Груевски: Оставка немам намера да поднесам, ниту пак да прифатам преодна влада


Груевски вели дека тој мандатот го добил на регуларни, фер и демократски избори и дека поддршката од народот никогаш нема да ја изневери. Премиерот Никола Груевски денес, веднаш по објавувањето на најновата „бомба“ од СДСМ, во интервју за телевизија Сител вели дека не планира да поднесе оставка бидејќи мандатот го добил пред само една година кога народот нему му ја дал довербата. Груевски вели дека тој мандатот го добил на регуларни, фер и демократски избори и дека поддршката од народот никогаш нема да ја изневери. - Оставка немам намера да поднесам, ниту пак да прифатам преодна влада. Имам обврска да се справам со ова што го прави Заев, да се справам со ова и да најдам решение Македонија да оди напред. И ќе оди напред. Заев 5 пати ми кажа дека материјалите ги добил од странска разузнавачка служба, значи дека е свесен дека некој однадвор го креира ова сценарио. Јас да се повлечам би било кукавички чин, јас ќе се соочам со нападот кон нас и заедно со народот да покажеме дека Македонија не може на ваков начин ...
| | веќе видена | слични

Имам обврска да се справам со ова што го прави Заев, да се справам со ова и да најдам решение Македонија да оди напред. И ќе оди напред, истакна премиерот. Не планирам да поднесам оставка зашто народот ми ја даде довербата и нема да го изневерам, дециден е премиерот Никола Груевски. Тој во интервју за телевизијата „Сител“ вели дека мандатот го добил на регуларни, фер и демократски избори и дека поддршката од народот никогаш нема да ја изневери. - Оставка немам намера да поднесам ниту, пак, да прифатам преодна влада. Имам обврска да се справам со ова што го прави Заев и да најдам решение Македонија да оди напред. И ќе оди напред. Заев петпати ми кажа дека материјалите ги добил од странска разузнавачка служба, значи дека е свесен оти некој однадвор го креира ова сценарио. Јас да се повлечам би било кукавички чин, ќе се соочам со нападот кон нас и заедно со народот да покажеме дека Македонија не може на ваков начин да биде нападната, Македонија покажува и ќе покаже цврстина - рече Груевски. Тој потенцира дека ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски, во саботата на ТВ "Сител" изјави дека нема да даде оставка, бидејќи мандатот го добил од граѓаните на Република Македонија на регуларни, фер и демократски избори, пред само една година. "Оставка немам намера да поднесам ниту, пак, да прифатам преодна влада. Имам обврска да се справам со ова што го прави Заев, и да најдам решение Македонија да оди напред. И ќе оди напред", уверен е Груевски. Во оваа пригода тој подвлече дека дека Зоран Заев пет пати му кажал дека материјалите ги добил од странска разузнавачка служба. "Значи, свесен е дека некој однадвор го креира ова сценарио. Јас да се повлечам, би бил кукавички чин, јас ќе се соочам со нападот кон нас, и заедно со народот да покажеме дека Македонија не може на ваков начин да биде нападната, Македонија покажува и ќе покаже цврстина", рече Груевски. Премиерот потсети дека тројца функционери за кои никој нема докажано никаква вина, поднесоа оставка. "Тие решија да поднесат оставки за да се види дека немаат никаква вина и сакаат тоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На видеото кое го видовме пред неколку дена јасно се гледа дека Зоран Заев отворено, директно бара мито за нешто што на човекот кој бара услуга од општината, тоа по закон му следува. Заев за тоа му бара мито. Ова го истакна премиерот Никола Груевски на вестите во Канал 5. -Станува збор за еден срамен криминоген однос што го гледаме од Зоран Заев. Што е најсмешно и најтрагично во таа ситуација истовремено, тој за тоа не помислува да поднесе оставка. Целиот народ, цела Македонија, цела Струмица виде како фунцкионира градоначалникот на Струмица. Тој кажа дека и со другите така било, дека ред било тоа. Тој дури ги наброја уште 3-4 компании кои по ист принцип биле кај него, им кажа “директно кај мене“ и како резултат на тоа им била завршена услугата што по закон им следува општината да им ја заврши. Тој човек може да влијае на истрагата, тој човек може да влијае на сведоците, тој човек може да го повтори делото. Но нема храброст да си поднесе оставка затоа што знае дека е виновен. Кај нас тројца поднесоа ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски во своето гостување на Сител истакна дека не планира да поднесе оставка бидејќи мандатот го доби пред само една година кога народот нему му ја даде довербата. Премиерот вели дека тој мандатот го доби на региларни, фер и демократски избори и дека поддршката од народот никогаш нема да ја изневери. – Оставка немам намера да поднесам, ниту пак да прифатам преодна влада. Имам обврска да се справам со ова што го прави Заев, да се справам со ова и да најдам решение Македонија да оди напред. И ќе оди напред. Заев 5 пати ми кажа дека материјалите ги добил од странска разузнавачка служба, значи дека е свесен дека некој однадвор го креира ова сценарио. Јас да се повлечам би било кукавички чин, јас ќе се соочам со нападот кон нас и заедно со народот да покажеме дека Македонија не може на ваков начин да биде нападната, Македонија покажува и ќе покаже цврстина, рече Груевски. Тој потенцира дека три функционери поднесоа оставка бидејќи немаат никаква вина и сакаат тоа да го докажат без свое ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 252 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 196 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 117 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

– Потребен ни е политички дијалог и потребно ни е помирување дома, без разлика на политичките интереси на различните партии, за големите прашања кои се од ...
сите 74 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 102 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Оставка немам намера да поднесам, ниту пак да прифатам преодна влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: