на ЕК Маја Коцијанич. Во својата реакција ЕК вели дека, секое обвинување кое ја доведува во прашање непристрасноста на комесарот Хан и неговите напори да ги олесни разговорите кои треба да дојдат до решение на кризата се целосен нонсенс и немаат никаква основа. Напротив, комесарот, заедно со европските пратеници, земјите членки и САД, работи со напор и непристрасност за да се олесни компромисот помеѓу лидерите. Комесарот ја има целосната поддршка на земјите членки во овие напори чија цел е поддршка на земјата и граѓаните. Ние разговаравме со повеќе министри за надворешни работи на земјите членки на ЕУ вчера и тие целосно го поддржуваат нашиот пристап, вели Хан ...
| | веќе видена | слични

Остар одговор дојде од канцеларијата на еврокомесарот Јоханес Хан, откако во дел од домашните медиуми се појавија написи за можната пристрасност на комесарот во преговорите меѓу власта и опозицијата во Македонија. Портпаролката на Хан, Маја Коцијанчич, во негово име испрати соопштение со кое ги критикува обвинувањата упатени кон нејзиниот шеф, креирани врз основа на сомневања дека тој имал, наводни, бизнис интереси преку австриската компанија „Новоматик“ која е присутна во земјава со вложени повеќе милиони евра. Маја Коцијанчич (Фото: ec.europa.eu) „Обвинувањата за пристрасност на комесарот Јоханес Хан во македонската криза се комплетно неосновани, а политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување финален договор затоа што вперувањето прст кон комесарот не им помага и – уште полошо – не и помага на земјата“, изјави Коцијанчич, во име на Хан. Од ЕК се категорични дека се бесмислени секои обиди со кои се фрлаат сомнежи врз непристрасноста на еврокомесарот. Европска комисија (Фото: ЕПА) „Напротив: ...
| | веќе видена | слични

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 355 | | | веќе видена

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција преку соопштение извести за средбата на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски со ...
сите 228 | | | веќе видена

Армијата на Република Македонија стана Армија на Северна Македонија, но сè уште користи оружје од Југословенската народна армија. ​Војската во моментов користи ...
сите 288 | | | веќе видена

Во МВР има проблем со изработката на пасошите и другите лични документи поради новото уставно име, тврдо Наќе Чулев, техничкиот министер за внатрешни работи, ...
сите 128 | | | веќе видена

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од ...
сите 236 | | | веќе видена

Левиот бек на Ливерпул, Енди Робертсон вели дека играчите на Атлетико Мадрид победата од 1-0 ја славеле како веќе да го добиле двомечот и ги потсети дека ги ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уште една шлаканица на ЕУ до СДСМ: Обвинувањата за пристрасност на Хан се неосновани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: