Бомба#32: „А војна да имаме?“


Разговор помеѓу соговорник и Сашо Мијалков СМ: А бе, кажи му да појача химната малце, што е ова! Појачај химната малце таму. Ало? Али вмровско… ја свират химната на ВМРО. ВМРО бе. Вмровска работа, што да ти кажам. Што? На што да се палам? Не бе, не се палам јас. Ја на мачето мое само. Само на мачето мое се палам ја. А? А бе еби му мајката сега, маче, што да правиме. Ова е вмровска работа. Вмровска работа, ало. Кај си се фатила па ти со вмровец, да му ебам мајката, а? Ха, ха, ха. Разговор помеѓу соговорник и Сашо Мијалков С: Ало. СМ: Ало. С: Е. СМ: А бе шефе. С: Кажи. СМ: Исклучен ти е телефонот, што е работава? С: Појма немам бе, тука ми беше. СМ: А? С: Па од кај кур да знам. СМ: Та-ра-ра ми прават. С: А немам појма. СМ: А? С: Немам појма. СМ: Сега овдека сме во Горно Лисиче С: Аха. СМ: И што да ти кажам, волку пукање мислиш војна е, немало никад. С: Ха, ха, ха. Уживајте. СМ: По 5 калаша пукаат одеднашка, а? С: Ха, ха, ха. Слушам. СМ: А бе не. Сега ќе слушаш, полека малце, еве сега. Слушај. ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера ја почна прес-конференцијата на која беше објавен 32-от пакет од таканаречените „бомби“ со аудиоснимка од наводен разговор на доскорашниот директор на УБК, Сашо Мијалков, со непознато лице, придружен со силни пукотници и гласна музика во заднина ОПОЗИЦИЈАТА ЈА ОБЈАВИ 32-ТА „БОМБА“ Вчера објавените снимки беа од разговори, кои според Заев, покажуваат дека непресметливи луѓе се во врвот на власта и на чело на безбедносните служби. - Добро слушнавте. Ова не е на Дивиот запад, ова е во Република Македонија. Човекот кој зборува не е каубој од филмовите, тоа е братучедот на Никола Груевски, кој девет години беше директор на УБК. Истрелите се од оружје на државните безбедносни сили на Македонија, злоупотребени во рацете на паравоените структури што вежбаат, се обучуваат и „хараат“ низ земјата под команда на Сашо Мијалков - рече Заев. Тој објави и снимки од разговори на кои, наводно, се слушаат гласовите на доскорашната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес-конференција објави нови аудиоснимки на кои се слуша телефонски разговор на тогашниот директор на УБК Сашо Мијалков со непознат соговорник, а во заднината се слуша музика и славење, додека се' е проследено со истрели од огнено оружје. „Добро слушнавте. Ова не е на дивиот Запад, ова е во Република Македонија. Калашниковите и истрелите се од оружје на државните безбедносни сили на Македонија, злоупотребени во рацете на паравоените структури што вежбаат, се обучуваат и талкаат низ земјата “, рече Заев. Меѓу објавените прислушувани разговори е и разговор меѓу Јанкулоска и Иво Котевски во врска со случајот во Гостивар, кога полицаец кој не беше на служба усмрти две лица, а сведок беше неговата малолетна ќерка. На денешната 32. опозициска „бомба“ беа презентирани и аудиоразговори на првиот човек на обезбедувањето на Груевски со неговите луѓе кои претепале дваесет припадници на „волците“, затоа што навредиле негов близок човек. Од разговорите се слушна и за наводен ...
| | веќе видена | слични

Под власта на Груевски и Мијалков загрозена е и стабилноста на нашата држава, рече во петок претседателот на СДСМ Зоран Заев, објавувајќи нов сет аудио разговори. „Имаме морална обврска да го сториме тоа. Немаме право да им ги криеме лицата на оние кои се насилни од хир, насилни поради нетрпение кон политички противници, на оние кои мразат од нетрпеливост поради секаков вид припадност, на заговарачите на сценарија, на убијците на нашата заедничка иднина. Жртви овде се сите и “нивни“ и “наши“ и “ваши“…, секој еден граѓанин во земјава“, рече Заев. Според него, од овие снимки може да стане јасно колку навистина е сериозна ситуацијата во Македонија, дека станува збор за непресметливи луѓе во безбедносните служби и во власта на Груевски и дека тие се сериозна закана и за професионалците во полицијата и за безбедноста на граѓаните, независно од различностите по која било основа. „Во првиот сет разговори за денеска ќе слушнете колку и какви “урковци“ имаат ставено меѓу чесните професионалци во безбедносните служби, ...
| | веќе видена | слични

На прес конференција во партиското седиште лидерот на СДСМ објави нова серија на наводно прислушкувани разговори меѓу високи функционери во владата. „Граѓани да не подлегнуваат на црните сценарија што ги прави власта на Никола Груевски, и да излезат на натпартиски граѓански мирен протест и да покажат како се сака Македонија, да покажат заедништво“, рече лидерот на опозицискиот СДСМ Зоран Заев, најавувавјќи го протестот што во организација на голем број невладини и граѓански организации и опозициски партии ќе се одржи в недела во Скопје. Притоа, на информациите во некои медуми дека наводно опозицијата подготвува насилства, Заев истакна дека „ако власта е неодговорна, ние сме одговорни и ќе направиме сè да не се случи инцидент или конфронтација“. Протестот, кој според Заев ќе биде „ мирен, ненасилен, масовен и невиден досега“, тој го најави на прес конференцијата во партиското раководство, каде денеска беше објавен нов серијал телефонски разговори, наводно на владини функционери, кои, како што рече, покажуваат ...
| | веќе видена | слични

Глас 1: Леле Саша што беше ова бе! Низ цел град се збори више. Да. Го фатил, овој нашиов го фатил тој таму најгласен што бил во навредите, во ова, го однел у WC, и го здробил. Глас 2: Ха, ха, ха. Глас 1: Леле, леле, леле. Што направи бе? Ама што направи ти бе? Глас 2: Вмровска работа бе, еби му мајката. Глас 1: Ја поштуем вашата работа многу. Глас 2: Па ќе биде наша најмила. Ха, ха, ха. Глас 1: Ама не си нормален човек. Што беа овие рафаливе. Глас 2: Многу ми е жал што не си тука сега. Глас 1: Е па не си ме викнал бе Сашо, само ти е жал, жал, и жал, и жал. Глас 2: Ти само овие скапите работи ги гледаш. Остај ти Монте Карло, не е све Монте Карло во животот. Лисиче, ова-она. Глас 1: Ќе мораш да се поправиш. Ти треба... Лисиче да знаеш... Глас 2: А? Глас 1: Лисиче е заебана општина. Глас 2: Тука сме, војска е тука. Едно 50 души. Правиме овдека фешта. СДСМ: Сашо Мијалков и соговорник Плеј листа Download СДСМ: Сашо Мијалков и соговорник 1 Плеј листа Download MP3 - 64,0kb/s - ...
| | веќе видена | слични

Останато

„СДСМ како одговорна и демократска партија преку легитимни законски решенија создаде услови за независно и професионално правосудство.Со Законот за Јавно ...
сите 504 | | | веќе видена

Обвинителкатасе спротивстави на барањето на Сашо Дукоски Бојан Јовановски да излезе од притвор. - Полицијата не го најде Јовановски во библиотека туку на ...
сите 337 | | | веќе видена

Зоран Заев ги злоупотребува медиумите, а Македонија е жртва на хибриден режим. 1ТВ за која и Заев тврдеше дека е провладина беше претворена во алатка за рекет, ...
сите 225 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 129 | | | веќе видена

Ракометарите на Вардар в сабота му гостуваат на Порто во претпоследниот дуел од групната фаза во Лигата на шампионите. Тренерот Стевче Алушовски посакува ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бомба#32: „А војна да имаме?“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: