Мини совет за безбедност - почна состанокот кај Иванов


2 копии

Државниот врв се состана откако поголема вооружена група од 40-тина лица ноќеска во 2 часот и 30 минути ја нападнаа карулата Гошинце во близина на границата на Македонија со Косово. Притоа биле заробени четворица полициски службеници кои биле дежурни во караулата. Министерството за внатрешни работи настанот го окарактеризира како терористички напад.Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и премиерот Никола Груевски вечерва одржуваат средба на која, според најавите, треба да бидат информирани за актуелната безбедносна состојба во земјата.На средбата, која ја свика претседателот Иванов, присуствуваат министрите за одбрана и за внатрешни работи Зоран Јолевски и Гордана Јанкуловска, директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков и началникот на Генералштабот на АРМ Горанчо Котески.Државниот врв се состана откако поголема вооружена група од 40-тина лица ноќеска во 2 часот и 30 минути ја нападнаа карулата Гошинце во близина на ...
| | веќе видена | слични

Информациите за истрагата за инцидентот во Гошинце ги добиле и членовите на Националниот совет за безбедност со кој раководи претседателот Ѓорѓе Иванов, но засега нема план да се свика ова посебно тело имајќи предвид дека ситуацијата во државата засега е стабилна, дознава „Дневник“. Засега останува само состанокот, кој шефот на државата го свика доцна завчера по враќањето на премиерот Никола Груевски од Брисел и собранискиот претседател Трајко Вељаноски од службено патување. Дека Иванов е во координација со членовите на Советот за безбедност вчера ни потврди и Флора Kадриу, член на советот. - Цело време, не само јас, туку сите членови на Советот сме во постојан контакт со претседателот Иванов и целосно ги добиваме брифинзите за безбедносната состојба во државата, вклучително и за инцидентот во караулата во Гошинце – ни изјави Kадриу. Таа не сакаше да открие за какви информации се работи, но како што неофицијално дознаваме членовите на Советот практично ги добиел информациите од истрагата за настанот со кои ...
| | веќе видена | слични

Државниот врв на синоќешниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов го осуди инцидентот кај Гошинце и побара настанот да не се злоупотребува. На состанокот не присуствувал ниту еден претставник на Албанците или некоја друга етничка заедница, што предизвика реакции кај владејачката ДУИ. „Надлежните институции ги преземаат сите неопходни мерки и активности за расветлување на инцидентот на северната граница на Република Македонија, за пронаоѓање на сторителите и нивно санкционирање. Државниот врв повикува на одговорно однесување на сите општествени фактори и настанот да не се злоупотребува во какви било цели.“соопштуваат од Кабинетот на претседателот Иванов На состанокот кај претседателот Иванов присуствуваа претседателот на Собранието, премиерот, министрите за внатрешни работи и за одбрана, началникот на Генералштабот на АРМ, директорите на Управата за безбедност и контраразузнавање и на Агенцијата за разузнавање, како и раководителот на Службата за воена безбедност и разузнавање при МО на РМ. Од кабинетот ...
| | веќе видена | слични

За Демократската унија за интеграција, е небитно зошто во кабинетот на претседателот на Македонија синоќа се одржал еднонационален состанок на државен врв, а не на Советот за безбедност и дали поводот бил настанот од Гошинце или нешто друго. Ѓорге Иванов за ДУИ е нелегитимен како претседател, без оглед што со ВМРО-ДПМНЕ сме во коалиција и затоа партијата нема свој член во Советот и нема да учествува на каков и да е состанок кај него, изјави за Телма Артан Груби, шеф на кабинетот на претседателот на ДУИ. Тој потсети на ставот на партијата дека шефот на државата мора да биде избран консезуално и изборот да ја одразува волјата и на Албанците. ДУИ покрај на воздржаност, повикува и на внимателност поради можноста дека изворот на инцидентот во Гошинце е во политичката криза, а не во некаква вооружена формација на Албанци, како што синоќа во Топ тема на Телма оцени поранешниот министер за одбрана, актуелен пратеник, Талат Џафери. -Злоупотребен е амблемот на УЧК. Таа формација е демилитаризирана целосно и е ...
| | веќе видена | слични

Шефот на државата Иванов, од надлежните институции од одбраната,безбедноста и разузнавањето бил информиран за инцидентот во липковскиот регион. На синоќешниот состанок во вилата Водно,што траел до доцна во ноќта,државниот врв со осуда за нападот. „На состанокот беа разменети првичните информации за нападот на караулата Гошинце, при што државниот врв го осуди инцидентот на северната граница на Република Македонија“, стои во дописот до медиумите од кабинетот на претседателот. На средбата било констатирано дека по инцидентот, надлежните институции ги преземаат сите неопходни мерки и активности за расветлување на случајот, за пронаоѓање на сторителите и за нивно санкционирање. На состанокот присуствуваа спикерот Вељаноски, премиерот Груевски, министрите за одбрана и за внатрешни работи, Јолевски и Јанкулоска и првите луѓе на Управата за безбедност и контраразузнавање, на Агенцијата за разузнавање и раководителот на службата за воена безбедност. Државниот врв повика на одговорно однесување на сите општествени ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 22. април 2015 (ИНПРЕС) – Државниот врв на вчерашната средба иницирана од страна на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов констатираше дека надлежните институции ги преземаат сите неопходни мерки и активности за расветлување на случајот, пронаоѓање на сторителите и нивно санкционирање. Воедно, државниот врв повикува на одговорно однесување на сите општествени фактори и да не се злоупотребува настанот во какви било цели. Покрај македонскиот претседател, на состанокот присуствуваа претседателот на Собранието на Република Македонија, претседателот на Владата на Република Македонија, министерот за внатрешни работи на Република Македонија, министерот за одбрана на Република Македонија, началникот на Генералштабот на АРМ, директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, директорот на Агенцијата за разузнавање и раководителот на Службата за воена безбедност и разузнавање при МО на РМ. На состанокот беа разменети првичните информации за нападот на караулата Гошинце, при што државниот ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Државниот врв на синоќешниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов го осуди инцидентот на северната граница на Република Македонија и констатира дека надлежните институции ги преземаат сите неопходни мерки и активности за негово расветлување, за пронаоѓање на сторителите и нивно санкционирање. Воедно, државниот врв повикува на одговорно однесување на сите општествени фактори и настанот да не се злоупотребува во какви било цели. Ова се вели во соопштението од кабинетот на преседателот Иванов кој го свика состанокот, на кој надлежните институции од областа на одбраната, безбедноста и разузнавањето информирале за инцидентот во липковскиот регион. На состанокот присуствуваа претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, премиерот Никола Груевски, министрите за внатрешни работи и за одбрана Гордана Јанкулоска и Зоран Јолевски, началникот на Генералштабот на АРМ Горанчо Котески, директорите на Управата за безбедност и контраразузнавање и на Агенцијата за разузнавање, како и раководителот ...
| | веќе видена | слични
20 копии

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во вторникот вечерта свика состанок на кој надлежните институции од областа на одбраната, безбедноста и разузнавањето го информираа државниот врв на Република Македонија за инцидентот во Липковскиот регион. На состанокот беа разменети првичните информации за нападот на караулата Гошинце, при што државниот врв го осуди инцидентот на северната граница на Република Македонија. Државниот врв констатираше дека надлежните институции ги преземаат сите неопходни мерки и активности за расветлување на случајот, пронаоѓање на сторителите и нивно санкционирање. Воедно, државниот врв повикува на одговорно однесување на сите општествени фактори и да не се злоупотребува настанот во какви било цели. Покрај македонскиот претседател, на состанокот присуствуваа претседателот на Собранието на Република Македонија, претседателот на Владата на Република Македонија, министерот за внатрешни работи на Република Македонија, министерот за одбрана на Република Македонија, началникот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Државниот врв по состанокот кај Иванов, за случајот со Гошинце, констатираше дека надлежните институции ги преземаат сите неопходни мерки и активности за расветлување на случајот во Гошинце. Од Кабинетот на Иванов велат, властите работат на пронаоѓање на сторителите и нивно санкционирање. „На состанокот беа разменети првичните информации за нападот на караулата Гошинце, при што државниот врв го осуди инцидентот на северната граница на Република Македонија. Воедно, државниот врв повикува на одговорно однесување на сите општествени фактори и да не се злоупотребува настанот во какви било цели“, соопшти Кабинетот на шефот на државата. Покрај македонскиот претседател, на состанокот присуствуваа претседателот на Собранието, премиерот, министрите за внатрешни работи и за одбрана, началникот на Генералштабот на АРМ, директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, директорот на Агенцијата за разузнавање и раководителот на Службата за воена безбедност и разузнавање при МО на РМ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Најмалку 217 лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико. Првично беше соопштено дека во земјотресот, кој ...
сите 155 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со тоа што Владата предводена од СДСМ обезбедува повеќе пари за граѓаните, велат од владејачката партија. „Очигледно е дека ...
сите 136 | | | веќе видена

ВМРО е душата на овој народ! Сила која обединува за заедничко добро. Нема ништо посилно од здружени Македонци. А оваа победничка атмосфера гарантира ...
сите 101 | | | веќе видена

 Човечкото тело е комплициран механизам кој е под влијание и на надворешни, и на внатрешни фактори. Многу психолози се согласни дека телото праќа сигнали кои ...
сите 38 | | | веќе видена

Тврдењата дека постои таен договор меѓу Беса и ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори на 15 октомври се само шпекулации и невистини, вели генералниот секретар на ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мини совет за безбедност - почна состанокот кај Иванов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: