2-2 во големото финале


Екипата на Голден Стејт го врати брејкот од вториот натпревар во финалната серија на американската професионална кошаркарска лига и со гостинскиот триумф над Кливленд со 103-82 израмни на 2-2 во серијата подобар од 7. Вориорси доминираа во поголемиот дел од 4-от натпревар, го добија првото полувреме со 12 поени разлика, а и последната четвртина со убедливи 27-12 за најубедлив триумф во досегашниот тек на големото финале. Игуадала и Кари со по 22 поена ги предводеа гостите до израмнувачката победа без оглед на одличната партија на Мозгов кој беше најдобар поединец кај Кливленд со 28 поени и 10 скокови, но ја немаше поддршката од Леброн Џејмс чии 20 поени, 12 скокови и 8 асистенции се покажаа недоволни за победа на домашниот состав. Следниот 5-ти натпревар ќе биде одигран в понеделник изутрина на теренот на Голден Стејт со што финалето влегува во наизменично менување на местото на одигрување на натпреварите.
| | веќе видена | слични

Тимот на Голден Стејт Вориорс е на чекор до освојување на шампионската титула во НБА лигата, откако во финалната серија со Кливленд поведе со 3-2 во победи. Петтиот меч се одигра во Оукленд и заврши со победа на Голден Стејт од 104:91. Кари го предводеше тимот со 37 поени од кои 7 тројки, а со серијата од 19:5 во финишот на вориорси им ја донесе победата. Кари во таа серија постигна 11 поени 7 скока и 4 асистенции. Кај Голден Стејт уште Грин даде 16, Игудала 14 и Леандро Барбоса 13 поени. На спротивната страна Леброн Џејмс запиша нов ‘трипл дабл’ 40 поени, 14 скокови, 11 асистенции, а Тринстан Томпсон даде со 19 поени и 10 скокови. Тимот кој победувал во петтиот меч ја освојувал титулата во 12 од 14 обиди. Следниот 6-ти натпревар се игра вечерва.
| | веќе видена | слични

НБА ФИНАЛЕ - ГОЛДЕН СТЕЈТ ПОВЕДЕ СО 3:2 НАД КЛИВЛЕНД Голден Стејт се наоѓа на чекор од НБА-титулата, а ако се случи тоа, Леброн Џејмс ќе биде најимпресивниот кошаркар од една финална серија кој не освоил прстен. И тоа без оспорување на тоа што го прави Стефан Кари на другата страна, а работи фантастично. Овие двајца екстраквалитетни играчи по петти пат се судрија во големото НБА финале во "Оракл арена" во Оукленд. Голден Стејт уфрли 67 поени без Кари, а Кливленд само 51 без Џејмс. Епилогот е победа на Голден Стејт од 104:91 за водство од 3:2 во серијата. Леброн Џејмс погоди или асистираше 77% од поените на својот тим и иако стана само вториот играч, после Џери Вест, кој во НБА-финалето забележал трипл-дабл со 40 поени, не успеа да му донесе победа на Кливленд. Тој го заврши мечот со 40 поени, 14 скокови, 11 асистенции и со шут од игра 15/34 за 44 минути. Фото АП На другата страна, Кари уфрли седум тројки за вкупни 37 поени, од кои 26 постигна во моментите кога чувар му беше Метју Делаведова, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипата на Голден Стејт се наоѓа на чекор до освојување на шампионската титула во НБА-лигата откако пред своите навивачи го победи Kливленд со 104-91 (22-22, 29-28, 22-17, 31-24) и сега води со 3-2 во добиени натпревари. Дуелот беше изедначен и домашните во последните минути ја создадоа предноста што им донесе победа. Екипите дури 20 пати се менуваа во водството и резултатот беше 10 пати изедначен. Стефан Kари постигна 37 поени кај Голден Стејт (седум тројки), а кај Kливленд Леброн Џејмс имаше „трипл дабл“ 40 поени, 14 скока и 11 асистенции, но без ефект. Следниот натпревар од финалната серија се игра доцна ноќеска на теренот на Kливленд.
| | веќе видена | слични

Голден Стејт е на чекор од остварување на сонот, шампионска титула која се чека веќе 40 години. „Воините“ водат со 3:2 во финалната серија против Кливленд кого рано утрово го совладаа пред своите гледачи со 104:91. Најпрецизен залудно беше Леброн Џејмс кој повторно стигна до бројката од 40 поени, бидејќи шоуто го украде Стеф Кари со неговите блескави моменти и 37 кошеви, додека потегот број еден го имаше Херисон Барнс кој успеа да забие и покрај тоа што на него тргнаа двајца противнички играчи, Тимофеј Мозгов и Мајк Милер.
| | веќе видена | слични

Доцна синоќа се одигра и петтиот натпревар во НБА финалето. Голден Стејт се најде на еден чекор од титулата, после победата над Кливленд. Во продолжение проследите ги најдобрите пет потези од тој дуел, а на првото место се наоѓа членот на Вориорси, Херисон Барнс. Уживајте..
| | веќе видена | слични
2 копии

Леброн Џејмс се уште е убеден дека Кливленд може да стигне до НБА титулата, бидејќи како што вели, тој е најдобриот играч на светот. Голден Стејт го победи Кливленд со 104:91 во петиот меч и поведе со 3:2 во финалната серија. Уште еден монструозен меч одигра Леброн Џејмс кој постигна трипл-дабл од 40 поени, 14 скокови и 11 асистенции, но ниту тоа не беше доволно да се избегне поразот. Иако на „Вориорси“ им треба само една победа да ја освојат титулата, кошаркарот на Кливленд вели дека неговиот тим може да го освои шампионскиот наслов. -Убеден сум дека можеме да стигнеме до титулата, бидејќи јас сум најдобриот играч на светот, тоа е толку едноставно, изјави Џејмс по поразот во петиот меч. Следниот натпревар од финалната серија број 6 се игра во вторник вечер на теренот на Кливленд. Оцени ја веста
| | веќе видена | слични

Стеф Кари беше апсолутно неутрализиран од страна на Метју Делаведова на претходните три натпревари од НБА финалето, но сепак тоа не беше случај и изминатава вечер во која првата ѕвезда на Голден Стејт го „извади од патики“ кошаркарот на Кливленд. До почетокот на четвртата четвртина се чинеше дека Австралиецот уште еднаш ќе си ја заврши неговата главна задача, но токму последниот период од играта се претвори во негов голем кошмар благодарејќи на неверојатните потези на МВП играчот од регуларниот дел од сезоната. Кари постигна дури 17 поени (од вкупно 37) во последната четвртина, но неговите две тројки пред кои буквално го измести Делаведова сигурно уште долго ќе се прераскажуваат во „Оракл“ центарот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кошаркарот на Кливленд Кавалирс, Леброн Џејмс е уbeden дека неговиот тим може да дојде до титулата во НБА лигата, зашто како што смета дека е најдобриот кошаркар во светот. Голден Стејт синоќа го победи Кливленд со 104:91 во петтиот натпревар од финалната серија. Кливленд се држеше до средината од последната четвртина, но потоа Стеф Кари покажа зошто ја доби титулата МВП играч. Во последната четвртина тој постигна 17 поени, а 11 во последните 5 минути. Леброн на овј натпревар постигна 40 поени, 14 скокови и 11 асистенции. -Уверен сум дека и понатаму можеме да стигнеме до титулата зашто јас сум најдобриот играч во светот. Тоа е повеќе од едноставно. Мене никој не ме пушта да постигнам 40 поени, јас сам ги заработувам тие, смета за себе Леброн Џејмс. Сега шестиот натпревар се игра во Кливленд, а Џејмс не размислува за опцијата пораз. -Одиме дома, го играме шестионт натпревар, имаме доволно сили да ги добиеме. Ако успееме да ја одбраниме нашата куќа ќе се избориме за седми натпревар, додава Џејмс.
| | веќе видена | слични

Во петтиот натпревар од НБА финалната серија составот на Голден Стејт славеше против Кливленд со 104:91.Иако Кливленд беше и овој пат предводен од навистина расположениот Џејмс, многу причини за задоволство на крајот имаше Кари кој на својата екипа и донесе водство од 3:2.Повеќе на: sport365.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски денеска во Јавното обвинителство и ја предаде аудио снимката на обвинителката Вилма Русковска која минатата недела ...
сите 205 | | | веќе видена

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод, велат од ВМРО - ДПМНЕ и уште откриваат дека тие се среќавале со Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец, што го ...
сите 458 | | | веќе видена

Денеска премиерот на техничката влада Оливер Спасовски му порача на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев подобро менаџирање со министерството, а изјавата ...
сите 208 | | | веќе видена

„СДСМ како одговорна и демократска партија преку легитимни законски решенија создаде услови за независно и професионално правосудство.Со Законот за Јавно ...
сите 243 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 90 | | | веќе видена

Составот на Вардар минатиот викенд успеа да слави убедлива победа над Мотор Запорожје со што обезбеди пласман во осминафиналето на Лигата на шампионите, но ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

2-2 во големото финале

Од:
До кого (е-маил):
Порака: