„Бекатон-револуционери“ ќе журкаат против Македонија

Ова не е време за самозалажување и дремеж. Само од нас зависи дали ќе опстанеме или ќе нѐ снема. Оти не заборавајте, од памтивек до сега, немало сила што може да победи народ што сака да е жив и постоечки. Виетнамците, Кубанците, Евреите и Палестинците, Персијците, Сиријците треба да ни се пример. Важни се мотивацијата, решеноста, духот. Фашистиве сакаат да го скршат. Теророт им е начин. А, да, и локалното диво месо Република Македонија, нејзините жители, се единствените во Европа што сѐ уште плаќаат данок во крв. Секоја генерација без исклучок е вградена во овој несреќен континуитет. На последните жртви на бестијалниот фашизам, на осумте загинати полицајци нека им е вечна слава. Преостанатите што ги бранеа својата земја, своите семејства, правото на живот, слободен избор и достоинство и преживеаја пекол никогаш нека не заборават дека испишаа величествена страница на европската историја. А ние, Македонците, добивме своја легенда, која ќе се раскажува до крајот на времето. Ги добивме нашите Термопили. Нашите ...
| | веќе видена | слични

„Секому што, наместо бекатон, во главата има мозок, му е совршено јасно дека Македонија и овој пат се судри со евроатлантскиот фашизам. Терористите, учките, се нивна војска. Македонија се граничи со НАТО. Опкружена е од сите страни со поробени држави со кои управуваат политичари од категоријата корисни идиоти. Однатре окупирана од американската амбасада“. Вака Мирка Велиновска, во својата најнова колумна во „Нова Македонија“ во која се надмина себеси, ја гледа Македонија денес. „Претставниците на американско-европскиот фашизам, олицетворени во еден простачки амбасадорски пленум, како шестчлена банда, како истурена позиција на Гестапо предводена од Џес (Химлер) Бејли, реши да ги натера на капитулација шефот на државата и шефот на Владата. Бандава, која говори во името на фашизмот, бара од Македонија безусловна капитулација. Кога нивните терористи беа разбиени ко ѕвечка, мораа да ја поправат штетата така што ќе ја одржат во живот заканата дека ќе ја уништат Македонија. Го сторија тоа стандардно за нелуѓе, на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Македонија да царува основаната перцепција за злоупотреба на моќта од политичка функција. Вршењето на јавна функција на политичари додека истовремено се ...
сите 245 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 2 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 57 | | | веќе видена

Законот за јазици е заокружување на Охридскиот рамковен договор, и да нема дилема за последиците по државата ако некој посегне по законот, предупредува вечерва ...
сите 227 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Бекатон-револуционери“ ќе журкаат против Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: