За Лавров инцидентот во Куманово е со терористички предзнак

2 копии

За Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија, инцидентот во Куманово има терористички предзнак. – Ние сме крајно загрижени заради последните настани во Македонија а ситуацијата на Косово исто така не инспирира оптимизам – рече Лавров по денешните разговори во Белград, со својот српски колега, Ивица Дачиќ. Инцидентот во Куманово има јасен терористички контекст, изјави Лавров, упатувајќи остри критики и кон ЕУ заради начинот на кој реагира и се справува со кризата во нашата држава. Европската унија преку своето присуство на Балканот не треба да зазема кукавичка позиција и да се прави дека ништо не гледа додека истовремено се обидува да ги претстави работите како да станува збор само за изолиран инцидент, зад кој не стои организација и јас сум убеден дека Брисел многу добро знае што се случува, изјави Лавров.
| | веќе видена | слични
8 копии

Српскиот портал Телеграф.рс пренесува ставови на бројни домашни економски и политички експерти, како и сознанија од регионални разузнавачки служби, според кои заднината на оружениот судир во Куманово е во борбата за енергетска и економска превласт на Балканот, пренесува Прес24. Коментаторите и познавачи на приликите во нашето опкружување се на ставот дека ЕУ се обидува со сите сили да го спречи градењето на гасоводот, со цел да ја намали зависноста од Русија и на тој начин да се заштити од руското политичко влијание. Македонија, земја која се надеваше на толку посакуваната гасификација, која би ја донела со изградбата на Јужниот тек, извиси, кога тој проект на иницијатива на ЕУ беше откажан. Но, Македонија повторно виде шанса за себе откако Путин најави нов Турски тек, кој би требало да минува преку Турција, Грција, Македонија и Србија, и на тој начин од неважен играч, би била важен играч во целата оваа приказна. Премиерот Никола Груевски истакна дека во тоа гледа нова шанса за гасификација на Македонија, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Според ставовите на експертите, ЕУ ги стави балканските земји во ситуација да мора да се одречат од гасоводот „Турски тек“, така што го режираше нападот во Куманово, со цел да ја дестабилизира Македонија, пишува српски Телеграф. Телеграф се повикува на ставовите на голем број политички и економски експерти од Регионот, како и на сознанијата на разузнавачките служби во регионот, дека зад вооружениот судир што се случи минатиот викенд во Македонија се крие борбата за енергетска и економска превласт на Балканот. „Познавачите на приликите во нашиот регион коментираат дека ЕУ се обидува со сите сили да ја спречи изградбата на гасоводот, за да ја намали зависноста од Русија и на тој начин да се заштити од руското политичко влијание. Македонија многу се надеваше на гасификацијата што би и ја донела изградбата на гасоводот „Јужен тек“ и се најде затекната кога проектот на иницијатива на ЕУ беше откажан. Меѓутоа Македонците видоа повторно шанса за себе кога Путин го најави новиот „Турски тек“ што би требало да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ЕУ треба да го поддржи реализирањето на проектот „Турски поток", кој ќе овозможи зголемување на енергетската безбедност на Европа, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Белград Лавров, кој се наоѓа во посета на Белград, нагласи дека Русија никому не му врши притисок за „Турскиот поток", но предлага можност за договори, каков што веќе постигна со Турција и забележува интерес кон проектот од страна на Грција, Македонија, Србија, Унгарија и други земји од регионот. Лавров истакна дека сега е најважно да се разгледаат практичните аспекти на проектот од гледна точка на логистиката и негово финансирање. Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изрази подготевност Србија да учествува во реализирањето на „Турски поток", бидејќи земјата има потреба од снабдување со гас. Српскиот министер додаде дека штом нема да постои „Јужен поток", тогаш Србија е заинтересирана за „сите други варијанти". Тој ја повика ЕУ уште од самиот почеток да навлезе во суштината на проблемот. - Не сакаме по неколку ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија, земја која многу се надеваше на посакуваната гасификација која би и ја донела изградбата на Јужен тек, извиси кога проектот е откажан на иницијатива на ЕУ. Но Македонците видоа нова шанса кога Путин најави нов, турски тек, кој треба да минува низ Турција, Грција, Македонија и Србија, што од неважни ги направи големи играчи во таа приказна, пишува српски "Телеграф" Српскиот портал Телеграф.рс пренесува ставови на бројни домашни економски и политички експерти, како и сознанија од регионални разузнавачки служби, според кои заднината на оружениот судир во Куманово е во борбата за енергетска и економска превласт на Балканот. Команетарите на познавачите на состојбата се дека ЕУ се обидува со сите сили да го спречи гасоводот, со што би ја намалила зависноста од Русија и би се заштитила од руското политичко влијание. Македонија, земја која многу се надеваше на посакуваната гасификација која би и ја донела изградбата на Јужен тек, извиси кога проектот е откажан на иницијатива на ЕУ. Но Македонците видоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорката на Центарот за надворешна политика, Александра Јоксимовиќ оцени денеска дека посетата на министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров покажа дека на Москва и е многу важно, Србија да покаже неутрален став во јазот кој постои во односот меѓу Русија и ЕУ, пренесува српскиот весник „Блиц„. -Посетата покажува дека на Москва и е многу важно Србија да покаже неутрален став во се подлабокиот јаз кој постои во односот на ЕУ и Русија, вели Јоксимовиќ. Според нејзините зборови, Лавров ја искористи приликата уште еднаш јавно да го изрази ставот на Русија во врска со Косово што воедно претставува и најголема тангента меѓу Србија и Русија. Според неа, за Србија, претстојната посета на премиерот Александар Вучиќ на САД е многу важна затоа што важно е со САД да се оддржува постојан и отворен дијалог. -Верувам дека ќе стане збор за понатамошниот напредок на Србија во европските интеграции и нормализацијата на односите на Белград и Приштина бидејќи САД има значајно влијание на тој процес и на други ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров ги пофали односите на неговата земја со сојузникот Србија за време на вчерашната посета на Белград. По разговорите со српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, Лавров ја поздрави изјавата од својот колега дека Белград не би ги жртвувал односите со Москва на патот кон членство во Европската унија. Лавров рече дека Русија е загрижена поради наводни изјави на албанските лидери за создавање на една голема држава но и од неодамнешните немири во северниот дел на Македонија, каде што 22 луѓе неодамна беа убиени, вклучувајќи и осум полицајци и 14 етнички Албанци. На состанокот со српскиот претседател Томислав Николиќ, Лавров рече дека Русија ќе ги поддржи напорите да се "спречи нова промена на границите и заживување на екстремистичките и терористички манифестации на Балканот." Рускиот министер за надворешни работи, исто така, се состана со српскиот премиер Александар Вучиќ. Во интервју за српски весник, Лавров, им се заблагодари на Србите, за ...
| | веќе видена | слични

Русија ја повика Европската унија да обрне внимание на особено вознемирувачките терористички настани на Балканот. Тоа го изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по средбата во Белград со српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, кој во моментов е и претседавач со ОБСЕ, пренесоа агенциите. “Заинтересирани сме ОБСЕ да игра активна улога на Балканот – посочи Лавров. – Силно сме загрижени за последните настани во Македонија, а и ситуацијата во Косово не влева никаков оптимизам. Загрижени сме од изјавите на раководителите на Албанија за создавање на албанска држава на основата на концептот за Голема Албанија. Ова е спротивно на основните принципи на ОБСЕ и аранжманите постигнати за регулирање на кризата на Балканот во претходните години “. Лавров ја повика ЕУ преку своето присуство на Балканот да обрне поголемо внимание на многу вознемирувачки манифестации, особено оние со очигледно терористички контекст, каков се забележува според зборовите на рускиот министер за надворешни работи ...
| | веќе видена | слични

Одбивањето на Македонија да воведе санкции против Русија и интересот за гасоводот „Турски тек“ веројатно се причина за најновите случувања во земјата, оцени Лавров РУСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ СЕРГЕЈ ЛАВРОВ ВОПОСЕТА НА БЕЛГРАД Русија е многу загрижена за последните случувања во Македонија, ситуацијата во Косово, која не влева никаков оптимизам, и за изразувањето големоалбански претензии, изјави вчера во Белград шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. - Не можам да судам со крајна увереност, но објективно произлегува дека настаните во Македонија се развиваат во заднина на откажувањето од страна на македонската влада да ѝ се приклучи на политиката на санкции против Русија и во атмосфера на активна поддршка што Скопје ја пројави во однос на плановите за изградба на гасоводот „Турски тек“, на што се противат многумина во Брисел и преку океанот. Така што не можеме да го пренебрегнеме чувството дека има некоја поврзаност - рече Лавров. Тој оцени дека нападите во Куманово биле добро подготвена ...
| | веќе видена | слични

„Оставките се само прв чекор, мора да следат и други мерки“ – порача вчера специјалниот пратеник на Германија за Југоисточна Европа, Ернст Рајхел, по средбите со лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, како и министрите Фатмир Бесими и Никола Попоски. Ова е трета посета на Рајхел на земјата и второ директно обраќање до Владата околу новонастанатата криза. Германија, според него, е длабоко загрижена од последните случувања во Куманово и сочувствува со семејствата на загинатите. Но, за да се врати јавната доверба, рече Рајхел, Владата мора да одговори „на конкретен и суштински начин“ за многуте обвинувања за сериозни владини нерегуларности што излегоа на површина. „Очекуваме независна и кредибилна судска истрага во врска со обвинувањата кои беа изнесени, вклучувајќи ги обвинувањата за коруптивни практики, за непотребно владино влијание врз правосудниот систем и за интегритетот на изборниот процес. Исто така, го повторив барањето за конкретни мерки во однос на недостигот на институционална и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавното обвинителство отвори предмет за објавените аудио записи на социјалните мрежи, потврди за МИА државниот обвинител Љубомир Јовески. Ќе се испитува кој ги ...
сите 542 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 114 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 389 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 101 | | | веќе видена

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вчерашното издание на дебатниот магазин ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За Лавров инцидентот во Куманово е со терористички предзнак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: