Баерн и Барса во полуфиналето на ЛШ


6 копии

Баерн и Барселона се првите тимови кои обезбедија полуфинале во фудбалската Лига на шампионите. Барса со две победи над ПСЖ обезбеди полуфинале, додека Баерн во реваншот го декласираше Портo со 6:1. Барселона на домашен терен со ПСЖ само го потврди пласманот во полуфиналето, откако на првиот меч славеше со 3:1, во реваншот пред своја публика победи со 2:0. Двата гола за Каталонците ги постигна Нејмар во првото полувреме. Бразилецот го постигна 1000-от гол за Барса во европските купови и воедно стана првиот играч кој против еден ист тим погодил во низа на четри средби (Барса и ЃСЖ играа во четвртфиналето и во фазата по групи). Баерн прв пат во својата историја успеа да надомести негатива од два гола во нокаут фазата. Баварците од Порто донесоа негатива од 1:3, но во реваншот за само 40-тина минути го декласираа португалскиот тим. Победата на Баерн ја најави Алкантара, а по него погодуваа Боатенг, Милер и два пати Боатенг, Мартинез ја спаси честа на Порто, а мечот го заклучи Чаби Алонсо со брилијантен гол д ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Барселона, Андрес Иниеста призна дека не е задоволен од неговата моментална форма. Шпанскиот репрезентативец во најелитното европско клубско натпреварување има четири асистенции досега, додека во првенството нема ниту еден гол, ниту пак асистенција. „Мислам дека има простор за напредок. Не сум очаен, но искрено не сум ниту задоволен од мојата форма. Можам многу подобро“, изјави фудбалерот на Барселона, а потоа се осврна на предстојниот дуел на каталонскиот тим против Еспањол. „Мислам дека дербито нема да биде „војна“, но во секој случај ќе биде посебен и тежок натпревар“, заклучи Иниеста. Токму Андрес Иниеста беше еден од најдобрите поединци во тимот на Луис Енрике на реванш натпреварот од четвртфиналето во Лигата на шампионите против ПСЖ. Плејмејкерот на Барселона беше најзаслужен за отворањето на резултатот откако со фантастичен соло продор асистираше до Нејмар кој погоди за 1:0.
| | веќе видена | слични

Екипата на Барселона во полуфиналето на Лигата на шампионите ќе игра против германскиот бундеслигаш Баерн Минхен. Поради одличната форма на тимот, фановите се оптимисти и веруваат дека каталонците може да ги елиминираат „баварците“ и да се пласираат во големото финале. Но, кај нив, сѐ уште се свежи сеќавањата на понижувачкиот пораз од пред две години, кога Баерн ги понижи совладувајќи ги во двомечот со вкупни 7-0…
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Барселона, Андрес Иниеста изјави дека не е задоволен од својата моментална форма и фудбалските партии кои ги прикажува во дресот на каталонците. Шпанскиот репрезентативец кој во минатите неколку сезони е „мотор“ на Барселона, оваа сезона има четири асистенции во ЛШ, додека во Примера сѐ уште нема постигнато гол и нема асистенција. „Мислам дека имам простор за напредок. Не сум очаен, но барем сум искрен – не сум задоволен од својата форма. Можам да бидам многу подобар и ќе се трудам во наредниот период да го подигнам нивото на игра“, изјави Иниеста и накратко го прокоментира наредниот дуел на каталонците против Еспањол. „Мислам дека мечот со Еспањол не е преголемо дерби. Но, јасно е, ќе има голема жар во играта, затоа што ние ја посакуваме победата, но и тие. Еспањол е опасен противник, мора да бидеме претпазливи“, заклучи играчот од средниот ред.
| | веќе видена | слични

Барселона го победи ПСЖ и се пласираше во полуфиналето, а најдобриот момент на двомечот се случи кога капитенот Андрес Иниеста направи велеслалом помеѓу играчите на „светците“ и го проигра Нејмар за гол. По мечот, Иниеста даде интервју за „Марка“, во кое потврди дека Барселона не размислува за противникот. „Нема причини дека некого да избегнуваме во полуфиналето од Лигата на шампионите, бидејќи мораме да го дадеме својот максимум без оглед на тоа кој ни е противник“ , изјави Шпанецот. Тој додаде дека без оглед на противникот, сѐ ќе биде во рацете на Каталонците. „Ако дадеме сѐ од себе за пласман во финалето, сѐ ќе биде се во наши раце. Мислам дека заморот ќе биде поништен со емоциите. Вистина е дека ваквите натпревари многу нѐ изморуваат, но не смееме да допуштиме тоа да влијае на нас. Подготвени сме!“ , заклучи Иниеста.
| | веќе видена | слични

Баерн го победи Порто со 6-1, со што шести пат по ред се пласира во полуфиналето на ЛШ, а и Гвардиола шести пат ќе предводи тим во полуфинале. Петте гола на Баерн за едно полувреме се петти пат еден тим да оствари таков голгетерски учинок ЛИГА НА ШАМПИОНИ Томас Милер и тренерот Пеп Гвардиола забележаа индивидуални успеси, покрај неколку значајни клупски рекорди, во победата над Порто 6-1 за пласман во полуфиналето. Баерн се пласира во полуфиналето во Лигата на шампионите (ЛШ) шести пат едноподруго, совладувајќи го Порто со 6-1 на арената „Алијанц“ во вторникот, со импресивно издание во нападот, кое беше крунисано со неколку значајни индивидуални и тимски достигнувања. Баварците ги постигнаа првите четири гола до 28-та минута, а петтиот во 40-та минута. Ова е вкупно петти пат во ЛШ една екипа да постигне пет погодоци во едно полувреме. Таквиот подвиг трипати го оствари Баерн, а по еднаш Шахтер и Монако. Првиот гол на Роберт Левандовски беше резултат на акција со 26 додавања, рекордни во еден напад што му ...
| | веќе видена | слични

Величествениот Баерн Минхен го декласира Порто со 6:1 на „Алијанц арена“ во 100. натпревар под водство на Пеп Гвардиола и се пласира во полуфиналето на фудбалската Лига на шампионите со вкупен резултат од 7:4. Петкратниот европски првак, кој изгуби со 3:1 во првиот меч минатата седмица, не покажа никакви знаци на нервоза поради отсуството на шестмина стандардни првотимци и со импресивна напаѓачка игра четврти пат во низа се најде меѓу најдобрите четири екипи во ЛШ. Потсетувајќи на демолирањето на домаќинот Бразил од Германија со 7:1 во полуфиналето на ланскиот мундијал, Баерн погоди три пати во период од 13 минути преку Тијаго Алкантара, Жером Боатенг и Роберт Левандовски, бришејќи ја негативата од првиот четвртфинален дуел. „Стануваше збор за живот или смрт и знам колку беше тоа важно“, ликуваше по мечот Гвардиола, кој беше под огромен притисок по поразот во Португалија и по ненадејното заминување од клубот на долгогодишниот лекар. „Знам што се очекува од мене во овој тим. Се' се сведува на победување, ...
| | веќе видена | слични

Шпанската Барселона и германскиот Берн Минхен се првите полуфиналисти во фудбалската Лига на шампионите. На реванш-средбите Барселона вторпат не му остави трошка надеж на францускиот ПСЖ (2-0), а германскиот Баерн го декласира португалскиот Порто за само едно полувреме и на крајот го испрати од Минхен со половина дузина голови (6-1), иако допатува со предност од два гола по првите 90 минути (3-1) и полн со самодоверба дека може да го прекине постот од сезоната 2003/04, кога последен пат играше во полуфиналето и на крајот ја освои европската круна. Ибрахимовиќ: Барселона ќе ја освои ЛШ Бразилецот Нејмар беше двојниот стрелец за Барселона за вкупна победа од 5-1 против ПСЖ. Kаталонците на „Kамп Ноу“ ја завршија работата за само половина час. Андрес Инијеста, кој одработи феноменална акција, и Дани Алвеш беа асистентите што му го подготвија теренот на Бразилецот Нејмар да постигне два нови гола или вкупно три на двата четвртфинални дуела со францускиот тим. - Барселона е најдобрата екипа, која најверојатно и ...
| | веќе видена | слични

Интересна анимација на реванш дуелите од Лигата на Шампионите. Барселона и Баерн Минхен се првите полуфиналисти во годинешното издание на Лигата на шампионите. Каталонскиот тим веќе беше во полуфиналето и по првиот меч, но тоа не им пречеше на каталонците да одат на победа против ПСЖ и на реваншот, на кој славеа со 2:0. Познатите фудбалски аниматори „442oons“ изработија нова анимација чија главна тема се овие два дуели, а повторно во прв план се најде Томас Милер.
| | веќе видена | слични
8 копии

Екипите на Барселона и Баерн Минхен се првите полуфиналисти во Лигата на шампионите откако синоќа постигнаа победи во реванш четвртфиналните дуели.Барселона и во вториот дуел го победи ПСЖ. На „Камп Ноу“ стрелец на двата гола беше Нејмар (14 и 34.минута) и со вкупни 5:1 го елиминира францускиот шампион. Баерн пред своите навивачи ги анулираше 3:1 на Порто од првиот натпревар и на „Алијанц Арена“ славеше со убеливи 6:1 и со вкупни 7:4 избори полуфинале. Вечер се играат другите два четвртфинални дуела: Атлетико Мадрид – Реал Мадрид (0:0 прв натпревар) и Монако – Јувентус (0:1).
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Баерн и Барса во полуфиналето на ЛШ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: