Реал по „трета среќа“ во недела


За разлика од нивните фудбалски колеги пред неколку дена во Лигата на шампионите, кошаркарите на Реал денеска во Мадрид успеаја да се изборат за пласман во финалето на елитното европско клупско натпреварување. Трета година во низа Реал Мадрид ќе биде дел од битката за европската круна, овој пат на свој терен и по победата над Фенербахче Улкер од 96:87. Дали овој пат играњето дома ќе биде и трета среќа за „кралевите“ по двете загубени финалиња последниве две години ќе видиме во недела кога тие ќе се сретнат со Олимпијакос, екипа која претходно со одличен финиш успеа да ја совлада ЦСКА Москва. Реал успеа во полуфиналето да го надигра целосно тимот на чија клупа седи тренерот со кој тие последен пат и се радувале на европската круна, Жељко Обрадовиќ. Клучна за триумфот на домашниот тим беше втората четвртина во која тие ја направија решавачката разлика добивајќи ги тие десет минути со 35:14. Минус од кој Фенербахче Улкер не успеа да се опорави до крајот. Ајон со 18 и Риверс со еден поен помалку беа лидери во ...
| | веќе видена | слични

Евролига - Final four Мадрид 2015 - Финале Реал Мадрид - Олимпијакос 78:59 (15:19,20:9, 18:18, 25:13) „Паласио де депортес„ - Мадрид (Шпанија). Гледачи: 12.300 Судии: Саша Пукл (Словенија), Борис Рижик (Украина) и Илија Белошевиќ (Србија) Немаше „игла„ каде да падне во „Паласио де депортес„ на финалниот меч на Евролигата помеѓу Реал Мадрид и Олимпијакос. Во свечената ложа присутен беше и шпанскиот Крал, Фелипе, а многу ВИП личности можеа да се забележат во првите редови. Првите 5 минути најавија израмнето финале. Мет Лоџески беше изненадувањето на Сфаирполупос, а Ласо почна со Џеј Си Керол како бек-шутер. Така до ТВ тајм-аутот се играше многу израмнето (12:13). Грчкиот тим ги разигра скоро сите свои кошаркари и на крајот од првиот период, гостите имаа минимална предност (15:19). Во моментите на проблеми кај „кралевите„ литванецот Мациулис постигна 5 клучни поени и домаќинот го врати водството (28:25). Играта на Олимпијакос стана безидејна, заради одличната одбрана на Реал Мадрид, па Руди Фернандез од ...
| | веќе видена | слични

Евролига - Final four Мадрид 2015 - Меч за трето место Фенербахче Улкер - ЦСКА Москва 80:86 (13:27, 11:21, 31:18, 25:20) „Паласио де депортес„ - Мадрид (Шпанија). Гледачи: 6.000 Судии: Дани Јерезуело (Шпанија), Роберт Лотермозер (Германија) и Олег Латисевс (Летонија) „Малото финале„ започна со шарен тим на Фенербахче, па по само 2 минути, Џексон и Воронцевич ја доведоа ЦСКА во водство од 0:8. Кога и Кириленко и Вимс погодија, при 0:12, Обрадовиќ побара тајм-аут. Русите, кој настапија без Милош Теодосиќ, полека ги разиграа сите свои кошаркари, па по првиот поени на Хајнс и на Фридсон во 7 минута, турците пак бараа минута одмор при 4:22. Со три тројки Ендру Гудлок го заврши првиот период, но русите и натаму имаа огромна предност (13:27). Многубројните грешки на жолто-сините вешто ги користеше Нандо де Коло, кој со две тројки ја врати највисоката предност (15:36). Турскиот шампион беше целосно разбиен и во 18 минута предноса на „црвено-армејците„ достигна 27 поени. Натпреварот личеше како обичен тренинг за ...
| | веќе видена | слични

Аргентинскиот интернационалец, Андрес Носиони е избран за најкорисен кошаркар на финалето на Евролигата од преку 400 акредитирани новинари во „Паласио де депортес„ во Мадрид. Овогодишното засилување под обрачите со својата енергија ја подигна екипата кога беше најпотребно и неколку пати од трибините, навивачите скандираа „Чапу, Чапу„ во чест на Носиони. Тој во финалето на паркетот помина нешто под 23 минути, постигна 12 поени, имаше 7 скока и 1 украдена топка. Рамо до рамо со него во изборот беше и Џеј Си Керол, кој изненадувачки почна во стартната постава и постигна 16 поени за Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични

16 годишниот словенечки кошаркар кој настапува за јуниорскиот тим на Реал Мадрид, Лука Дончиќ е прогласен за МВП на јуниорската Евролигата, која денес заврши со триумф на Реал Мадрид над српска Црвена Звезда со 73:70. Неговиот просек на фајнал-ејт турнирот изнесува 11,5 поени, 9 скока и 5,8 асистенции по натпревар. Во идеалниот тим на јуниорската Евролига покрај Дончиќ се најдоа уште Един Атиќ од Спарс Сараево, Војислав Стојановиќ од Црвена Звезда (минатогодишниот МВП), Килиан Тили од ИНСЕП Париз и Емануел Кате од Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични

Мадриѓани мораа да организираат Фајнлфор турнир за да ја освојат Евролигата. И ја освоија потполно заслужено. Играчите на "кралскиот" клуб во своите витрини го внесоа деветтиот евролигашки пехар откако во финалето во Мадрид го совладаа Олимпијакос со 78:59. После двата последователни порази во финалињата, тимот на Пабло Ласо не дозволи да му избега пехарот и во дуелот со истиот ривал како и пред 20 години, најголемиот клуб во Европа повторно стана шампион. - Полудев од среќа, Не можам да опишам како се чувствувам - изјави феноменалниот шутер на Реал, Џејси Керол кој беше најефикасен со 16 поени. Фото АП Во борбата со огромниот притисок "наталожен" 20 години од последната титула, Американецот заедно со МВП играчот на Фајнлфорот, Андрес Ночиони, ги постигна клучните поени за победа. Аргентинскиот ветеран Андрес Ночиони е прогласен за МВП со 36 години и стана најстариот играч кој бил прогласен за најкорисен на една завршница во Евролигата. Ночиони беше МВП на шпанската лига во 2004 година, во НБА играше од ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Реал Мадрид ја освоија рекордната деветта титула во Евролигата, прва по 20 години (1995), а втора во ерата на Евролига КОШАРКА - ДЕВЕТТИ ТРИУМФ НА РЕАЛ ВО ЕВРОЛИГАТА Судбината сакаше и овој пат точно на јубилејот, 20 години, противник во финалето да им биде грчкиот Олимпијакос, кој повторно беше победен. Конечните 78-59 ја обележаа втората најголема разлика во финалните дуели, за поен повеќе од победата на Барселона (86-68) во 2010 и тогаш против Олимпијакос. Најголемата разлика од 44 поени (118-74) на Макаби против Фортитудо во 2004 година, веројатно, е недостижна во скоро време. Аргентинецот Андрес Нисиони со просек од 12 поени и 6,5 скока во финалните дуели стана втор кошаркар од оваа земја кој го освојува трофејот за најкорисен кошаркар (МВП) на финалниот турнир, по Емануел Џинобили во 2001 година во дресот на Киндер. Откако се воведе оваа награда (1988), тој е втор играч (во исто толку победи) од Реал, кој бил прогласен за МВП. Во 1995 година, МВП-титулата замина кај Литванецот Арвидас ...
| | веќе видена | слични

Шпанскиот Реал Мадрид на завршницата од елитното кошаркарско клупско натпреварување, Евролигата, пред своите гледачи ја освои деветтата шампионска титула на Стариот континент. Совладан беше грчкиот Олимпијакос (78-59) против кого „кралевите“ се радуваа и последен пат во 1995 година. „Kралевите“ овој пат имаа трета среќа откако на претходните два финални настапа беа поразени најпрво од Олимпијакос и минатата сезона од израелскиот Макаби. Реал освојуваше европски шампионски титули и во 1964, 1965, 1967, 1968, 1974, 1978 и во 1980 година. Американецот Џејси Kерол со 16 поени, од кои четири тројки од пет обиди, го предводеше Реал Мадрид до новиот европски пехар. Реал постигнаа 13 тројки, а имаше и подобар скор и во скокот (40-25). Олимпијакос имаше проблеми и од линијата за слободните фрлања од каде што неговите играчи не искористија дури 14 удари. Мат Лоџески со 17 поени беше најефикасниот во редовите на Олимпијакос. Адутот на грчкиот тим, Василис Спанулис, во финалниот меч потфрли, постигна само три поени, ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Реал Мадрид ја освоија титулата европски шампион, откако во финалето од завршниот турнир во Евролигата го победија Олимпијакос со 78:59. На полувремето Реал водеше со 35:28, пред се' благодарение на добрата втора четвртина. За „кралевите“ ова е деветта европска титула, прва по 20 години. И последната во 1995 година ја освоија со триумф над Олимпијакос во финалето. Финалните натпревари во претходните две години мадриѓаните ги загубија од Олимпијакос и од Макаби. Клуч за победата беше серијата од 11 поени, од кои три тројки, на Џејси Керол, откако по водството на Реал од 40:29, Олимпијакос успеа да израмни на 43:43. Тогаш на сцената стапи Керол, донесувајќи му ново водство на Реал, кој завршниот турнир го играше на домашен терен во Мадрид. Керол постигна 16 поени, а најефикасен беше Мет Лоџески од Олимпијакос со 17. Неговиот соиграч Василис Спанулис постигна само три поена. Кошаркарите на Реал постигнаа дури 13 тројки, а беа подобри и во скокот (40:25). Олимпијакос имаше проблеми со слободните ...
| | веќе видена | слични

По 20 години пауза конечно кошаркарите на Реал Мадрид се искачија на европскиот кошаркарски врв. По двата порази во финалето во последните две сезони, кошаркарите на Реал на домашен терен во Мадрид стигнаа до својата девета европска титула. Во Мадрид играчите на Реал не можеа да си дозволат нов кикс во финалето и во пресметката со истиот ривал како и кога пред 20 години ја освоија последната своја европска титула, славеа со 19 разлика 78:59. Победа која стави крај на малерот на тренерот Пабло Ласо и која на „кралевите“ им ја донесе деветата европска титула во клупската историја, прва во Евролигата. Клучна беше втората четвртина која домаќинот ја доби со 20:9. Џејси Керол со 16 и Андрес Носиони и Серхио Љул со по 12 поени беа лидери кај Реал, а кај Олимпијакос Мет Лоџески со 17 и Јоргос Принтезис со 11 поени беа први стрелци каде потфрли јунакот од полуфиналето со ЦСКА, Василис Спанулис кој средбата ја заврши со само три поени. Аргентинецот Носиони беше прогласен за најдобар на мечот и заслужено ја доби ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавното обвинителство отвори предмет за објавените аудио записи на социјалните мрежи, потврди за МИА државниот обвинител Љубомир Јовески. Ќе се испитува кој ги ...
сите 542 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 114 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 390 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 101 | | | веќе видена

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вчерашното издание на дебатниот магазин ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реал по „трета среќа“ во недела

Од:
До кого (е-маил):
Порака: