Осма титула за Вардар


Шампионска круна „црвено -црните“ ја заверија во рамките на 31.коло со победата над Ренова со 4:1 Фудбалерите на Вардар ја освоија осмата титула шампион на Македонија откако попладнево во рамките на 31.коло ја победија Ренова со 4:1. По денешното коло познато е дека покрај Тетекс лигата ја напушта и битолски Пелистер. Играчите на Вардар победата ја обезбедија во првиот дел кога имаа предност од 3:1 на полувремето. Головите за Вардар ги постигнаа: Горан Попов (8.минута), Сенијад Ибричиќ (26.минута и 87.минута – пенал) и Стефан Спировски (39.минута), додека стрелец за Ренова беше Изаир Емини (35.минута). На дуелот Работнички – Шкендија победа од 2:1 остварија фудбалерите на Работнички. Третиот дуел од плеј оф лигата меѓу Металург и Силекс се игра во понеделник. Табела плеј оф: Вардар 68 бодови, Работнички 65, Шкендија 56, Ренова 47, Силекс 37, Металург 33. Во плеј аут лигата Пелистер загуби од директниот конкурент Хоризонт Турново, додека Брегалница беше подобра од Тетекс. Резултати плеј аут лига: Пелистер – ...
| | веќе видена | слични

Сумирајќи ги впечатоците од прволигашките збиднувања на нашите терени, ЕКИПА ви го пренесува сопствениот поглед на најдобрите поединци од секое коло во Првата македонска фудбалска лига. Конечно Вардар стигна до шампионската титула која ја „бркаше“ и во претходните две кола. Сепак, сега со убедливата победа од 4-1 против Ренова дојде до посакуваниот трофеј, далеку ’понапорно’ од очекувањата на целокупната домашна фудбалска јавност со оглед на огромната финансиска доминација во однос на конкурентите. Но, посакуваното прво место се осигура на едно коло до крајот на шампионатот со само три бода предност во однос на најголемиот конкурент, Работнички. А, конечното мачната приказна заврши за Пелистер кој на огромно разочарувања на своите навивачи од следната сезона ќе игра во второлигашката конкуренција. Согласно прикажаното во пролетниот дел, „пелистерци“ и апсолутно не заслужија избегнување на преселба во Втората лига, нешто што, пак, без сомнение го заслужија Брегалница и Хоризонт Турново. Тим на 31. коло во ...
| | веќе видена | слични

На последниот натпревар од 31. коло во плеј-офот на првата македонска фудбалска лига екипата на Металург загуби на домашен терен од Силекс со 3:1. Металурзите го отворија резултатот преку Радески во самата завршница на првиот дел, но во второто полувреме гостите од Кратово направија комплетен пресврт со погодоците на Тодоров (48 мин.), Недељковиќ (71) и Мариќ (84). Со новите три бода Силекс ја обезбеди петтата позиција на табелата (40 бода), додека Металург кој го доживеа четвртиот пораз во низа оваа сезона ќе ја заврши на шестата позиција на табелата. Резултати 31. коло (плејоф) Вардар – Ренова 4-1 Работнички – Шкендија 2-1 Металург – Силекс 1-3
| | веќе видена | слични

ПМФЛ - ПЛЕЈ ОФ Кратовчани го надиграа Металург на негов терен. Силекс беше поуспешен од Металург на негов терен со 2:1 во последниот натпревар од 31. коло во плеј офот од Првата македонска фудбалска лига. На стадионот „Борис Трајковски“ во населбата Маџари, Кратовчани трите бода ги освоија со погодоците за пресврт во второто полувреме на Крсте Тодоров, Игор Неделковиќ и Бобан Мариќ. Металург прв го отвори резултатот во последната минута од првиот дел преку Марјан Радевски.Табела:1. Вардар 68 бодови2. Работнички 653. Шкендија 564. Ренова 475. Силекс 406. Металург 33 Фудбал Има видео?:
| | веќе видена | слични

Натпреварот беше блокиран во сите обложувалници. Иако водеше на полувреме Металург на крајот загуби од тимот на Силекс со 1:3, во рамките на мечот од 31.коло од плеј-оф разигрувањето за титулата во македонскиот шампионат. Бидејќи ниту двете екипи немаат шанса за титулата, која оди кај Вардар, ниту за настап во Европа, тренерите можат да си дозволат да калкулираат со составите на своите екипи. Радески го донесе домашниот тим во водство со 1:0 во 45.минута од средбата, а во вториот дел кратовци заиграа „поангажирано“ и направија резултатски пресврт. Тодоров во 48.минута, Недељковиќ во 71.минута и Мариќ во 84.минута ги постигнаа трите голови, за три бодови за Силекс. Со оваа победа, Силекс остана„ закован“ на 5.позиција, со 7 бодови предност пред денешниот ривал. Овој меч беше „кец у два“, а пред неговиот почеток, обложувалниците примаа високи уплати на тој тип за овој меч, па некои од нив и го тргнаа од нивната понуда. Исходот од овој меч уште еднаш му „покажа“ на ФФМ дека новиот систем на натпреварување е ...
| | веќе видена | слични

Во последниот дуел од 31-то коло во Првата МФЛ екипата на Металург пред својата публика на с. Маџари загуби од Силекс со 3-1. Домаќинот поведе во 45м преку Радески. Во вториот дел доминација на гостите кои преку Тодоров, Недељковиќ и Мариќ направија целосен пресврт.
| | веќе видена | слични

Екипата на Металург го доживеа четвртиот пораз по ред во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) откако во плеј-офот како домаќин со 1-3 (1-0) загуби од екипата на Силекс. „Металурзите“ на полувремето имаа водство благодарение на голот на Марјан Радески кој стрелаше во 45 минута, но во вториот дел потфрлија и на противникот му дозволија да направи комплетен резултатски пресврт. Во мрежата на тимот од Автокоманда за изедначување погоди Тодоров во 48 минута, пресвртот го направи Недељковиќ во 71 минута, а триумфот на кратовци го потврди Мариќ во 84 минута. Во последното коло од ПМФЛ екипата на Металург гостува кај Шкендија, додека Силекс на домашен терен го пречекува шампионот Вардар. Дуелите се играат на 24 мај. 31 КОЛО, ПМФЛ (ПЛЕЈ-ОФ) Вардар – Ренова 4-1 Работнички – Шкендија 2-1 Металург – Силекс 1-3 Табела: Вардар 68, Работнички 61, Шкендија 56, Ренова 47, Силекс 40, Металург 33
| | веќе видена | слични

Екипата на Силекс славеше со 1-3 на гостувањето против Металург во последниот натпревар од плеј-офот од 31. коло во Првата македонска фудбалска лига. „Металурзите“ први поведоа со голот на Марјан Радески во 45. минута од средбата, но во второто полувреме низ далеку подобра игра кратовци стигнаа до победата. Најпрво Крсте Тодоров во 48. минута израмни на 1-1, потоа во 71. минута Недељковиќ донесе водство за Силекс од 1-2 за да на крајот Мариќ заокружи на 1-3 во 84. минута. Металург од 79. минута играше и со играч помалку по исклучувањето на Томица Петров. По овој триумф Силекс остана на петтата позиција со 40 бода, сега седум повеќе од шесттопласираниот Металург. ПЛЕЈ-ОФ – РЕЗУЛТАТИ – 31. КОЛО Вардар – Ренова 4-1 Работнички – Шкендија 2-1 Металург – Силекс 1-3 ТАБЕЛА: Вардар 68 бода, Работнички 65, Шкендија 56, Ренова 47, Силекс 40, Металург 33 бода.
| | веќе видена | слични

„Црвено-црните“ донесоа седум повратници од странство и неколку квалитетни интернационални засилувања, кои имаа значаен удел во освојувањето на осмата титула ФУДБАЛ - ПРВА ЛИГА Вардар стана првак на Македонија осми пат во клупската историја, во сезоната во која „црвено-црните“ донесоа голем број фудбалски повратници од странство, кои беа меѓу најзаслужните за освојувањето на шампионската титула. Вардар ја обезбеди титулата на едно коло до крајот на плејофот, откако ја задржа предноста од три бода пред второпласираниот Работнички, со победата над Ренова со 4-1 во саботата. Предноста од три бода е недостижна за ланскиот првак, бидејќи Вардар е подобар во меѓусебните дуели сезонава (по две победи и две нерешени). Најтрофејниот македонски клуб сезонава успеа да ги врати од странство капитенот на македонската репрезентација, голманот Томислав Пачовски (Мехелен), потоа Горан Попов (Динамо Киев), Бобан Грнчаров (Таврија), Никола Глигоров (Хазар), Дарко Глишиќ (Динамо Тбилиси), Стефан Спировски (Берое) и Дејан ...
| | веќе видена | слични

Русинот Андреев го предводеше Вардар сезонава, а Србинот Беквалац беше првиот странец што како кормилар стана македонски првак, во 2008 година со Работнички Русинот Сергеј Андреев стана само вториот тренер од странство што успеал со една екипа да стане фудбалски првак на Македонија. Тој сезонава го предводеше Вардар, кој на едно коло до крајот на сезонава ја обезбеди титулата, вкупно деветта во историјата на клубот. Досега единствен што како тренер-странец бил првак во Македонија беше Србинот Драгољуб Беквалац, кој се закити со титулата во 2008 година со Работнички. Вардар под раководство на 59-годишниот Андреев досега има ефект од 20 победи, осум 8 нерешени и три порази со вкупна гол-разлика 54-19, со што се освоени 68 бода на 31 натпревар. Беквалац, пак, на клупата на Работнички, тогаш на 55-годишна возраст, на 33 меча оствари 24 победи, седум нерешени и два пораза, со вкупна гол-разлика 51-11 за освоени 79 бода. Работнички таа сезона ја освои двојната круна, оти триумфира и во Купот на Македонија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 677 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 661 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 102 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими хрватската амбасадорка Нивес Тигањ, која од неодамна стапи на должноста во нашата земја.На средбата амбасадорката Тигањ ...
сите 251 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е уверен дека Лионел Меси има уште фудбал во себе. Во понеделникот вечерта, Аргентинецот ја собра „Златната топка“ и ...
сите 216 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 177 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осма титула за Вардар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: