Се очекува зголемување на градежните порачки

Се очекува вкупните порачки (договори) за градежни работи да се зголемат во наредните три месеци, како и бројот на вработени, се вели во извештајот на Државниот завод за статистика. Во наредниот период се очекува продажните цени да се зголемат, a бројната состојба и квалитетот на механизацијата и на опремата во првото тримесечје од 2015 година да ја надминат нормалата. Најголемо влијание на ограничувањето за подобрување на тековната градежна активност имаат следните фактори: немањето побарувачка со 21,6 проценти, зголемените трошоци за материјали со 15,5 проценти, конкуренцијата во сопствениот сектор со 13,1 отсто и зголемените финансиски трошоци (камати) со 12,9 проценти.
| | веќе видена | слични

Според податоците од Државниот завод за статистика,  индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во април во однос на март годинава е за 0,1 процентен поен поголем во однос на претходниот месец, а во однос на април лани е зголемен за 3,5 процентни поени. Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во април 2015, во однос на март 2015 година, е поповолна, залихите на готови производи сe зголемени, а очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се поповолни. Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во април годинава изнесува 63 проценти од нормалното искористување. Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на прозводството имаат недоволната странска побарувачка со 25,3 проценти, недостигот на квалификувана работна сила со 25,3 проценти, недоволната домашна побарувачка со 24 проценти и финансиските проблеми со 5,8 проценти. /МИА
| | веќе видена | слични

Потрошувачките цени во Британија се намалија во април за прв пат од 1960 година, покажаа денес официјалните податоци во Лондон. Британскиот завод за статистика наведува дека стапката на инфлација минатиот месец изнесувала минус 0,1 проценти во однос на нулта нивото од март, со што е евидентирана првата негативна инфлација во последните 55 години, пренесува агенцијата АП. Заводот додава дека до падот на потрошувачките цени дошло поради поевтинувањето на транспортните услуги, пред се авионските и бродските билети. Долготрајниот пад на цените односно дефлацијата претставува причина за загриженост бидејќи влијае на економската активност и ги поттикнува купувачите да го одложуваат купувањето, а компаниите да ги одложуваат инвестициите.
| | веќе видена | слични

Индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во април оваа година е за 0,1 процентен поен поголем во однос на претходниот месец, а во однос на истиот период лани е зголемен за 3,5 процентни поени, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во април 2015, во однос на март 2015 година, е поповолна, залихите на готови производи сe зголемени, а очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се поповолни. Економската состојба на деловните субјекти е оценета како поповолна во однос на претходниот месец, а како поповолна и во однос на април 2014 година. Истото се однесува и на оценката за бројот на вработени. Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во април 2015 година изнесува 63% од нормалното искористување. Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на прозводството имаат следните фактори: недоволната странска побарувачка со 25,3%, недостигот на квалификувана работна сила со 25,3%, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Стапката на невработеност во Словенија во март во однос на февруари е намалена за 0,5 процентни поени на 12,8 отсто, соопшти заводот за статистика. Невработеноста во март во однос на истиот месец лани е намалена за 1,1 процентен поен, пишува словенечкиот деловен весник „Финансе". Во март имало околу 708.200 вработени, односно 4.600 повеќе од февруари, кога бројката исто така беше зголемена во однос на јануари и тоа за 5.110 лица.
| | веќе видена | слични

Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во април годинава изнесува 63 проценти од нормалното искористување. Најголемо влијание врз ограничувањето на обемот на производството имаат недоволната странска побарувачка со 25,3 проценти, недостигот на квалификувана работна сила со 25,3 проценти, недоволната домашна побарувачка со 24 проценти и финансиските проблеми со 5,8 проценти. Фирмите од преработувачката индустрија ја оцениле економската состојба како поповолна, покажува оценката на раководителите на фирмите во април годинава во однос на април лани. Според податоците од Државниот завод за статистика, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во април во однос на март годинава е за 0,1 процентен поен поголем во однос на претходниот месец, а во однос на април лани е зголемен за 3,5 процентни поени. Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во април во однос на претходниот месец е поповолна, резервите на готови производи се зголемени, а очекувањата за обемот на ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Економската состојба во фирмите од преработувачката индустрија и бројот на вработените во април во однос на март годинава, како и споредено со април лани, е поповолна, покажува оценката на раководителите на фирмите.Според податоците од Државниот завод за статистика, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во април во однос на март годинава е за 0,1 процентен поен поголем во однос на претходниот месец, а во однос на април лани е зголемен за 3,5 процентни поени. Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во април 2015, во однос на март 2015 година, е поповолна, залихите на готови производи сe зголемени, а очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се поповолни. Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во април годинава изнесува 63 проценти од нормалното искористување. Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на прозводството имаат недоволната странска побарувачка со 25,3 проценти, недостигот на квалификувана работна сила со 25,3 ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 18. мај 2015 (ИНПРЕС) – Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во трговијата на мало е зголемен во однос на претходното тримесечје. Економската состојба на деловните субјекти во првото тримесечје од 2015 година, во однос на четвртото тримесечје од 2014 година е поповолна, а се очекува дека ќе биде поповолна и во наредните две тримесечја. Продажните цени во првото тримесечје од 2015 година се зголемени во однос на претходното тримесечје. (Крај) извор: Инпрес фото: архива
| | веќе видена | слични

Скопје, 18. мај 2015 (ИНПРЕС) – Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во април 2015 година е за 0.1 процентен поен поголем во однос на претходниот месец. Додека во однос на април минатата година, е зголемен за 3.5 процентни поени. Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во април 2015, во однос на март 2015 година, е поповолна, залихите на готови производи сe зголемени, а очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се поповолни. (Крај) извор: Инпрес фото: архива
| | веќе видена | слични
4 копии

Производните цени во САД во април ја потврдија тенденцијата на опаѓање, така што соодветниот индекс е намален за 0,4 проценти во однос на претходниот месец. Тоа е трет месечен пад на овој индекс од почетокот на годината. Според официјалната статистика, во март производните цени биле во пораст 0,2 проценти, пренесува Ројтерс. Во однос на минатогодишниот април, цените на производителите во САД се намалени за 1,3 проценти, што е најголемиот пад започнувајќи од 2010 година. Цените на енергијата во април на месечно ниво се намалени за 2,9 проценти, по растот од 1,5 проценти во март, додека цените на храната се во опаѓање веќе петти месец по ред.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 160 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Арс Ламина ве поканува на промоција на новата едиција „Лесно читливи лектири“, што ќе се одржи на 21 мај 2019 (вторник) во локалот „Амбрела“ (Umbrella Lounge ...
сите 59 | | | веќе видена

Според документот се дозна каде се родило кралското бебе. Арчи харисон Маунтбатен Виндзор е роден во приватната болница Портланд во Вестминстер. За потребите ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се очекува зголемување на градежните порачки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: