Металург покажа храбра игра, Вардар ја слави јубилејната титула во Купот

Екипата на Вардар успеа да стигне до својата јубилејна 10-та титула во ракометниот куп на Македонија, но сепак честитки заслужува и финалистот Металург кој и покрај тоа што влезе како апсолутен аутсајдер во мечот, му создаде многу проблеми на фаворизираниот противник. Вардарци го решија прашањето околу победникот во последните пет минути, кога за првпат во мечот успеаја да стекнат посериозна предност од пет гола разлика (25:20), која на крајот се покажа како пресудна за конечните 26:22. Мора да се напомене дека младиот состав на Лино Червар одлично одговори на предизвикот во најголем дел од натпреварот, а доказ за тоа е резултатот од првото полувреме (13:11), како и изгледот на семафорот на само десетина минути пред крајот кога Металург губеше со 19:18. Завршниот исчекор на Вардар го предводеше Алекс Душебаев кој натпрвеарот го финишираше со осум постигнати гола, а за истакнување е и партијата на Петар Ангелов кој имаше 17 успешни интервенции. Кај Металург, најефикасeн беше Јања Војводиќ со шест, Гоце ...
| | веќе видена | слични

Фаворитите ги освоија планираните бодови на почетокот на вториот дел од календарот во плејофот. Вардар го совлада Прилеп со 36-24 на гостувањето, иако по првото полувреме имаше само три гола предност (15-12). Во вториот дел дојде до израз квалитетот и клупата на црвено-црните, па триумфот беше и убедлив. Најефикасни на мечот беа Тоскиќ и Марковиќ со по седум гола, додека кај Прилеп, Бозароски пет пати стрелаше прецизно. Зомимак не помина лесно во населбата Пролет во Скопје, бидејќи истоимениот клуб му даде во најмала рака рамноправен отпор во првото полувреме. Со серија од 3-0, домаќините успеаја да се одвојат на плус два пред одморот, но Зомимак намали на 12-11. Во вториот дел беше клучен периодот по 40. минута, кога струмичани постигнаа пет гола едноподруго, дојдоа до највисоки 21-15 и ставија крај на неизвесноста. Овде најефикасен беше Чантурија со седум гола, а Трајковски и Андоновски од Пролет постигнаа по пет. Металург го победи Радовиш поубедливо отколку во првиот меч, на домашен терен. Сега славеше ...
| | веќе видена | слични

Во првиот натпревар од полуфиналниот плеј-оф во Балтичката лига составот на Локомотив Кубан загуби минимално на гостувањето кај Химки со 76:75. Македонскиот интернационалец Ричард Хендрикс за 22:26 минути игра на паркетот имаше седум поени (3/6 од игра, 1/5 од слободните фрлања), додаде седум скока (прв скокач на тимот), две асистенции, по четири загубени и две украдени топки. Во втората полуфинална пресметка од натпреварувањето се соочуваат ЦСКА Москва и Нижњи Новгород.
| | веќе видена | слични

Вардар уште еднаш ја потврди доминацијата на домашната ракометна сцена откако лидерот на табелата рутински стигна до нов триумф, овојпат на гостувањето против Прилеп со убедливи 24-36. Домаќините успеваа да ги задржат налетите на „црвено-црните“ во првото полувреме, па на одмор се замина само со три гола предност за фаворитот (12-15). Сепак, самиот старт на вториот дел донесе и сосема поинаков развој на настаните на теренот, Вардар набрзина направи серија од 7-0, ја качи позитивата на десет гола, за на крајот да слави со конечни 12 погодоци разлика. Најпрецизни кај Вардар на овој натпревар беа Тоскиќ и Марковиќ со по седум постигнати гола.
| | веќе видена | слични

Тимот од „Автокоманда“ триумфираше на гостувањето кај Радовиш со резултат 29:22. До петтата победа Металург во плеј-оф разигрувањето за шампионската титула прв стрелец беше Војводиќ со седум гола, а еден помалку кај домаќините имаше Ордев. Металург останува на второто место со 15 бодови, додека Радовиш е претпоследен со три. Фото: rkradovis.mk
| | веќе видена | слични

Во спортската сала „Македонско сонце“ во Скопје екипата на Зомимак-М во плеј-офот славеше над Пролет со резултат 26:22. Најефикасен во струмичкиот состав беше Чантурија со седум погодоци, а на спротивната страна Дамчевски и Трајковски имаа по пет. Зомимак-М сега има четири победо во разигрувањето за шампионската титула и има 12 бодови, додека Пролет остана со шест. Фото: РК Зомимак-М
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Зомимак ја продолжуваат трката за второто место на табелата со Металург, откако вечерва славеа на гостувањето против Пролет со 22-26. Струмичани рутински ја одработеа задачата, стигнувајќи до планираните бодови благодарение на подобрата игра од амбициозниот домашен состав во моментите кога тоа беше најпотребно. Пролет по првото полувреме имаше предност од 12-11, но во вторите 30 минути гостите од Струмица го наметнаа сопственото темпо што им овозможи да го свртат резултатот во своја полза и да слават значајна победа во пресрет на клучниот натпревар, на домашен терен против Металург. Чантурија беше најефикасен поединец на натпреварот со седум гола, Пецаковски и Босеовски реализираа по пет, додека кај домашниот тим Дамчевски и Трајковски по пет пати се запишаа меѓу стрелците.
| | веќе видена | слични

Во натпреварот од 6.коло на ракометниот плејоф, екипата на Металург го совлада Радовиш со седум гола разлика 29:22, полувреме 14:12 за гостите од Скопје. До петата победа во шесте одиграни средби во плејоф конкуренцијата составот од скопска Автокоманда го предводеше Војводиќ со седум постигнати голови, еден повеќе од Ојлевски и Чупиќ. По шест гола кај домаќините постигна Ордев Илиев. Покрај овој натпревар од оваа рунда, вечерва се играат и средбите Прилеп – Вардар и Пролет – Зомимак М. Табела: Вардар 15 бодови, Металург 15 (+1 натпревар повеќе), Зомимак М. 9, Пролет 6, Радовиш 3 и Прилеп 0.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометарите на Металург забележа победа на гостувањето во Радовиш кај истоимената домашна екипа.Во натпреварот од 6.коло на ракометниот плејоф, екипата на Металург го совлада Радовиш со седум гола разлика 29:22, полувреме 14:12 за гостите од Скопје.До петата победа во шесте одиграни средби во плејоф конкуренцијата составот од скопска Автокоманда го предводеше Војводиќ со седум постигнати голови, еден повеќе од Ојлевски и Чупиќ.По шест гола кај домаќините постигна Ордев Илиев.Покрај овој натпревар од оваа рунда, вечерва се играат и средбите Прилеп – Вардар и Пролет – Зомимак М.Табела: Вардар 15 бодови, Металург 15 (+1 натпревар повеќе), Зомимак М. 9, Пролет 6, Радовиш 3 и Прилеп 0.
| | веќе видена | слични

Со двата натпревара што се играат денеска во Скопје ќе стартува 6. коло од ракометниот плеј оф. Во СЦ „Јане Сандански“ ракометарите на Вардар го пречекуваат Зомимак М, а почетокот на дуелот е во 14 часот. Во салата во населбата Автокоманда, Металург е домаќин на Прилеп. Овој дуел ќе почне во 18:30 часот. Третиот натпревар од оваа рунда се игра утре меѓу Радовиш и Пролет. Табела: Вардар 15 бодови, Металург 12, Зомимак 9, Пролет Тинекс 6, Радовиш 3, Прилеп 0./МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 677 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 661 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 102 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими хрватската амбасадорка Нивес Тигањ, која од неодамна стапи на должноста во нашата земја.На средбата амбасадорката Тигањ ...
сите 251 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е уверен дека Лионел Меси има уште фудбал во себе. Во понеделникот вечерта, Аргентинецот ја собра „Златната топка“ и ...
сите 216 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 177 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Металург покажа храбра игра, Вардар ја слави јубилејната титула во Купот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: